A 24 éves Tóth öt éve foglalkozik komolyabban a pályakerékpárral, előtte súlyemelő volt, s az utánpótlás ob-n harmadik lett. „Eleve nagyon szerettem bringázni. Amikor felvették az Ybl Miklós Egyetemre, a közelben volt a Millenáris, és sokszor, heti tízszer edzhettem ott. Aztán egy-másfél év múlva elkezdtek jönni az eredmények” – nyilatkozott az MTI-nek Tóth, aki az augusztusi pálya ob-n sprint csapatversenyben arany-, a 200 méteres repülőversenyben és az 1000 méteres állórajtos időfutamban ezüstérmet szerzett.
Tóth Barnabás elmondta, az elmúlt évben két fogyatékos kerékpáros keresett magának partnert országúti tandemre, és mindkettőjükkel tudott edzeni. A kettő közül a felkészültebbel indult nemzetközi viadalon Stuttgartban, ahol negyedikek lettek. Azután partnere új, országútra szakosodott társat talált magának. A gyengébb látássérült bringással februártól májusig-júniusig tudott együtt edzeni, majd beindult a pályaszezon.
„Remélem, a következő felkészülési szezont is együtt kezdjük. Ha komolyan gondoljuk, hogy szeretnénk kijutni a riói paralimpiára, akkor már jövőre versenyeken kell indulni” – mondta Tóth. „Realitása annak van, hogy közösen kiharcoljuk a paralimpiai szereplést, mert a pálya szakág szinte egész embert kíván.”
Hangsúlyozta, hogy nagyon nehéz összeegyeztetni az országúti és a pálya edzéseket, más típusú felkészülést igényel mindkettő. „Ráadásul, amióta befejeztem az egyetemet, nem kapok sportösztöndíjat, állást pedig még nem találtam. Szeretnék olyan mérnöki munkát találni, amely összeegyeztethető a sporttal” – tette hozzá.
Tóth legközelebb az október 2. és 4. közötti bécsi pályakerékpáros viadalon szerepel.