Épphogy megkezdődött a megnyitóünnepség, az olimpiára vonatkozó első jóslat máris beigazolódott. Az előrejelzésnek megfelelően tavaszias időben, tízfokos – fogalmazhatunk így – meleg volt a ceremónia alatt Szocsiban. Mielőtt a Fist Olimpiai Stadionban megkezdődött volna a műsor, a Ljubov nevű kislány segítségével virtuálisan ismerkedhettünk Oroszországgal, az orosz kultúrával. Ljubov először az orosz ábécét mutatta be a tévénézőknek, egy-egy betűt egy-egy nevezetességhez, hírességhez kötve. Utána sétára indultunk a földrésznyi Oroszországban, visszaérkezve Szocsiba – immár a valóságban – hópelyhekből kirajzolódott az olimpiai öt karika; pontosabban csak négy, mert az ötödik nem gyulladt ki teljesen.
Bejelentették a Nemzetközi Olimpiai Bizottság német elnökét, az első olimpiájára készülő Thomas Bachot, valamint Oroszország elnökét, Vlagyimir Putyint, felcsendült a jól ismert orosz himnusz. Szakítva a hagyományokkal, ezután egyből a sportolók bevonulásával folytatódott a műsor. A sportolók érdekében, akik korábban a megnyitóünnepségeken – természetesen nem láthatóan – órákat várakoztak, mire végre bevonultak.
Az orosz ábécé felfrissítése nem volt haszontalan, e szerint a magyar küldöttség az első között vonult be a stadionba Heidum Bernadett rövidpályás gyorskorcsolyázó vezetésével – miközben a kamera egy pillanatra a helyszínen tartózkodó Áder János köztársasági elnökre és feleségére, Herczegh Anitára fókuszált.
Amikor az összes sportoló elfoglalta a helyét, megkezdődött a kulturális betétműsor, amely a hagyományoknak megfelelően a rendező ország történelméből táplálkozott. Megelevenedett a múlt, ahogy Oroszország világhatalommá emelkedett.
Ezután Dmitrij Csernyisenko, a szervezőbizottság elnöke mondta el beszédét, akit Thomas Bach követett az emelvényen. A NOB elnöke oroszul köszöntötte a megjelenteket, s arra kérte – sőt már-már felszólította – a politikusokat, hogy céljaikhoz ne használják fel a sportolókat. Azon állami vezetők, akik tüntetőleg távol maradtak, találva érezhették magukat.
Vlagyimir Putyin a protokollnak megfelelően ezután csak ennyit mondott: „Hivatalosan megnyitom az olimpiát Szocsiban.”
Felcsendült az olimpiai himnusz, a lánggal az utolsó métereket sorrendben egymást váltva a teniszező Marija Sarapova, a rúdugró Jelena Iszinbajeva, a birkózó Alekszander Karelin, a ritmikus gimnasztikázó Alina Kabajeva, a műkorcsolyázó Irina Rogyina és a jégkorongozó Vlagyiszlav Tretyak tette meg. A kandeláberhez futó csóvát utóbbi kettő együtt gyújtotta meg.
Szombaton folytatódnak – hiszen a selejtezőkkel már csütörtökön megkezdődtek – a versenyek, s öt számban bajnokot is avatnak. Bemutatkozik az első magyar olimpikon is Gombos Károly sílövő személyében. A 32 éves versenyző a 10 km-es sprintszámban áll rajthoz, és saját bevallása szerint boldog lenne, ha sikerülne a legjobb 60 közé kerülnie, mert akkor két nappal később a 12,5 km-es üldözéses versenyben is indulhatna. Ugyanakkor számára az a legfontosabb, hogy mindent kiadjon magából. „Egyelőre az biztató, hogy nagyon jól ment a lövészet az edzéseken” – mondta az olimpiai újonc, aki szerint a Krasznaja Poljana-i pályánál nincs nehezebb, mert sok és hosszú emelkedő tarkítja, ráadásul közel 1500 méter magasan fekszik, így az erős fizikai terhelést tovább nehezítheti a légszomj.
E számban a legnagyobb figyelem minden idők második legeredményesebb téli olimpikonját, a norvég Ole Einar Björndalent övezi majd, aki eddig 6 arany-, 4 ezüst- és 1 bronzérmet nyert az ötkarikás játékokon. További két diadallal megelőzhetné az örökranglistát 8 arany- és 4 ezüstéremmel vezető honfitársát, a sífutó Björn Dählie-t. Azonban meglepetés lenne a 40 éves Björndalen sikere, ugyanis közel két éve nyert legutóbb világkupafutamot. Honfitársa, a norvég Emil Hegle Svendsen és a Vk-pontversenyt vezető francia Martin Fourcade a két nagy esélyes.
Sífutásban is bemutatkozik az olimpia – várhatóan – egyik főszereplője, a norvég Marit Björgen, aki négy éve 3 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzéremmel a vancouveri játékok legeredményesebb versenyzője volt. Björgen szombaton a nők 15 km-es számában áll rajthoz, a táv első felét klasszikus, a másodikat pedig szabad stílusban teljesítik az indulók.
A szombati program. Döntők.
Gyorskorcsolya: férfi 5000 m 12.30. Hódeszka: férfi slopestyle elődöntő 9.45. Síakrobatika: női mogul 19.00, 19.35. Sífutás: női 15 km-es üldözéses verseny 11.00. Sílövészet: férfi 10 km sprint (Gombos Károly) 15.30.