Mérföldkőhöz érkezett Görbicz Anita

Az olimpiai kvalifikációs világbajnokságra készülő magyar női kézilabda-válogatott 18 góllal legyőzte az ukrán csapatot.

2015. 11. 27. 17:10

Németh András szövetségi kapitány már az utolsó nyilvános felkészülési mérkőzés előtt szűkítette keretét, de hogy kik utaznak a vb-re, azt majd csak a jövő csütörtöki elutazás előtt jelenti be. Az ukránok nem lesznek ott a dániai vb-n, így most főleg a fiataloknak adott bizonyítási lehetőséget Borisz Petrovszkij szövetségi kapitány.

Már az elején látszott, hogy nincsen azonos szinten a két válogatott. A 12. percben 11-2-re vezetett a magyar együttes, azaz majdnem minden támadás góllal zárult. Szucsánszki Zita és Erdősi Ildikó sziporkázott ebben a szakaszban. Negyed óra alatt tízgólos (14-4) lett a különbség, amikor Németh időt kért, majd más felállásban küldte pályára együttesét.

Az új sor már nem lőtte olyan ütemben a gólokat, mint a kezdő, ám a 21-9-es félidő mindent elárult az erőviszonyokról. A vendégektől gyakorlatilag csak Olha Nyikolajenko játszott kapura veszélyesen, ő ötször volt eredményes az első félidőben.

A folytatásban már nem koncentrált maximálisan a tetemes előnyben lévő magyar együttes, be-becsúsztak hibák is, az ukránok pedig indításokból könnyű gólokat szereztek. Amikor elérkezett az utolsó negyed óra – és Bulath Anita kiállítása miatt rövid ideig emberhátrányban játszottak a magyarok –, 29-14-nél Németh András megint teljesen átalakította csapatát. Az ukránok létszámfölényben nem tudtak betalálni, de aztán a remekül cselező Alona Rudko többször megtréfálta a védőket.

A hajrában már az iram sem volt nagy, ami az ukránoknak kedvezett.

A válogatottbeli gólszerzők rangsora (a Kézitörténelem.hu alapján):
1. Görbicz Anita 1000 gól (2002 óta válogatott)
2. Farkas Ágnes 944 (1993–2004)
3. Erdős Éva 711 (1985–1997)
4. Szilágyi Katalin 627 (1984–1996)
5. Kökény Beatrix 542 (1988–2000)
6. Balogh Beatrix 503 (1994–2007)

A férfiaknál Kovács Péter a rekorder 1797 találattal, más nincs, aki elérte volna az ezres határt.

Az 56. percben sporttörténeti pillanat szemtanúi lehettek a nézők: Görbicz megszerezte 1000. válogatottbeli gólját (33-19). A győri irányítónak a pénteki volt a 205. mérkőzése a nemzeti csapatban.

Németh András a lefújás után elmondta: látványos és reményei szerint eredményes játékra lesz képes a csapata a vb-n, de most még akadtak hibák, amelyeket ki kell javítani.

A magyar és az ukrán női válogatott szombaton zárt kapus mérkőzést vív egymással.

A mieink a vb-n Herningben vívják csoportmérkőzéseiket, az ellenfelek sorrendben Tunézia, Szerbia, Montenegró, Dánia és Japán lesznek.

Eredmény:
Magyarország – Ukrajna 37-19 (21-9)
Budapest, Elek Gyula Aréna, játékvezetők: Florescu, Stoia (románok)
Kiállítások: 2, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 4/3, ill. 3/1.

Magyarország: Kiss É., Bíró, Janurik (kapusok), Bódi 1, Bulath 1, Erdősi 2, Görbicz 3 (1), Hornyák D., Korsós 1, Kovacsicz 6, Kovacsics 2, Mayer 3, Planéta 2, Szamoránsky 2, Szekeres, Szucsánszki 5 (2), Tomori 2, Tricsuk 1, Zácsik 5.
Szövetségi kapitány: Németh András.

Ukrajna: Hiljazetgyinova, Gladun, Balog (kapusok), Hotra 1, Konovalova, Mihovics 2, Nyikolajenko 6 (1), Parandij, Rudko 4, Savcsin, Smbatian, Szidletszka, Szmolinh 1, Umanyec, Zoria 5.
Szövetségi kapitány: Borisz Petrovszkij.