Nemzetirtás – amiről fájdalmasan keveset beszélünk

Matthaeidesz Konrád
2003. 10. 17. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oradaurról, Lidicéről, a holokauszt borzalmairól ma már könyvtárnyi anyagot találhatunk. Visszaemlékezések, értékelések, öszszefoglalások tartják életben az emlékezetet, szolgálnak bizonyságul a gyászos cselekedetekre. És ez így van rendjén. A szovjetek katyni rémtettének, többezernyi lengyel tiszt lemészárlásának feltárásához egy rendszerváltozásra volt szükség, addig nemhogy tagadták, de büntették is a róla való emlékezést. Gondosan ügyeltek rá a kommunisták, hogy azok, akik a katyni rémtett németek általi felderítése, vizsgálata alkalmával nyilatkoztak, eltűnjenek az élők sorából.
Magyarországon tömegmészárlásról az 1944–45-ös nyilas gyilkosságok kivételével nem nagyon beszélünk. Pedig a háború sokadik évében a Vörös Hadsereg előretörésével megsokasodtak a tömeggyilkosságok.
A magyar civil lakosságot sem csak tömegbombázások, Soroksár, Debrecen, Szolnok szőnyegbombázása tizedelte. Több faluban a Vörös Hadsereg válogatás nélkül gyilkolt halomra ártatlan polgárokat. Olaszfaluban például a „felszabadítók” jóformán egy fiatal férfit sem hagytak életben.
A bakonyi Olaszfalunak talán nincs egy méternyi vízszintes útja. Árpád-kori romtemploma a bizonyság, milyen rég lakják a területet. Az utolsó német ellentámadás is meghiúsult 1945 márciusában, a Vörös Hadsereg csapatai feltartóztathatatlanul nyomultak előre. Tizenkilencedikén a késő délutáni órákban elfoglalták a falut. Nem fogadták őket kitörő örömmel, előttük járt a hírük. Az emberek bezárkóztak.
A tragédia után jó ötven évvel próbálta feltárni a történteket Mozsgai József plébános a még életben lévő szemtanúk, rokonok vallomásai alapján. Többségükben ma is él a félelem. Az áldozatok névsorát és haláluk körülményeit az ő kutatásai alapján tesszük közzé.
Auer Mihály (24 éves) édesanyjával együtt a falu szegénye volt. Eltartóként nem vitték el katonának. 23-án pénteken udvarukon beszélgetett, ahogy az ott ácsorgó, akkor nyolcéves fiú elmondta. Két szovjet katona berúgta a kaput, a férfit a kertbe kísérték, hátulról lőtték le. Tetemét másnap vitték el.
Brevics József (21 éves) a tragikus napon is családjával ebédelt. A berontó katona megnézte a fiú tenyerét (felső kereskedelmibe járt), majd az ajtó felé taszigálta. Az apa hiába próbált a fiú védelmére kelni, a szülők és öccse szeme láttára lőtték le a ház pajtájánál.
Csipak József (20 éves) leventeként „dekkolt” a faluban, állítólag Szőregről vetette ide a sors. Szállásadóival jól megvolt, kölcsönösen becsülték egymást, amikor a ház egy találat nyomán kigyulladt, búvóhelyéről előjőve azonnal oltani kezdte. A tüzet az oroszok is észlelték, a bujkálót elvitték, és Hanich Béláék kertjében hátulról agyonlőtték.
Dobos Gyula (21 éves) a falu bírájának a fia volt. A bíró megakadályozta, hogy a falu fiataljait, a leventéket elvigyék. Szerencsétlenségükre, hiszen a környékről elhurcoltak épségben hazatértek a harcok után. Gyulát édesapjával együtt elvitték a parancsnokságra. Ott találkoztak egy első világháborús orosz frontot járt, oroszul beszélő férfival, id. Magyar Istvánnal, akit szintén a fiával együtt kaptak le. Hiába beszélte a hódítók nyelvét, kettőjüket ugyan elengedték, a két fiúnak azonban nem kegyelmeztek. Az anya csak holtában simogathatta meg gyermeke kezét, amikor annak tetemét szekéren elvitték a házuk előtt.
Heréd Károly (20 éves) családja a pincében húzta meg magát. Egy katona berúgta az ajtót, majd azonnal vállon ragadva a fiút az ajtó felé lökte. A szerencsétlen papírjait próbálta mutatni, hogy nem német, nem katona. A katona eldobálta a papírokat, ellökte a Károlyba kapaszkodó húgait, majd elvitték. Harmadnap tudta meg a rémületben élő család, hogy többedmagával őt is az uradalmi magtárban mészárolták le. A zokogva odaérkező családnak borzalmas látvány tárult szeme elé. Hogy a csizmáját lelopták, azon meg sem lehetett lepődni. Fejét teljesen szétlőtték. Akkor látták utoljára, amikor szekéren előttük vitték el vérző tetemét. Nagyapjában volt annyi bátorság, hogy a tiltással dacolva pár lépésen át kísérte a szekeret.
Janni József (37 éves) urasági kocsis, a szekér hajtója. A majorban éltek. A magtárnál végezte ő is.
Kajár Gábor (17), Magyar Péter (16), Magyar Antal (19), Torma József (29) a major cselédlakásaiban laktak. Március 23-án mindőjüket kiterelték a pincéből. Négyüket a magtárba vitték. A pincébe visszatereltek nem hallották a lövéseket. Idősebb Magyar Istvánt hívták el később, hogy a magtárban nézze meg a német hullákat. Mintegy 10-15 véres tetemet látott természetellenes helyzetben. Ott látta közöttük két gyermekét meg a vejét, Torma Józsefet. Kísérője géppisztolya tusával lökte viszsza a pincébe az összeroppant apát, aki akkor még nem tudhatta, hogy a harmadik, 25. életévében járó fia is halott. A magtárt fegyveres őr vigyázta. Talán azért, mert a más-más helyeken megölt fiatalok egy részét is ide hordták.
Ifj. Magyar István (25 éves), a Don-kanyart járt katona, fél szemét ott veszítette el, egy kisgyermeke és várandós felesége volt. A bíró fiával, Dobos Gyulával együtt lőtték agyon. Azt mondják, az első sortüzet túlélte, de hiába könyörgött az életéért.
Majkó Andrást (19 éves) házukból kísérték a majorba. A tetemek láttán futásnak eredt, egérutat nyert, és egy szénapadlásra menekült. Kutattak utána. Egy katona észrevette, a fiú kiáltásától azonban úgy meghökkent, hogy András leugrott a lerakott szénába, és elinalt. A falu széléhez ért, amikor egy golyó leterítette.
Szili Jánost (32 éves), a falu boltosát Ringhofferék pincéjéből vitték el. Golyó végzett vele.
Torma József (32 éves) a majorban lakott, szoba-konyha-kamrás lakásban, ami szovjet mércével, ezt mondták a katonák, burzsujlakás. A magtár falánál lelte tragikus halálát.
Vész József (21 éves) a majorságban dolgozott, a család ellenkezésére indult el házukból, hogy a rábízott, ellőben lévő kancának segítsen. A ló mellől vitték a magtárba, ott érte a halálos lövés.
Vörösházi István (18 éves) a major pincéjében keresett menedéket kisgyermekével és várandós feleségével. Onnan vitték el, a többiekkel együtt lőtték agyon.
A tragédia a katolikus liturgia szenvedő péntekén történt. Másnap csend honolt a faluban, nem mertek odamenni a halottakhoz. Virágvasárnap a tetemeket ökrös szekérre rakták, és a temetőbe vitték. Ott megásták a tömegsírt. Koporsók nem voltak, faláda is csak Brevics József tetemének jutott. A többieknek csak az arcát takarták le zsebkendővel, sapkával, rongydarabbal. Dobos Antal bíró szerencsére egy kis botra a neveket felróva megjelölte a földelés sorrendjét. A tömegsírnál az orosz parancsnok is megjelent. A kérdésre, hogy miért tették, vállrándítás volt a válasz. Az egyházi temetést nem engedélyezték, arra csak április 8-án kerülhetett sor.
A mészárlásra nincs semminemű magyarázat. Az előnyomulókat nem támadták, fegyvert itt azok nem találtak, németek sem estek fogságba, az áldozatok magyarok voltak. Talán választ kaphatnánk a győztesek 107. lövészhadosztályának, illetve a 31. gépesített dandárjának esetleg fennmaradt irataiból, ezt már tüzetesebb kutatás derítheti fel.
Harminckét, jóformán elfelejtett magyar áldozat. A falu a rendszerváltás után kis emlékművet emelt nekik a hajdani magtár közelében. A temetőben a hozzátartozóik állíttattak kinek-kinek síremléket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.