Zuschlag egykori beszédírója a Szolidaritásban folytatja

Szélsőbalos formációk egész sora után a Magyar Szolidaritás Mozgalomban kötött ki Zuschlag egykori beszédírója, Horn Gyula korábbi munkatársa, Kalmár Szilárd.

Tompos Ádám
2012. 01. 12. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kalmár Szilárd pályája nem akármilyen ívet írt le: néhány kivételtől eltekintve ugyanis szinte az összes rendszerváltozás utáni baloldali és szélsőbaloldali politikai formációban megfordult, mielőtt csatlakozott volna az Árok–Kónya–Székely fémjelezte csapathoz. Először 2002-ben került reflektorfénybe, amikor az általa elnökölt Szocialista Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (SZESZ) úgy döntött, hogy végiglátogatják azokat a templomokat, ahonnan hívő szocialista misejárók arról adtak hírt, hogy plébánosuk prédikációjából egyértelműen kiolvasható jobboldali elkötelezettségük. Ötletüket onnan vették, hogy a Püspöki Kar nem reagált Horn Gyula – akivel Kalmár saját bevallása szerint szoros munkakapcsolatban volt – levelére, amelyben a fenti esetről kért tájékoztatást az egykori miniszterelnök. Horn nem örült ennek, állítólag felmerült, hogy Kalmárt kizárják az MSZP-ből az ügy miatt, későbbi interjújában pedig az egykori SZESZ-elnök maga ismerte be: nem volt túl jó az ötlet.

Ugyanebben a Népszabadság-cikkben említi, hogy a „fehérgalléros bűnszervezetben” elkövetett csalásaiért nyolc évre leültetett Zuschlag Jánosnak volt politikai koordinátora és beszédírója. Kalmárt is meghallgatták a tárgyalás során, ám ahogy fogalmazott: ő volt a „pozitív példa, aki képes volt időben kiszállni az eseményekből”. A szocialistáktól viszont – ekkor még – nem lépett le: a párt tagjaként, és az MSZP-vel ugyan „szervezeti együttműködésben nem álló”, ám rendre Török Zsolttal és Szanyi Tiborral együtt lépő Demokratikus Hálózat vezetőjeként tevékenykedett. Ennek jó részét tette ki a fasizmussal való riogatás, és az ifjúsági szervezetekre jellemző, kínos médiaperformance-ok előadása, ám nem állt távol tőlük az sem, hogy balról kritizálják a szocikat olyan ügyekben, amelyekben a párt a homokba dugta a fejét, vagy – szerintük – nem viselkedett baloldali párthoz méltón.

Az utódpártból való kilépése után a Zöld Baloldal soraiban találta magát, ám a Vajnai Attila vezette Munkáspárt 2006-tal való összekülönbözése után csalódott ebben a csapatban is, hosszú blogbejegyzésében ezt írta akkor: „egy percre sem bántam meg, hogy magam mögött hagytam az elvek nélküli, néhány tucat tehetségtelen fráter által fémjelzett MSZP-t. Sajnos pár hónap után arra is rá kellett jönnöm, hogy az MSZP-től balra sincs élet. Pontosabban valami nagyon lehangoló és reménytelen közeg van. Egymással veszekedő szekták, a kilátástalan helyzet miatt erősödő szélsőségek, amelyekben néhányan azon ábrándoznak, milyen jó volt, amikor még a nagy Szovjetunió létezett.” Szélsőbaloldali nézeteit azonban, úgy fest, megtartotta, Facebook-oldalán például most is példaképként említi Ernesto Che Guevarát, Kunfi Zsigmondot és Lukács Györgyöt.

A szociális kérdésekben meglehetősen aktív Szolidaritás kőbányai szervezője viszont devizahitel ügyében olyan nézeteket vall, amelyek ellentmondásosnak tűnhetnek. A Kobanya.infónak ezt nyilatkozta az alszervezet létrehozásakor: „A városrész dinamikusan fejlődött a válság előtti években, sokan telepedtünk le itt, azonban csapdahelyzetbe kerültünk, mert a svájci frankos hitelek törlesztői az egekbe ugrottak, az ingatlanok árai azonban sokat zuhantak. Így nehéz gyereket nevelni, jövőt építeni.” Mindezt elismeri egy augusztusi blogbejegyzésében is, ám úgy van vele, hogy igazuk van azoknak, akik szerint ne segítsünk a devizahiteleseken. „Mindenki vállalta a kockázatot, mindenkiben ott motoszkált, hogy erre a dologra nagyon rá lehet cseszni” – érvel, hozzátéve: „Elmentünk egy osztrák pénzintézetbe, ahol persze jól be is lettünk csapva. Elfelejtették közölni egy több évtizedre szóló kölcsön kapcsán, hogy a jónak tűnő törlesztőrészlet csak féléves periódusra van. Rá is tettek egy szerény harminc százalékot, amit még megfejelt a válság. Mára az eredeti összeg megduplázódott. Fizetek, átkozom a napot, amikor felvettem, de fizetem. Miként sokan mondják, ezt meg kellett tanulni.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.