Liu Shaoangék nem maradtak magukra a pekingi olimpián
Magyarország legsikeresebb téli olimpiáját zárta Pekingben, egy arany- és két bronzéremmel zárta az ötkarikás játékokat. Nem hazánk volt az egyetlen ország, amely történelmi szereplést ünnepelhetett a kínai fővárosban.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Véget ért Pekingben a XXIV. téli olimpia. Az utolsó előtti, szombati versenynapján két olyan ország is aranyérmet nyert, amely ezzel a sikerrel megduplázta téli bajnoki címeinek számát.
Bart Swings győzelmének köszönhetően Belgium számára mindenképpen különleges lesz az idei olimpia, hiszen az országban 1948 óta vártak a második téli aranyukra. St. Moritzban a Micheline Lannoy, Pierre Baugniet műkorcsolyapáros éppen a magyar Kékesy Andrea, Király Ede duót megelőzve lett olimpiai bajnok.
Az ország még egy bronzot is szerzett Pekingben: a rövid pályás gyorskorcsolyázó, Hanne Desmet 1000 méteren nyert bronzérmével az első belga sportoló lett, aki női versenyszámban dobogóra állhatott a téli olimpián. Mivel azonban 1948-ban az arany mellé ezüst jutott, Belgium nem a valaha volt legjobb téli olimpiáját ünnepelheti.
Új-Zéland viszont mindenképpen.
A déli ország a huszadik században egyetlen téli olimpiai érmet szerzett: 1992-ben, Albertville-ben az alpesisíző Annelise Coberger lett az első déli feltekén született sportoló, aki dobogóra állhatott a téli játékokon, műlesiklásban végzett a második helyen. Azóta a nagy testvér, Ausztrália ellépett Új-Zélandtól, a buckasíző Jakara Anthony már hazája hatodik téli aranyát nyerte Pekingben. A kínai fővárosban viszont megszületett Új-Zéland első és második téli bajnoki címe is: a hódeszkás Zoi Sadowski-Synnott slopestyle-ban nyert, a szabadstílusú síző, Nico Porteous pedig félcsőben lett aranyérmes.
Spanyolországnak továbbra is az 1972-es műlesikló arany maradt az egyetlen téli olimpiai győzelme, Pekingben viszont megszerezte első ezüstérmét is az ibériai ország: Queralt Castellet a női hódeszkások félcső versenyszámában lett második. A spanyolok rövid ideig 2002-ben, Salt Lake Cityben is ünnepelhettek, a Németországból honosított Johann Mühlegg három sífutószámban is a leggyorsabb volt, csakhogy doppingvétsége miatt valamennyi eredményét törölték.
Nem járt hasonlóan pórul a honosítással Szlovákia, amelynek az előző három téli olimpiáról hozott egy-egy aranyérmet az orosz születésű sílövő, Anastasiya Kuzmina. Pekingben viszont Petra Vlhová műlesikló sikerével immár otthon született téli bajnoka is van északi szomszédunknak. Szlovénia viszont abszolút értékben is a legjobb téli olimpiáját zárta. A Szocsiban szerzett két aranyéremhez még kettőt tett hozzá az ország, mindkettőt síugrásban, de ezúttal a 2014-es kettő helyett három ezüst (plusz két bronz) erősíti az összmérleget.
S ha már Közép-Európához értünk, természetesen nem hagyhatjuk ki a sorból Magyarországot sem. A férfi rövid pályás gyorskorcsolya-váltó phjongcshangi történelmi sikere után Liu Shaoang pekingi, 500 méteren aratott győzelmével immár egyéni számban is született magyar aranyérem téli olimpián. Egyben az idei lett az első a téli ötkarikás játékok sorában, amelyről egynél több éremmel – összesen egy arannyal és két bronzzal – térhetett haza a magyar küldöttség.
Egészen más dimenzióban, de megdöntötte saját csúcsát a téli játékok legfőbb nagyhatalma, Norvégia is. A vikingek eddig tizennégy aranyéremmel, a németekkel közösen tartották a rekordot az egy téli olimpián nyert bajnoki címek számában, Pekingben viszont tizenhat alkalommal szólt a győztesnek a norvég himnusz.
Ez a szám ráadásul úgy jött össze, hogy a norvégokat több versenyszámban is sújtotta a koronavírus: volt, hogy a címvédőjük, máskor a Kínába még legnagyobb esélyesként érkezett versenyzőjük nem állhatott rajthoz. Nem meglepő, hogy a pekingi téli olimpia legeredményesebb sportolója is norvég versenyző lett: a huszonnyolc éves sílövő, Johannes Thingnes Bönégy arany- és egy bronzérmet nyert az elmúlt két hétben – ennél eredményesebb téli olimpiát csak egy sportoló zárt valaha: 1980-ban, Lake Placidben a gyorskorcsolyázó Eric Heiden öt számban is bajnok lett.
Norvégia tizenhat arany-, nyolc ezüst- és tizenhárom bronzéremmel zárta a pekingi játékokat, mögötte Németország (12, 10, 5) és a rendező Kína (9, 4, 2) végzett a hagyományos éremtáblázaton. Érdekesség, hogy a norvégok mögött a második legtöbb érmet az oroszok nyerték, ám a hat arany, tizenkét ezüst, tizennégy bronz megoszlás csak az országok rangsorának kilencedik helyére volt elég. Magyarország egy arany- és két bronzérmével huszadik helyen zárt az éremtáblázaton.
Borítókép: Liu Shaoang a történelmi aranyéremmel (Fotó: Nemzeti Sport/Árvai Károly)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.