Fojt és sújt

Grétsy László
2003. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Anyanyelvi őrjárat rendszeres olvasói alighanem nagyon jól tudják, hogy helyesírási kérdésekről csak nagy ritkán esik szó ebben a rovatban. Nem azért, mintha ezek a kérdések nem volnának fontosak, hanem mert megtárgyalásuk, úgy érzem, nem erre a lapra és nem erre a rovatra tartozik. (A Szabad Földnek egyébként is elég jó a helyesírása, tehát azt mondhatjuk, hogy az általa szolgáltatott jó példával mindjárt neveli is az olvasókat.) Most azonban, hogy egy-két megtévesztő hiba újra meg újra feltűnik a magyar sajtóban, hol itt, hol ott, olyannyira, hogy többen már levélben is szóvá is teszik, rádöbbentem, hogy mégsem hallgathatok. Ez a magyarázata annak, hogy ezúttal fojt és sújt igénk helyesírása őrjáratunk tárgya.
Mindkettőre több hibás írású példát is idézhetnék, de szemléltetésül elég lesz egy-egy is. A fojt hibás írására többek között a kecskeméti Balázs Gergely hívta fel figyelmemet, ugyanis egy meghökkentő történeteket tartalmazó kötetben ezt olvasta: „Dél felé mentem haza és a buszon éppen előttem történt, alig bírtam visszafolytani a nevetést…” A sújt ige megtévesztő írásmódját pedig alig néhány hete a sarkadi Békefi Mihály tette szóvá – s rajta kívül még többen is! – ebben a mondatban: „Az átkom le fog rád súlytani”. Hogy ez utóbbira többen is felfigyeltek, nem csoda, hiszen egy kereskedelmi tévécsatorna népszerű „kibeszélő” műsorában tűnt fel több ízben is. Mivel már korábban is olvastam – vagy értesültem levélíróim által olvasott – folytó gázról, árvíz súlytotta területekről és hasonlókról, ha most sem szólnék, akkor olyan lennék, mint a strucc, amely bedugja a fejét a homokba, csakhogy ne lásson.
Miért is írják a fojt és a sújt igét oly sokan ly-nal a szükséges j helyett? Azért, mert összecserélnek, egybekavarnak két külön szót. A fojt esetében a folyik ige, a sújt-éban a súly főnév az, amelyik megzavarja a tévesztők nyelvérzékét. Ráadásul még csak nem is hasonlóságról, hanem kiejtésbeli azonosságról van szó, hiszen a folyt hangsor ly-nal írva sem értelmetlen, hanem a folyik ige múlt idejű alakja; a súlyt pedig ugyancsak nem okvetlenül hibás, mivel a súly főnévnek ez a szabályos tárgyragos alakja.
A látszat tehát a tévesztőket igazolja. A valóság azonban más. A fojt igének és igekötős társainak (elfojt, megfojt stb.) az égvilágon semmi köze a tisztázatlan eredetű, de mindenképp ősi folyik igénkhez és származékaihoz, mint folyam, folydogál, folyékony, folyondár, folyosó, folytat és még jó néhány. A fojt nem ezek közé, hanem a fúl, fullad, fuldokol szavak sorába tartozik, hiszen jelentése nem más, mint ’levegőtől megfosztva megöl, megfullaszt’. A sújt pedig ugyancsak nincs semmilyen rokonságban a ’teher, nehezék, valamely test tömegének nyomó- vagy húzóereje’ jelentésű súly szóval, ellenben nagyon is rokonságban van suhan, suhog, suhint hangutánzó igéinkkel és ennek a szócsaládnak még jó néhány tagjával. Így többek között a ’sáv, csík, zsinórdísz’ jelentésű sujtás-sal is, amelyet ma már rövid u-val írunk, mert jelentésében annyira elkülönült az ’ütés, vesszőcsapás’ értelmű sújtás-tól, hogy már írásformájukban is megkülönböztetjük őket egymástól.
Hogy e kis írás tanulsága könnyen megjegyezhető legyen, a hangalakilag egybeeső, de, mint láttuk, egymástól teljesen eltérő eredetű és jelentésű fojt–folyt és sújt–súlyt alakpárok tagjai közti különbségek érzékeltetésére ide iktatom Hernádi Sándor kollégám két könynyen megjegyezhető tanrigmusát: Az egyik: „Itt valami sav folyt, / gőze még most is fojt.” A másik példa: „Akit nagy csapás sújt, / cipel az szörnyű súlyt.”
Tanulságos versikék, ugye? Talán még az e cikkben megtárgyalt, mostanában ránk zúduló helyesírási botlások ellensúlyozására is alkalmasak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.