Nem hajt bennünket a tatár

D. Horváth Gábor
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasóink közül biztosan sokan hallották vagy olvasták már az amerikai komikustól, Woody Allentől ezt a viccet: Beiratkoztam egy gyorsolvasó tanfolyamra, és másfél óra alatt kiolvastam a Háború és békét. Az oroszokról szólt…
Nagyjából ugyanez ismétlődik meg ma a parlamentben, ha a kormánypárti és ellenzéki képviselők együttesen rábólintanak azokra a törvényjavaslatokra, amelyeket a kormány sürgősségi indítvánnyal terjesztett be, még pénteken. E javaslatok témája azonban a magyar állampolgárok számára nem viccesek, hanem életbevágóan fontosak: az Európai Unió jövőbeni működését szabályozó lisszaboni szerződés elfogadása, valamint ehhez kapcsolódóan Magyarország az unióhoz való csatlakozási szerződésének módosítása. Kézzelfoghatóan a jövőnk a tét tehát.
A többi európai uniós állam- és kormányfővel együtt Gyurcsány Ferenc 13-án, azaz csütörtökön írta alá Lisszabonban ezt a törvénybe foglalandó megállapodást, amely azt követően lép hatályba az unióban, amikor valamennyi tagállam saját alkotmányos követelményeinek megfelelően megerősítette. Ismerve Gyurcsányt, nem lehetünk meggyőződve arról, hogy a magyar miniszterelnök – mielőtt kézjegyét rátette volna Lisszabonban a dokumentumra – elolvasta volna a 150 oldalt kitevő szerződés szövegét. Ami azonban egyértelmű: a magyar kormányfő újra kapkod, hiszen a kormány már másnap, 14-én beterjesztette a javaslatokat a parlament elé, s a képviselők akkor – azaz ma – szavaznak róla, amikor egyébként is óriási lesz a feszültség az egészségügy privatizációjáról szóló végszavazás miatt.
De vajon mire ez a nagy sietség, amikor tudható, hogy a játék tényleg nem babra megy? A törvényjavaslat indoklásából ugyanis kiderül, hogy „…számos új, időszerű, az állampolgárokat is közvetlenül érintő területen kezdődhet meg vagy válhat hatékonyabbá a közös uniós cselekvés. Ide tartozik az energiapolitika, … a szabadságon, a biztonságon és a jogérvényesülésen alapuló térség továbbfejlesztése, ahol hatékonyabbá válik a súlyos bűncselekmények elleni küzdelem és a tagállamok közötti polgári jogi ügyek kölcsönös elismerése.” A kapkodás okairól a kormányjavaslat előterjesztésében tájékozódhat az olvasó, amiből kiolvasható: újra bebizonyíthatjuk, hogy az unió országai közül mi adjuk fel önként leghamarább nemzeti érdekeinket. Ez pontosan így hangzik a hivatalos iratban: „A sürgős tárgyalás és a napirendi javaslat kiegészítésének indoka az, hogy (…) Magyarország azzal, hogy elsőként ratifikálhatja a dokumentumot, világosan kifejezi integrációs elkötelezettségét, egyúttal pedig pozitív jelzést küldhet a többi tagállamnak is.”
S vajon nálunk ilyenkor miért nem működik a demokrácia? Ilyen fontos kérdésben miért marad el az egyeztetés a társadalommal? Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyan az utóbbi időben egyre többet hivatkozik Bibó Istvánra, ám jóhiszeműen azt gondolhatjuk, hogy a régi reflexeinek köszönhetően továbbra is „félreérti” a demokráciát, s diktátorként akarja a magyar állampolgárokat kirekeszteni a jövőjüket érintő kérdések megismeréséből. A lakosság ugyanis teljes mértékben tájékozatlan az uniót legfrissebben érintő ügyben, ami nem véletlen, hiszen még az újságírók is tájékozatlanok. A Külügyminisztérium honlapjára például csak 12-én, azaz aláírás előtti napon került fel a szerződés szövege, ahogyan a külügyben fogalmaztak: a „közérthető magyar nyelvű – konszolidált – változata”. Az előkészítetlenségre és a kapkodásra utal, hogy a minisztérium még felelősséget sem vállal a szövegért. A szerződés minden egyes oldalának alján ugyanis ez olvasható: „Az itt közölt szöveg az állampolgárok tájékoztatására készült, és nem tekinthető a Szerződések hivatalos változatának. A szöveg semmiben nem köti az Európai Unió intézményeit, a Magyar Köztársaság kormányát vagy Külügyminisztériumát.”
De térjünk vissza képviselőinkre, akik, ugye, emberek, ezért hát nem mindig tartozik legfontosabb teendőik közé a precíz törvényhozás. A mai eset ráadásul igen kemény dió. Képviselőink egy gombnyomással de facto hatályon kívül helyezhetnek sok ezer oldalnyi magyar törvényes rendelkezést azért, mert egy el sem olvasott, a nyilvánosság által meg sem ismert lisszaboni szerződést helyeznek fölé és hatályba. Átírják például a büntető törvénykönyvet – azaz valamely más országban elkövetett bűncselekmény automatikusan nálunk is azzá válik –, de átírják a polgári törvénykönyvet is, mégpedig a nagy nemzetközi társaságok potenciálja növelésére. Megváltozik az energiapolitika, azaz mondjuk az olcsó paksi áramot olcsón kell adnunk és drágán visszavásárolnunk a közvilágításra. Vagyis ezer és ezer praktikával nem nézünk szembe, amikor olvasatlanul, értékelés nélkül hatályba helyezzük ezt a szerződést, csupán azért, mert az igazmondásáról híres kormányunknak fenntartás nélkül elhisszük, hogy a nemzet és csakis a nemzet érdekében gyalogol át az alkotmányon, a józan ész követelményein, és ezért sürgeti a bekötött szemmel történő törvénybe iktatást. Pedig lenne egy egész évünk – akárcsak a többi 26 országnak – arra, hogy gondosan áttanulmányozzuk a szöveget, és számba vegyük a lehetséges következményeket, hatásokat, illetve a szerződésből eredő törvénymódosításokat.
Márpedig a sietség a káoszteremtés eszköze. Hiszen a sok ezer jogszabályi kihatás a korábbi törvényeket, jogszabályokat úgy írja felül, hogy az nincs is kihirdetve. Így a jogalkalmazók a korábbi törvények szerint eljárva kiteszik magukat a támadásnak, ami különösen külföldről várható. Ott ugyanis sokkal egyszerűbb a lisszaboni szerződés rendelkezéseire hivatkozni, semmint a magyar jogszabályokat megismerni. Ráadásul a szolgáltatások szabad áramlása részeként minden bizonnyal ide települ majd egy nemzetközi ügyvédi kör. Tagjai amíg eredményesen hivatkozhatnak az általa könnyebben alkalmazott angolszász precedensalapú jogra, addig a magyar bíróknak meg fogalmuk sem lesz, mit kezdjenek a liszszaboni szerződésre alapozott keresetekkel, ha szembe megy a magyar törvényekkel.
A magyar alkotmány 19. § (2) bekezdése szerint „az Országgyűlés a népszuverenitásból eredő jogait gyakorolva biztosítja a társadalom alkotmányos rendjét, meghatározza a kormányzás szervezetét, irányát, feltételeit.” Ma azonban az előterjesztés megszavazásával nem a rend, hanem a rendetlenség elképesztő növelésére teszünk egy történelmileg is számon tartott abszurd lépést. Kétharmados törvényként azonban a Fidesz megakadályozhatja ezt az önsorsrontó lépést. Ellenkező esetben azonban szintén hozzájárul a demokrácia leépítéséhez.
A törvényjavaslat előterjesztésében az is olvasható, hogy a 150 oldalas szerződés mellett „a törvényjavaslat mellékleteit képező megállapodások szövege csaknem 400 oldal”. Ezt pedig ma kapják kézhez a képviselők, már aki megkapja. Hiszen mindez akkora mennyiség, hogy még az Országgyűlés hivatalát is takarékosságra készteti. Ezért aztán nem kapja meg minden képviselő a szöveget, csak a frakcióvezetők, az érintett bizottsági elnökök és a független képviselők, ők is „egyeztetett példányszámban”. S mivel várható, hogy honatyáink nem fogják egymás kezéből kikapkodni a vaskos iratot, javarészük Magyarország sorsát alapvetően meghatározó kérdésében tehát úgy nyomja meg ma a szavazógombot, hogy annak tartalmáról, horderejéről még csak fogalma sem lehet.
Woody Allennek mázlija volt. Ő megtudta, hogy a Háború és béke az oroszokról szólt. A javaslat mai elfogadásával mi nem leszünk ekkora mázlisták, hiszen képviselőink tudatlanul nagyobb rontást hozhatnak ránk, mint az egész egészségügy privatizációjával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.