idezojelek

Hirosimai G7-csúcs: stratégiai köpönyegfordítás

Ha nem tudnánk, hogy a japán elnökség szervezte a G7-ek idei hirosimai csúcstalálkozóját, azt mondanánk: a helyszínválasztás nagy melléfogás volt.

Cikk kép: undefined

1945. augusztus 6-án az Amerikai Egyesült Államok légierejének egyik B−29-es bombázógépe atombombát dobott Hirosima városára. A pusztító erejű robbanás lerombolta a japán települést, a halottak száma pedig − becslések szerint – elérhette a 140 ezret, ide számítva a sugárzás későbbi áldozatait is. A Hirosima, majd Nagaszaki elleni atomtámadás napjainkig példa nélküli a világtörténelemben.
Ha nem tudnánk, hogy a japán elnökség szervezte a G7-ek idei hirosimai csúcstalálkozóját, azt mondanánk: a helyszínválasztás nagy melléfogás volt. Ezzel kapcsolatban még a morbiditás és a cinizmus is megfogalmazódna bennünk, hiszen a G7-ek legbefolyásosabb tagja épp az atombombákat egykor bevető Amerika. 

Ám ezt a találkozót nem az Egyesült Államok, hanem Japán szervezte Hirosimába azzal a szándékkal, hogy ráirányítsa a figyelmet a nukleáris fegyverekkel való fenyegetés veszélyeire, valamint a G7-ek elkötelezettségét a katonai agresszióval és a nemzetközi rend megbontásának kísérletével szemben.

Nos, valóban időszerű a világot fenyegető atomháború veszélyeire való figyelmeztetés. Ám itt lenne az ideje tárgyilagosan definiálni, hogy mit értünk katonai agresszión és a nemzetközi rend megbontásán. Minthogy a munkaülések egyik fő témájának Oroszország Ukrajna elleni agresszióját jelölték meg, nem volt kétséges, hogy a résztvevők ezt a kérdéskört mely nézőpontból elemzik. A résztvevők sajnos elfelejtették tisztázni, hogy a fennálló nemzetközi rend mióta tekinthető rendnek. Azóta, hogy a Szovjetunió összeomlott és vége lett a hidegháborúnak, vagy azóta, hogy a NATO hozzáfogott a bővítésnek nevezett keleti terjeszkedésnek, kiváltva ezzel Oroszország (újabban pedig Kína) haragját.
Amint az várható volt, katonai agresszión nem az ukrajnai orosz kisebbséggel szemben elkövetett háború előtti atrocitásokat, valamint Ukrajna NATO-csatlakozási szándékának bejelentését, hanem Ukrajna fegyverrel való megtámadását kell érteni. Természetesen a nemzetközi rend megbontása sem az ukrán belpolitikába való amerikai beavatkozással, Oroszország határainak közelében történt amerikai fegyverrendszerek, támaszpontok telepítésével kezdődött, bár ezek időben megelőzték az orosz agressziót.
A hirosimai G7-csúcs szerint minden rossz az „előzmények nélküli” orosz agresszióval kezdődött. Ennek megfelelően a nemzetközi rendet Oroszország Ukrajna elleni agressziója bontotta meg. Ebből következik, hogy a világot fenyegető atomháborút is az oroszok provokálják, nem pedig az Amerika és a NATO-tagországok részéről Ukrajnába özönlő modern fegyverek, illetve az azokra szánt dollármilliárdok.

Ez a találkozó egyértelműen az oroszellenesség jegyében zajlott, s ennek adott nyomatékot Volodimir Zelenszkij meghívása is.

 A G7-tagok bővíteni kívánják az Oroszország elleni ­szankciók körét azzal a leplezetlen szándékkal, hogy annyi kárt okozzanak az oroszoknak, amennyit csak tudnak. A szankciós korlátozások kiterjednek az orosz háborús erőfeszítések szempontjából hasznos ipari gépek, szerszámok és technológiák exportjára, továbbá a fém- és gyémántkereskedelemre, hogy még erősebben csökkentsék az ezekkel összefüggő orosz bevételeket. 

Arról persze egy szót sem ejtettek a résztvevők, hogy Európa a szankcióáradatba szép csöndben belegebed.

 Rendkívül figyelemre méltó a G7 Kínával kapcsolatos stratégiai bűvészmutatványa. Az Egyesült Államok nem is oly régen még ellenséges színben tüntette fel Kínát, mondván, hogy a kínai haderőfejlesztés sérti az USA nemzeti érdekeit, a biztonságot és a „nemzetközi szabályokon” nyugvó rendet. Kína védelmi minisztériuma akkor azzal utasította vissza az amerikai vádakat, hogy éppen az Egyesült Államok jelent fenyegetést a nemzetközi rendre és a világbékére. A kínai közleményben szerepelt: számos bizonyíték áll rendelkezésre, amelyek szerint az USA a regionális bizonytalanság katalizátora, a világbéke legfőbb akadálya.
Most a G7-hatalmak tettek ugyan egy halvány célzást arra, hogy Kína fenyegetést jelent a gazdasági biztonságra, ugyanakkor elismerték, hogy a világ második legnagyobb gazdaságával szükséges az együttműködés előmozdítása. A találkozó közleményének a Reuters által közölt tervezetében olvasható, hogy a G7-hatalmak nem akarnak kárt okozni Kínának, nem akarják meghiúsítani Kína gazdasági előrehaladását és fejlődését. Olvasható továbbá, hogy szükséges a béke a Tajvani-szorosban, és Kínának nyomást kellene gyakorolnia Oroszországra, hogy véget vessen az ukrajnai agressziónak.
Politológusok, biztonságpolitikai szakértők évek óta hangoztatják: 

az USA Oroszországgal és Kínával szembeni ellenséges magatartása egymás mellé állította a két ázsiai országot, ami jól tükrözi az amerikai politika elképesztő butaságát.

 Lehet, hogy nagyhatalmi önteltségből adódik a „mi még ezt is megengedhetjük magunknak” hozzáállás? Nem tudjuk. Mindenesetre kellett pár év annak felismerésére, hogy el kellene távolítani Oroszországtól Kínát. Úgy tűnik, Hirosimában jött el ez a pillanat. Nagy kérdés, hogy eredményes lesz-e a Kínával kapcsolatos köpönyegfordítás.
A szerző író, újságíró

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borítókép: a hirosimai G7-csúcs (Fotó: MTI/EPA/G7 Hirosima)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.