– Már a doboza is gyönyörű ennek a Seikónak, hát még maga az óra! Már attól tartottam, hogy nincs meg.

Csoda Párizsban: Kiütötte a Szeged a PSG-t
Ellenálhatatlan játékkal jutottak a nyolc közé a BL-ben a Tisza-partiak
– Már a doboza is gyönyörű ennek a Seikónak, hát még maga az óra! Már attól tartottam, hogy nincs meg.
– Úgy őrzöm, mint a szemem fényét. Napelemes! Pedig még csak nem is aranyból van, mint Lacombe-é. Merthogy ő arany Seikót kapott a cégtől, hiszen ő rúgta a leggyorsabb gólt az 1978-as argentínai világbajnokságon.
– Úgy tudtuk, az öné volt a leggyorsabb gól, azért kapta a Seikót.
– Az első tíz gól szerzőjének ígért egy-egy órát a Seiko – azt hiszem, az enyém az ötödik leggyorsabb volt –, de csak az elsőnek aranyból. És Bernard Lacombe a Franciaország–Olaszország mérkőzés 29. másodpercében fejelt a hálóba. Az én órámnak viszont különös története van. Ugye, Ubaldo Fillolnak rúgtam azt a bizonyos gólt, az Argentína elleni meccs tizedik percében. Csakhogy kikaptunk 2-1-re, Törőcsiket és Nyilasit kiállították, összetörtünk, minden járt a fejemben, csak nem a Seiko óra. Ráadásul amikor hazajöttünk, Kutas Istvánnal az élen lemondott az egész vezérkar, az én Seikóm meg szépen feledésbe merült. Már 1981-et írtunk, Párizsban, a Parc des Princes-ben Palotai Károly vezette a Liverpool–Real Madrid BEK-döntőt, és a Seiko cég meglepte a bírót egy szép karórával. Szepesi György volt a magyar delegáció vezetője, Palotaiék kérdik tőle, elfogadhatják-e az ajándékot. Persze, mondja Gyuri bácsi, de várjunk egy kicsit, Seikóék tartoznak Csapónak még 1978-ból! Így vasalta be a japánokon a jussomat! De már az is csoda volt, hogy egyáltalán kikerültem a világbajnokságra.
– Hogyhogy?
– Biztos emlékszik arra a szerencsétlen felkészülési meccsünkre, amelyiken 4-1-re megvertek minket az angolok, meg aztán volt az az áruházi lopás Londonban, tudja…
– Hogyne tudnám, a Fazekas Laci felesége meg a Törő menyasszonya…
– Ne is ragozzuk, Lajos bácsi (Baróti Lajos szövetségi kapitány) mondta, hogy egy kicsit át kell alakítani a csapatot, Fekete Laci is megsérült, így kerültem be az utazó keretbe, sőt még kezdtem is a nyitómeccsen Argentína ellen!
– Ugorjunk vissza egy kicsit térben és időben, Agyagosszergénybe, a szülőfalujába, a hatvanas évekbe! Hogyan jutott el onnan Tatabányára?
– Először 1961-ben a Soproni Textiles igazolt le, tizenhat és fél évesen már a felnőttben játszottam. Csábított a Szombathely, a Győr, a Pécs, a fél NB I, de Gelei Józsi bácsi lejött értem, mondta, hogy a következő idényben ő lesz a Tatabánya edzője, s ez eldöntötte a kérdést: 1974-ben a Bányász játékosa lettem. Olyan jól ment a játék, hogy tizenöt mérkőzés után Moór Ede meghívott a válogatottba, 1974 decemberében Szolnokon, Svájc ellen be is mutatkoztam, 1-0-ra győztünk Fazekas Laci tizenegyesével, én hoztam össze, engem rúgtak fel. Nem akartam elhinni, hogy a régi nagyokkal, Bene Ferivel, Fazekassal játszhattam egy csapatban. Majd tíz-tizenöt évvel később, 1986-ban, amikor Toulouse-ból visszajöttem a Bányászhoz, az „új nagyokkal” is, Kiprich Jóskával, Vincze Piluval, Plotár Gyulával.
– Egy évre rá a Hungária körúton 6-1-re megverték az éppen bajnok MTK-t, tehát nem mehetett rosszul a játék 35 évesen.
– Olyannyira nem, hogy amikor a 71. percben lecserélt az edzőm, Temesvári Miklós, akkora vastapsot kaptam az MTK-szurkolóktól, mint amekkorát még Tatabányán sem.
– A tatabányai vastapsokból 1981-ben is kijutott, amikor az UEFA-kupában 2-1-re megverték a Real Madridot az ön szabadrúgásgóljával. Lakat Károly volt az edzőjük.
– Mindig szerencsém volt az edzőimmel, valamennyien nagyszerű emberek voltak. Karcsi bácsi nemcsak a futballra tanított bennünket, hanem az életre is. Akár Debrecenből jöttünk haza, akár Zalaegerszegről, mindig tudta, hol van a legjobb pogácsa, de nem csak az éttermeket ismerte. Szegeden játszottunk, akkor újították fel a dómot. Be akartunk menni megnézni, de nem engedtek be. Várjatok, mindjárt jövök, mondta, és eltűnt, majd öt perc múlva előkerült egy emberrel, aki hozta a dóm kulcsát.
– A Real-meccsnél tartottunk.
– Igen. Felmerült, felvisszük a meccset a Népstadionba, de Gál István, a szénbányák vezérigazgatója kijelentette, a bányászokat nem foszthatjuk meg ettől az élménytől. Délután egykor volt a meccs, akinek jegye volt, azt elengedték a munkából, huszonkétezren szurkoltak a Bányász-stadionban. Két kapufát is rúgtam, összehoztam egy tizenegyest, de a hajrában csak 1-1-re álltunk. Az edzésen milliószor elgyakoroltunk egy olyan bohócos szabadrúgás-variációt, és mit tesz Isten, a 79. percben húsz méterre Miguel Ángel kapujától szabadrúgáshoz jutottunk. Weimper „Paripa” elfutott a labda mellett, P. Nagy ott téblábolt, mintha tanácstalan lenne, majd Weimper Pista elém pöckölte, én meg laposan bevertem a jobb alsóba. Ezzel győztünk 2-1-re.
– A visszavágón nem volt esélyük?
– Amikor felnéztem a lelátóra és láttam a hatvanezer embert, éreztem, itt baj lesz. Stielike rúgta a meccs egyetlen gólját, mezt is cseréltünk, a mai napig megvan. De nem voltak jobbak, csak az idegenben lőtt góllal jutottak tovább.
– Meg tudtak élni a futballból?
– Meg, meg, annyit kerestünk, mint a bányászok. Persze ők többet dolgoztak, mint mi... De mi sem henyéltünk, hetente négyszer napi két edzésünk volt. Karcsi bácsi igényes edző volt.
– És Baróti a válogatottban?
– Soha nem fogom elfelejteni azt az örömöt, amit Lajos bácsinak okoztam az argentinok elleni gólommal. Nem látta jól, hogy ki rúgta, mellette ült Kovács Ferenc, a másodedző, tőle kérdezte. És amikor Feri bácsi mondta, hogy én, akkor elkezdte az öklével verni a tenyerét, és boldogan ismételgette, hogy Csapó, Csapó, Csapó! Akkor nyugodott meg.
– Miért?
– Londonban az angolok agyonvertek bennünket, Lajos bácsi becserélt a szünetben. Karcsi, nem félsz bemenni? – kérdezte, én meg mondtam, hogy nem. Kikaptunk 4-1-re, s mivel Fazék kikészült idegileg, bekerültem a kezdőbe az argentinok ellen, és amikor berúgtam a vezető gólunkat, Lajos bácsi akkor nyugodott meg, hogy jól döntött. Felnéztem a lelátóra, halotti csönd a Monumentalban, csak egy piros-fehér-zöld transzparens lobogott „Erdélyi magyarok” felirattal. Kijöttek az emigránsok a meccsünkre, meg is hívtak egy élménybeszámolóra. Egy idős nénitől kaptam emlékbe egy pattintott kőből készült indián nyílhegyet, még megvan, a fiamnak ajándékoztam, hogy adjon neki erőt a nehéz helyzetekben.
– Muszáj volt elvesztenünk azt a meccset?
– Nem. Egy-egynél Martos Győző elment a jobb szélen, Nagy Laci fejére tálalta a labdát, de ő rosszul találta el.
– A ’82-es vébére is kijutott.
– De hogyan! Tatán készült a keret a Svájc elleni selejtezőre, én otthon voltam, amikor csöng a telefon, Mészöly Kálmán hív. Karcsikám, át kéne jönnöd Tatára! – mondta. Átmentem, utazunk ki Svájcba, én mint a huszonkettedik játékos. A meccs előestéjén Botár doktor ezzel jött be a szobámba: Karcsi, készülj, te kezdesz holnap! Nyíl belázasodott, így lettem kereten kívüliből kezdő. Aztán decemberben izomszakadást szenvedtem, mondom magamban, oda a világbajnokságom. De Kálmán lejött Tatabányára, biztatott, ha márciusban játszom, kivisz Spanyolországba. És tartotta a szavát, kivitt. Mondom, nekem csak kellemes élményeim voltak az edzőimmel.
– Tizenkilencszer volt válogatott, de ha Pesten játszik, lehetett volna hatvanszor is! Nem hívták?
– Dehogynem, hívtak a a Dózsába, a Honvédhoz, csak a kedvenc csapatomhoz nem.
– Melyik volt az?
– A Vasas. Csak hát a Vasas sohasem hívott.
– Itt, Tatabányán vállal még valamilyen szerepet?
– Hat évig én voltam az utánpótlás elnöke, most csak az utánpótlás segédedzője vagyok, nekem az elég.
– Van remény a tatabányai foci feltámasztására?
– Van. Június óta Bekő Balázs az edzőnk, jól állunk a megye I-ben, és a városvezetés is pártfogolja a klubot. Bár most az ellenzék győzött, tudja, ezek a színesek…
– A szivárványkoalíció.
– De a polgármester asszony, Szűcsné Posztovits Ilona szerencsére szereti a sportot, korábban a helyi lányfoci környékén tüsténkedett. Kaptunk egy ígéretet a képviselő-testülettől, hogy egészen az NB II-ig finanszírozzák a TSC-t. Már „csak” fel kell jutnunk. Ez nyilván nem az a szint, ahol a hetvenes-nyolcvanas években voltunk, amikor kétszer végeztünk a második, kétszer a harmadik helyen, és 1988-ban meg is nyertük volna a bajnokságot, ha nem kapunk ki 3-1-re a Honvédtól.
– Hogyan éli meg most a megye I-et?
– Rosszul. Tatabányához ez méltatlan, de lesz ez sokkal szebb is. A felnőttcsapatot zömmel azok a srácok alkotják, akiket én neveltem annak idején az U15-ben. A Bányász múltja kötelez!
Ellenálhatatlan játékkal jutottak a nyolc közé a BL-ben a Tisza-partiak
Teljes a Magyar Kupa elődöntőjének mezőnye.
Megvan a DVSC új tulajdonosa, a klub hamarosan bejelentheti a Five Eleven Capital cégcsoport érkezését.
Az MKSZ elnöke minden idők egyik legnagyszerűbb magyar kézilabdázójának nevezte.
Dömötör Csaba: A Tisza tegnap szavazatokkal bizonyította hűségét a Manfred Weber-féle nagykoalíciónak
Meghalt Sterbinszky Amália, az évszázad legjobb magyar női kézilabdázója
Megrázó vallomást tett a Farm VIP játékosa
Intő példa az orvosoknak: Magyarország szomszédjában betiltották, hogy a magánegészségügyben is dolgozzanak – vége a nyerészkedésnek
Az AI szerint ezt az 5 kifejezést csak a legigénytelenebbek használják
Donald Trump telefonon egyeztetett Orbán Viktorral és az izraeli miniszterelnökkel
Kiderült, ki lesz az FTC ellenfele a kupadöntőért
Brutális pusztítást végeztek az Újpest szurkolói a Fradi stadionjában – Kubatov Gábor is posztolt róla
Csoda Párizsban: Kiütötte a Szeged a PSG-t
Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját
Slot váratlan húzása a Real Madrid-ügyre Szoboszlainak is üzenetértékű
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Ellenálhatatlan játékkal jutottak a nyolc közé a BL-ben a Tisza-partiak
Teljes a Magyar Kupa elődöntőjének mezőnye.
Megvan a DVSC új tulajdonosa, a klub hamarosan bejelentheti a Five Eleven Capital cégcsoport érkezését.
Az MKSZ elnöke minden idők egyik legnagyszerűbb magyar kézilabdázójának nevezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.