idezojelek

Egy kis gazdasági újratervezés

Idén a tavalyinál erőteljesebb növekedéssel kalkulálhatunk.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Miközben a friss inflációs és költségvetési számok kapcsán, továbbá Trump döntései apropóján az ellenzékiek, s a hozzájuk köthető szakértők azonnal tragédiát, katasztrófát és nemzethalált vizionálnak, addig koránt sincs hazánkban rettenetes állapot. Legfeljebb egy kis gazdasági újratervezésre lesz szükség.

De haladjunk sorjában! 

A januári 5,5 százalékos inflá­ciós adat első pillantásra tényleg sokkoló lehet, azonban nem éves, hanem havi számról beszélünk, amely mérséklődhet a következő hónapokban. A forint árfolyamának alakulása mellett a nemzetközi olaj- és gázárak állnak alapvetően a drágulás mögött, valamint az is, hogy januárban történnek meg a nagy átárazások. 

A lakbértől kezdve a fizetésekig mindent beleértve. S nem rejtjük véka alá, hogy az élelmiszerárak is magasabbak lettek. Ám önmagában nem a „mindennapi betevő” ára a ludas. Ami pedig a költségvetést illeti, valószínűleg azért lett magasabb a hiány a tervnél, mert ezekben a hetekben érkeztek meg a lakossági megtakarítóknak a kamatbevételek az államkincstártól. Ez pedig a büdzsében a kiadási oldalon jelent meg.

Most jutottunk el a tengerentúlra. Nos, Donald Trump elnöksége mindenképpen bizonytalansági tényező, de nem csak a szó rossz értelmében. Az új amerikai elnöktől sokan várják az orosz–ukrán háború lezárását – ez persze csak akkor vehető biztosra, ha már ténylegesen megtörtént. Kérdés, hogy ebben az esetben mi lesz a korábbi szankciós politika – gazdasági hidegháború – sorsa. Ám jelen esetben fontosabb, hogy 

Trump választási kampányában protekcionista gazdaságpolitikát ígért vámokkal. Amit több irányban érvényesítene. Ugyanakkor a protekcionista gazdaságpolitika nem annyira új, hiszen ezt már az előző elnök, Biden is alkalmazta. Gondoljunk az inflációcsökkentőnek nevezett törvényre, amelynek egyik célja épp a hazai ipar termékeinek előnyben részesítése volt. 

Kérdés ugyanakkor, Trump valójában mennyire lesz protekcionista? Tényleg mindenre vámot vet ki?
Kínáról már tudunk, Kanada és Mexikó esetében harmincnapos szünet van, Európát pedig egyelőre elkerülte a tarifa kérdése. Az elmúlt két hét leszűrhető tanulsága, hogy az Egyesült Államokban sem eszik olyan forrón a kását. A vámok kivetése inflációhoz vezetne, ami viszont senkinek nem célja. Cserébe remekül használható diplomáciai eszközként különböző célok eléréséhez.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha már eljutottunk a külföldi tarajos vizekre, lubickoljunk kicsit Európában is. Ugyanis érdekes kérdés lesz a külső kereslet alakulása. S itt nem pusztán a gazdasági növekedésére kell gondolni, bár természetesen az is fontos, különösen Németország vonatkozásában. 

A magyar gazdaságon belül jelentős szerepe van az autógyártásnak (a hagyományosnak és az elektromosnak egyaránt) és az ehhez kapcsolódó többi iparágnak. Itt nemcsak az a kérdés, hogy mekkora az autók és azon belül az elektromos autók piaca, hanem hogy ebből a hazánkban működő gyártók mekkora részt tudnak kihasítani.

 Egyébiránt a német autógyáraknak Kína kiemelkedően fontos piaca, de itt látszik egy átalakulás, amelyet az esetleges vámháború csak felerősíthet. Ezt az átalakulást turbózza az is, hogy az Európai Unióban a járműgyártóknak büntetést kell fizetniük, amennyiben az eladott járművek átlagos kibocsátása egy szintet meghalad, ez pedig az elektromos autók értékesítésének sokkal nagyobb arányát tenné szükségessé. Csak épp nincs rá (fizetőképes) kereslet. Így pedig az európai autók a büntetés miatt még kevésbé lesznek versenyképesek.

Úgy tűnik, nagy támogatás a külső piacokról nem érkezhet. Ez alól csak az Egyesült Államok lehet a kivétel. Rövid távon a kétoldalú adóztatás feloldása remélhető, közép- és hosszabb távon pedig új amerikai beruházások is reálisak lehetnek Magyarországon.

Az újratervezés kapcsán egyedülálló jelenség lesz 2025-ben, hogy 

a lakossági megtakarítók mire költik a mintegy 1300 milliárd forint kamatbevételüket. Míg a kormány abban bízik, hogy ennek egy jelentős része fogyasztásra megy majd, meglökve az államháztartás bevételeit, valamint a gazdasági növekedést, a Magyar Nemzeti Bank belső felmérései szerint újabb befektetésekre fogják költeni ezt a pénzt a kisbefektetők.

Hazánkban fontos esemény még a jegybank vezetésében bekövetkező változás lesz. Az új elnök személye ismert. Bizottsági meghallgatásán Varga Mihály a stabil és kiszámítható árfolyam fontosságát hangsúlyozta. A jegybankelnöki működés elején az új elnöknek e tisztségében is el kell nyernie a piac bizalmát – minden lépését árgus szemekkel fogják figyelni. Ennek megfelelően a monetáris politika lazításában az új elnökség első hónapjaiban nem számíthatunk.

Ha növekedés van, minden van. Közismert az elmúlt évek szériája. Megérkezett a koronavírus az újabb és újabb hullámaival, kitört a háború, energiaválság kezdődött vagy éppen az ipar termékei iránti kereslet csappant meg. A 2025-ös növekedés kapcsán több tényezőt kell figyelembe venni: a tavalyi, harmadik negyedéves gyenge GDP-adat áthúzódó hatása lefelé, míg a 2024-es gyenge mezőgazdasági termék jelentette alacsony bázis pedig felfelé húzza a növekedést. 

Figyelembe kell venni a kormányzat 21 pontos akciótervét, illetve az elkészülő új ipari gyártókapacitásokat is. Mindezek alapján idén a tavalyinál erőteljesebb növekedéssel kalkulálhatunk.

Végül a külső körülmények között fontos kérdés még az uniós források sorsa. Magyarán: megkapja-e hazánk a nekünk járó forrásokat. Ez azonban már nem gazdasági, hanem kifejezetten politikai kérdés.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

Beérett a vetés, jöhet az aratás?

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

MI – a társadalmi léptékű drog

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Tüntetések előre megírt kottából

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Brüsszel polgárháborúja

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.