Vlahovics maga a szerb veszedelem – de hogy jön ide a Fradi edzője?
Pusztán véletlen egybeesés, hogy a Ferencváros akkor nevezte ki a Máté Csabát váltó szerb edzőjét, amikor a magyar labdarúgó-válogatott éppen a Szerbia elleni, csütörtöki Eb-selejtezőmeccsre készül. A szerb keretben hemzsegnek a topligás játékosok, de egyikük sem olyan határozott karakter és még csak nem is BL-győztes, mint a Fradi frissen kinevezett edzője, Dejan Sztankovics.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Montenegró függetlenségének kikiáltása, a Szerbiáról való leválás óta, 2006-tól jegyezzük a legújabb kori szerb válogatott történetét. Lassan húsz év telt el az első hivatalos válogatott meccs óta: a spanyol Javier Clemente vezette együttes idegenben Csehország ellen nyert 3-1-re. Azóta a vb-kvalifikációt többször is könnyedén megugrotta, a legutóbbi négy világbajnokság közül csak egyet mulasztott a balkáni gárda, de egyiken sem tudott látványos sikert felmutatni. Nem is olyan rossz ahhoz képest, hogy mi magyarok azon sopánkodunk, hogy 1986 óta képtelenek vagyunk kijutni vb-re…
Az Európa-bajnoki selejtezőkön viszont eddig nem termett babér a szerbeknek: 2008-ban, 2012-ben, 2016-ban és 2020-ban sem tudták kivívni a részvétel jogát. Ebben mi sokkal jobbak vagyunk, 2016-ban Bernd Storck, legutóbb pedig a jelenleg is regnáló kapitány, Marco Rossi vezetésével jártunk Eb-n.
S ha már szóba jöttek a kapitányok: a már említett Javier Clemente mellett még egy külföldi szakember próbált szerencsét Szerbiában, a Zenit Szentpétervárral 2008-ban UEFA-kupa győztes holland Dick Advocaat nem sok sót evett meg a déli szomszédunknál; négy nyeretlen meccs után felállították. A jelenlegi főnök, a korábbi zseniális középpályás,
Dragan Sztojkovics 2021 óta eddig húsz meccsen irányította a csapatot, és ezzel második az örökranglistán a 28 találkozóval listavezető Radomir Antics mögött.
Leragadva a csatároknál, nehéz nem észrevenni a bennük rejlő potenciált. Dusan Vlahovics a Fiorentinában hívta fel magára a figyelmet, onnan szerződött a Juventushoz. A nyáron felvetődött a neve a Real Madridnál, de végül maradt Torinóban. A jelenleg a Milanban futballozó Luka Jovicsot konkrét kötelék fűzte a Realhoz, de nem tudott kiteljesedni az élete formájában játszó Karim Benzema mellett. Már ha egyáltalán pályára léphetett. Jovics és Vlahovics, a keret két kiemelkedő egyénisége mellett a topolyai születésű Dusan Tadics is minőséget képvisel, a szerb válogatott csapatkapitánya a nyáron igazolt a holland Ajaxtól a török Fenerbahcéhoz.
A középpályán kiemelkedik Szergej Milinkovics-Szavics, akit a nyáron beszippantott a szaúdi futballőrület. A Laziótól az al-Hilalhoz igazoló játékosért évek óta sorban álltak az európai topklubok, de ő inkább a még biztosabb megélhetését megalapozó döntést hozva az arab ligába szerződött. Vlahovics mellett egy másik játékost is ad a Juventus a szerb válogatottba Filip Kosztics személyében.
Többet érnek, mint a magyarok
A keret annak ellenére is erősnek tűnik, hogy a hétfői sajtótájékoztatón jelentette be Sztojkovics, hogy nyolc játékosa sem bevethető. A jelenleg hadra fogható egészséges játékosok egy kivételtől eltekintve külföldön, tízen az olasz Serie A-ban, hárman a spanyol La Ligában futballoznak, rajtuk kívül még egy topligás, a német Bundesligában szereplő játékosa van Sztojkovicsnak. A kapitány a görög, a török, a szaúdi, az észak-amerikai, az orosz és az osztrák bajnokságból is válogatott.
A keret összértéke, a nem teljesen egészséges játékosokat is ide értve 369 millió euró, ami majdnem háromszor több, mint a magyaré (130,43). Mégsem lehet egyértelmű esélyesnek kikiáltani a szerb válogatottat Rossi csapata ellen.
Többek között azért sem, mert legutóbb majdnem megégett a Bulgária elleni meccsen, csak a ráadásban mentett pontot.
Hiába a topligákban hemzsegő játékosok hada, talán hiányzik egy olyan karakterű középpályás, aki összefogja a csapatot. Nem bánjuk, hogy a jelenlegi Fradi-edzőhöz, Dejan Sztankovicshoz hasonló határozott egyéniség nem futballozik a mostani szerb válogatottban.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.