Júliustól már nálunk is lehet óvadékot fizetni

Július elsejétől bevezetik Magyarországon az óvadék intézményét -erről rendelkezik az új büntetőeljárási törvény. Az óvadék az előzetes letartóztatást helyettesítő megoldás lesz, amely optimális esetben figyelembe veszi majd a vádlottak anyagi helyzetét is - mondta az axel.hu-nak Bárándy György ügyvéd.

MNO
2003. 05. 26. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz éve halasztgatták az óvadék intézményének bevezetését, most már azonban biztos, hogy július elsejétől Magyarországon is beépül az itthoni jogrendbe. Erre az új büntetőeljárási törvény ad majd lehetőséget. Az óvadék bevezetését a jogász-szakma mindig egységesen támogatta, a politikusokat viszont időről-időre megosztotta a kérdés. Legutóbb az volt az ellenérv, hogy az óvadék sérti a törvény előtti egyenlőséget, továbbá csak a tehetősebbek járnak majd jól a bevezetésével.

Az óvadék a büntetőeljárás olyan intézmény, amely nemcsak az angolszász jogrendben, hanem Európában is meghatározó jelentőséggel bír – főleg a francia és a német szabályozásban.
- Az óvadék az előzetes letartoztatásnak olyan alternatíváját jelenti, amely egyrészt biztosítja a büntetőeljárás alapelveinek következetes betartását, másrészt kíméli a központi költségvetést, és enyhíti a fogvatartást végző intézmények leterheltségét – magyarázta Balsai István jelenlegi MDF-es országgyűlési képviselő, volt igazságügyi miniszter, aki maga is részt vett mint törvényalkotó a tervezet kidolgozásában.

- Az óvadék összegének mértékét a bíró fogja eldönteni, és az óvadékot a gyanúsított már az első tárgyalás után visszakaphatja – mondta Balsai. A tervezet szerint nem élhet óvadékkal az, aki olyan szándékos bűncselekményt követett el, amit a törvény nyolc évnél súlyosabban büntet, vagy ha azt bűnszövetségben, üzletszerűen, bűnszervezet tagjaként, fegyveresen vagy esetleg kiskorú sérelmére követett el.

- Magyarországon ma nagyon sokan vannak előzetes letartóztatásban, mindenféle pitiáner ügyek miatt. Ez néha nagyon kellemetlen és sokszor maradandó, káros nyomokat hagy a gyanúsítottakban, ezért is jó lesz, ha július elsejétől hatályba lép az óvadék intézménye – nyilatkozta az axel.hu-nak Magyar György ügyvéd. Magyar György szerint nem szerencsés az előzetes letartóztatás, mert sokszor „előzetes büntetésként” hat a gyanúsítottakra, amelyek között gyakran ártatlan emberek is vannak.

- Az óvadék bevezetésével többek között ezt is el lehetne kerülni, azonban senki se gondolja, hogy ez megváltás lehet a lehetséges bűnözők számára, mert az óvadék letétel csak az előzetes letartoztatást előzné meg – mondta az ügyvéd. Kérdésünkre Magyar György – aki többek között a Viszkis néven ismert Ambrus Attila ügyvédje is – elmondta, hogy Ambrus olyan „kaliberű” bűncselekményeket követett el, amit biztos, hogy nem lehetett volna kiváltani óvadékkal.

A neves ügyvéd Bárándy György lapunknak elmondta: helyesli az óvadék bevezetését.
- Jelenleg sokan, csaknem ötezren vannak előzetes letartoztatásban, ami az államnak csak költség. És ez még csak a leggyengébb érv a óvadék mellett, ami fontosabb: ebből az ötezer emberből sokan, vélhetően ártatlanul vannak előzetes letartóztatásban – magyarázta Magyarral összhangban Bárándy György.

- Nyilvánvalóan más elbírálás alá esik majd egy milliárdos és egy mezei orvos. A lényeg mégis az, hogy az összeg, amit a gyanúsított óvadékként letesz majd, olyan mértékű legyen, hogy az illetőnek ne érje meg lelépni az országból – fejtette ki Bárándy.

Az Egyesült Államokban a bankok már régóta foglalkoznak az úgynevezett óvadék-hitelezéssel, de vajon a magyar bankok, pénzintézetek látnak-e üzletet az óvadék-hitelezésben?

- Mivel új a törvény, még nincs konkrét tervünk arra, hogy hogyan nyújtsunk hitelt az óvadékra, de az biztos, hogy erre egy külön „ágazatot” kellene kialakítani – mondta el az axel.hu-nak Hamvas Gergely, a Dorog és Vidéke Bank hitel-üzletág vezetője.

A banki vezető elmondta, hogy szabad felhasználású, vagyis személyi hitelben biztos hogy nem lehetne hitelt nyújtani ez ügyben, mivel az adott személy „mégiscsak egy gyanúsított”.

- Ha az óvadéktörvény beválik, és lesz rá kereslet, akkor biztosan elgondolkodunk egy új, az óvadékhoz kapcsolódó hitelezési csomag létrehozásán. Ekkor megnéznénk, hogy az adott személy milyen valószínűséggel tudja visszafizetni a kért összeget, de esetleg ingatlant, értékpapírt is zálogba lehetne helyezni nálunk -mondta Hamvas.

Az Egyesült Államokban ötven államban lehet óvadékot „igénybe” venni. Az alkotmány előírja, hogy az óvadék összege nem lehet aránytalan, és egyetlen célt szolgálhat: bírja rá a gyanúsítottat, hogy térjen vissza a bíróságra az ügy lezárásáig.

Franciaországban az óvadék elrendelésére több alkalommal is sor kerülhet – ott az óvadék engedélyezésének feltétele az, hogy a terhelt ne súlyos, azaz szabadságvesztéssel büntetendő cselekmény miatt álljon eljárás alatt. Belgiumban akkor szabhat ki óvadékot a bíró, ha nem kell tartania a terhelt eltűnésétől.

Anglia és Wales. Ezekben az országokban az óvadék elrendelése mind a bírósági, mind a nyomozási szakaszban lehetséges. Az óvadékról nemcsak a bíró, hanem a nyomozásban résztvevő rendőr is dönthet. A bíróság három esetben rendelheti el az óvadék fizetésének kötelezettségét: az ítélet meghozatala előtt, az ítélet után, vagy ha a büntetés végrehajtása meghatározott okokból elhalasztásra kerül.

Németországban készpénz, értékpapír, ingatlanra adott jelzálog vagy kezesség, mint óvadék helyettesítheti az előzetes letartóztatást, amennyiben a büntetendő cselekményre kiszabható szabadságvesztés az öt évet nem haladja meg. Meghatározott feltételek között, Görögországban, Spanyolországban és Portugáliában is lehetőség van az óvadék kiszabására.

Forrás: axel.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.