Miközben a friss inflációs és költségvetési számok kapcsán, továbbá Trump döntései apropóján az ellenzékiek, s a hozzájuk köthető szakértők azonnal tragédiát, katasztrófát és nemzethalált vizionálnak, addig koránt sincs hazánkban rettenetes állapot. Legfeljebb egy kis gazdasági újratervezésre lesz szükség.
De haladjunk sorjában!
A januári 5,5 százalékos inflációs adat első pillantásra tényleg sokkoló lehet, azonban nem éves, hanem havi számról beszélünk, amely mérséklődhet a következő hónapokban. A forint árfolyamának alakulása mellett a nemzetközi olaj- és gázárak állnak alapvetően a drágulás mögött, valamint az is, hogy januárban történnek meg a nagy átárazások.
A lakbértől kezdve a fizetésekig mindent beleértve. S nem rejtjük véka alá, hogy az élelmiszerárak is magasabbak lettek. Ám önmagában nem a „mindennapi betevő” ára a ludas. Ami pedig a költségvetést illeti, valószínűleg azért lett magasabb a hiány a tervnél, mert ezekben a hetekben érkeztek meg a lakossági megtakarítóknak a kamatbevételek az államkincstártól. Ez pedig a büdzsében a kiadási oldalon jelent meg.
Most jutottunk el a tengerentúlra. Nos, Donald Trump elnöksége mindenképpen bizonytalansági tényező, de nem csak a szó rossz értelmében. Az új amerikai elnöktől sokan várják az orosz–ukrán háború lezárását – ez persze csak akkor vehető biztosra, ha már ténylegesen megtörtént. Kérdés, hogy ebben az esetben mi lesz a korábbi szankciós politika – gazdasági hidegháború – sorsa. Ám jelen esetben fontosabb, hogy
Trump választási kampányában protekcionista gazdaságpolitikát ígért vámokkal. Amit több irányban érvényesítene. Ugyanakkor a protekcionista gazdaságpolitika nem annyira új, hiszen ezt már az előző elnök, Biden is alkalmazta. Gondoljunk az inflációcsökkentőnek nevezett törvényre, amelynek egyik célja épp a hazai ipar termékeinek előnyben részesítése volt.
Kérdés ugyanakkor, Trump valójában mennyire lesz protekcionista? Tényleg mindenre vámot vet ki?
Kínáról már tudunk, Kanada és Mexikó esetében harmincnapos szünet van, Európát pedig egyelőre elkerülte a tarifa kérdése. Az elmúlt két hét leszűrhető tanulsága, hogy az Egyesült Államokban sem eszik olyan forrón a kását. A vámok kivetése inflációhoz vezetne, ami viszont senkinek nem célja. Cserébe remekül használható diplomáciai eszközként különböző célok eléréséhez.