Február 24.: Belpolitikai összefoglaló

Szenes Zoltán lesz a vezérkar főnöke - Parlamenti „igen” a NATO-szállítmányokra - Bombariadó a kiválasztott házban - Öt miniszternek volt gazdasági érdekeltsége

MNO-összefoglaló
2003. 02. 24. 21:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szenes Zoltán lesz a vezérkar főnöke

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a szaktárca és a Honvéd Vezérkar tegnapi vezetői értekezletén bejelentette: Szenes Zoltán vezérőrnagyot, a Magyar Honvédség jelenlegi törzsigazgatóját javasolja vezérkari főnöki tisztség betöltésére.

Szenes Zoltánt, a posztjáról március 1-ével távozó, a későbbiekben ausztrál nagykövetként dolgozó Fodor Lajos vezérezredes utódját Mádl Ferenc köztársasági elnök nevezi ki.

A távozó és a leendő új vezérkari főnököt az Országgyűlés honvédelmi bizottsága kedden hallgatja meg. Medgyessy Péter miniszterelnök a jelöltek megismerése után szintén Szenes Zoltánt javasolta. A miniszter a másik két jelöltnek – Havril András altábornagynak, a HM HVK főnökhelyettesének és Bali József védelempolitikai helyettes államtitkárnak – köszönetet mondott eddig végzett munkájáért, és kijelentette, hogy tevékenységükre jelenlegi beosztásukban továbbra is számít.

Szenes Zoltán a Vas megyei Köcskön született 1951-ben.
Okleveles hadtáptiszt, szakközgazdász, közgazdasági egyetemi doktor, a hadtudomány kandidátusa. Főhadnaggyá 1973-ban avatták fel a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolán. 1973-1982 között hadtáptisztként szolgált Tatán és Kaposváron. 1976-1979 között a Leningrádi Hadtáp és Közlekedési Katonai Akadémián tanult, majd 1979-től Kaposvárott, a hadosztály hadtáptörzsfőnöki beosztását látta el. 1982-85 között az MTA tudományos ösztöndíjasaként a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia hallgatója volt, ahol 1986-ban védte meg kandidátusi fokozatát. 1982-1991 között a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem logisztikai tanszékén tanított. 1986-tól tanszékvezető egyetemi docens, 1996-tól címzetes egyetemi tanár. 1991-1994 között a Magyar Honvédség hadtápcsoportfőnöke (főcsoportfőnök-helyettes), 1992-ben részképzésben szakközgazdász-oklevelet szerzett világgazdaságtanból 1994-ben pedig megvédte közgazdasági egyetemi doktori címét.

1995-ben Londonban tanult a Brit Vezérkari Akadémián (RCDS).
1996-97 között az Oktatási és Tudományszervező Főosztály főosztályvezetője lett a Honvédelmi Minisztériumban.
Ekkor nevezték ki dandártábornokká, és 1998 februárja, és 1999 márciusa között a Magyar Köztársaság első katonai képviselője lett a NATO-ban és a NYEU-nál Brüsszelben. 1999 áprilisától a logisztikai főnök, a vezérkari főnök helyettese a NATO Déli Parancsnokságán (AFSOUTH) Nápolyban. 2002. július 16-i hatállyal vezérőrnagyként a Honvéd Vezérkar törzsigazgatójává nevezik ki.

Parlamenti „igen” a NATO-szállítmányokra

Az Országgyűlés hozzájárult a Törökország védelmének megeroősítését szolgáló NATO-szállítmányok magyarországi áthaladásához. A kétharmados többséget igénylő előterjesztést 335 igen szavazattal, 3 nem voks mellett fogadta el a parlament.

A képviselők a javaslat határozathozatala elott támogatták azt a módosító indítványt, amelynek lényege, hogy kizárólag a NATO védelmi tervezo bizottsága február 16-i döntését tartalmazó mellékletben foglalt tevékenységek szerinti csapatok, katonai eszközök és berendezések szállíthatók Magyarországon keresztül.

Előzőleg már az Országgyűlés honvédelmi bizottsága is egyhangúlag támogatta a Törökország megsegítésére induló NATO-szállítmányok átengedésérol szóló határozati javaslatot, amelyrol a nap folyamán a kormány másfél órás egyeztetést tartott a Fidesszel. A megegyezés eredményeként a dokumentumba bekerült a kizárólag Törökország védelmére kitétel és mellékletként csatolták a javaslathoz a NATO védelmi tervezési bizottságának a szállításokról szóló határozatát.

A bizottsági ülésen technikai jellegű vita zajlott, ám végül is a szintén konszenzusos, tehát a Fidesz által is elfogadott technikai módosító indítvány megszavazásánál a nagyobbik ellenzéki párt tagjai tartózkodtak. A Fidesz szerint a kormány végre rájött, hogy csak bizonyos feltételekkel nyithatjuk meg határainkat az USA érdekei elott. Míg a kormánypárti képviselok úgy vélték, hogy Magyarország a jó ügy mellé áll azáltal, hogy a határozat csak Törökország védelmére és nem egy esetleges iraki háborúra vonatkozik.

Bombariadó a kiválasztott házban

Bombariadó volt február 24-én este a Terror Háza Múzeumban, a látogatók azonban kivárták, míg újra beléphetnek. Már a megszületése előtt sem egyszerűen a múzeumoknak kijáró tisztes érdeklődés övezte a Terror Házát, aktuálpolitikai viták kereszttüzébe kerül időről időre.

Kétségtelen, már a megszületése előtt sem egyszerűen a múzeumoknak kijáró tisztes érdeklődés övezte a Terror Háza Múzeumot, az Andrássy út 60-as számú épületét. Aktuálpolitikai viták kereszttüzébe kerül időről időre, amiért persze a konzervatív-nemzeti erők a baloldalt és a liberálisokat okolják, ők pedig viszont amazokat. Különösen Orbán Viktor személye szálka a jelenlegi kormányzó pártok és a mögöttük álló érdek- és politikai csoportok szemében. Nem véletlenül.

A nyilas rémuralom és az azt követő kommunista terror idején a ház szörnyű szerepet töltött be. Itt kínozták a politikai foglyokat előbb a nácizmus hatalmát bizonyítandó, majd szinte pauza nélkül a kommunista gépezet működését szolgálandó. A rendszerváltás óta több kísérlet történt a ház megjelölésére, mementóként való megkülönböztetésére, s nem utolsósorban a többségében titkosított dokumentumok közérthető bemutatására.

A Fidesz-MDF kormány alatt, 2000-ben vásárolta meg a házat a múzeumot majdan működtető közalapítvány, s magas költségvetéssel, profi közreműködők révén különleges múzeumot hoztak létre belőle. Az udvarán hatalmas T-34-es tank néz farkasszemet a belépővel, s a modern, vizuális igények szerint jelenítik meg a termekben a diktatúrák konkrét és elvont jelképeit. Cél volt, hogy a nyilas terrornál lényegesen hosszabb ideig tartó kemény és puha vörös diktatúra lényegét megértse az azokat átélt korosztály, de a soft szocializmus idején nevelkedett és a rendszerváltás után született generációk is fogalmat alkothassanak, mitől rettegtek szüleik, nagyszüleik.

Sokan élnek még azok közül, akik kiszolgálói és kollaboránsai voltak a baloldali egypártrendszer totális hatalmának, a személyiségi jogokra hivatkozva nehéz volt a személyi felelősséget is megjeleníteni a múzeummá szelídült rettenet házában. A hírhedett koncepciós pereket tárgyaló bíráknak például csak a neve olvasható a szomorú tablón, ám csupán néhány fotó árválkodik mellettük. Még ma is titok, milyen az arcuk, nem lehet velük farkasszemet nézni múzeumlátogatóként sem.

A politikai ellentétek leginkább a tavalyi múzeumnyitáskor lángoltak fel. Választás előtt állt az ország. Orbán Viktor hivatalban lévő miniszterelnök tartotta hatalmas tömeg előtt a nyitóbeszédet, melyben nem kímélte a diktatúra kiszolgálóit. Tabukat döntögetett valóban, midőn megidézte a rémtetteket, s azt hangsúlyozta, hogy az álságos feledés nem viszi előbbre a demokráciát. Szembenézésre késztette a jobb- és baloldalt, s azokat is, akik nem politizálnak, s inkább hárítanák, meg sem ismernék a politikai és történelmi ok-okozatokat.

A nyitóünnepség csakugyan politikai demonstrációnak hatott tavaly februárban. Egyértelművé vált, hogy a Fidesz, az MDF, a többi jobboldali párt, tömörülés, s sehová nem csatlakozó, de ezen irányzat mellett lelkiekben elkötelezett ember találkozási pontjává vált az Andrássy út 60. előtti tér, utca mint jelképes színhely. S persze leginkább az Orbán Viktor iránt megnyilvánuló érzelmi állásfoglalás tette kétségtelenné: a Terror Háza Múzeum nem „csupán” múzeum. Valószínűleg távolságtartó politológiai elemzések majd kiderítik, miért nem lett ez a szabad demokraták, a liberálisok, a diktatúrát elutasító reformer baloldaliak, szociáldemokraták számára ugyanilyen emblematikus helyszín, hiszen ennek sem gyakorlati, sem elvi akadálya nem volt és nincs ma sem.

A kommunizmus áldozatainak egyéves évfordulóján, a vasárnap miatt idén nem február 24-én, hanem 23-án tartott emléknapon aktuálpolitikai tartalmat is hordozó találkozóra került sor – egyenes folytatásaként az előző hónapoknak. A jobboldal választási veresége (nem bukása!), a Terror Háza körüli huza-vonák, a pengefal miatti áldatlan viták, a múzeum költségvetésének megcsorbítása, Schmidt Mária főigazgató tiltakozásai a szerinte rendre folyó támadások miatt – nos, ezek még inkább erősítik a Terror Háza Múzeum helyszínének és épületének tavaly körvonalazódó szerepét.

A legnagyobb parlamenti ellenzéki erő, a Fideszt képviselő Orbán Viktor beszéde pedig nem hagyott kétséget felőle: a házat megvédik a jobboldal mellé felsorakozott erők, amelyek február 23-án éppen attól sugároztak nagyobb elhatározottságot, hogy olyan csöndben és mosolyogva vonultak zászlóikkal az Andrássy út 60. elé. A feltűnően fegyelmezett tömegben sok volt az idős, de a többiek is szemmel láthatóan az általában nem konfrontálódó, ám elkötelezett középosztálybeliek voltak, fiatalok gyerekekkel, többgenerációs családok összefogva, baráti és polgári körök. Ők lennének a polgárok?

A kommunizmus áldozatainak emlékére tartott évfordulót követő napon bombariadót rendeltek egy telefonhívás alapján. A telefonáló lehetett bárki: provokátor, bajkeverő, szellemeskedő ostoba. Politikai szándék nélkül. A Terror Háza Múzeum csábító helyszín a szimplán bajkeverőknek is.

Öt miniszternek volt gazdasági érdekeltsége

A kormány tagjai közül Medgyessy Péter miniszterelnöknek, Csillag István gazdasági, Bárándy Péter igazságügyi, Kovács Kálmán informatikai, Németh Imre földművelésügyi miniszternek voltak érdekeltségei gazdasági társaságokban 1998 után.

A MeH közleménye szerint Medgyessy Péter 1999. március 9-ig a Siotour Rt. felügyelő bizottságának elnöke, június 4-ig pedig a grémium tagja volt. A kormányfő 2000. május 11-ig volt a Gratis ,92 Rt. felügyelő bizottságának tagja.

Medgyessy Péter 2001. szeptember végéig az Inter-Európa Bank igazgatóságának elnöke, december 10-ig pedig a Magyar Szeszipari Szövetség elnöke volt.

A kormányfő 2001. május 28-ig a Focus Rt. felügyelő bizottságának, 2001 végéig pedig a Guardian Hunguard felügyelő bizottságának elnöki tisztségét töltötte be.

Medgyessy Péter tavaly május 1-ig a Magyar Cetelem Bank Rt. felügyelő bizottságának volt az elnöke, ugyancsak május 1-ig töltötte be az Atlasz Biztosító Rt. igazgatóságának alelnöki tisztjét.

A miniszterelnök 2002. május 15-ig volt a Medgyessy Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója; január 11-ig a BJP Investment Kft.-ben, május 15-ig tulajdonosként a Medgyessy Tanácsadó Kft-ben, a elmúlt év szeptemberéig pedig a GKI Gazdaságkutató Rt.-ben voltak érdekeltségei.

Csillag István 1998. december 1-ig az Exim Bank Rt. felügyelő bizottságának elnöke, 2002. május 27-ig pedig a Pénzügykutató Rt. általános igazgatója, az ARC-INVEST Kft. ügyvezető igazgatója, valamint a Zwack Unicum Rt. felügyelő bizottságának tagja volt.

A gazdasági miniszter 2002. február 26-ig a PÜK Project Manager és az ARC-INVEST Kft. társtulajdonosa, a Mókus Örs Befektető és Üdülőépítő Rt, a Microbróker Befektetési Rt., a MOL és a Sasad Rt. részvényese volt.

Az igazságügyi miniszter a Bárándy és Társa Ügyvédi Iroda egyhatodának, valamint a Bárándy és Társa Ügyvitelszervező és Szolgáltató Kft. egyhetedének tulajdonosa.

Kovács Kálmán 2002-ig a Gesztenye 2000 Tanácsadó é Szolgáltató Bt.- ben töltött be képviselői tisztséget.

Az informatikai és hírközlési miniszter 2001-ben szüntette meg az M7 Régió.hu Számítástechnikai és Szolgáltató Kft.-ben 36 százalékos érdekeltségét, 2002-ben pedig a Gesztenye 200 Tanácsadó és Szolgáltató Bt.-ben betöltött beltagságát.

A közlés szerint Görgey Gábor jelenleg a Columbia Bt. kültagja.

A pénzügyminiszter 1995. és 1999. között a Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának tagja, 1998. és 1999. között pedig az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatósági tanácsának tagja volt.

László Csaba 2001. június 30-ig a KÚH Bank, valamint az ABN AMRO Bank Rt. vezérigazgató-helyettese és az igazgatóság tagja volt.

Németh Imre 2002. május 5-ig volt a Mezőszolg Kft. felügyelő bizottságának tagja, valamint az Abony Mezőgazdasági Rt. felügyelő bizottságának elnöke. 2000-ig a Tantusz Kft.-ben, a Mezőszolg Kft.-ben, valamint az Erdőhegyi Szövetkezetben volt résztulajdonos.

A közlés szerint a kormány többi tagjának az elmúlt években nem
voltak érdekeltségei gazdasági társaságokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.