Az oroszországi Roszoboronexport képviselője a bengalurui Aero India 2025 légiközlekedési kiállításon bejelentette, hogy amennyiben az indiai kormány elfogadja az ajánlatot, a vadászgépek gyártása már idén megkezdődhet. A teljes technológiatranszfer részét képezné a lopakodó képesség, az aktív elektronikus letapogatású radarrendszer, az optikai rendszerek, a mesterséges intelligenciával segített kommunikációs eszközök és a fejlett légi fegyverek.
![Oroszország a gazdasági kapcsolatokon túl katonai együttműködést is kezdeményezne Indiával](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/9UGW3wg5e1YW3Mt7jXWTakXzXeLKYQNP9Br_92CncuE/fit/1200/801/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzcyMWVkNmNmYjk3YjRiMThhNWFhZTE2MTE5NGE0ZDQ1.jpg)
Fotó: AFP
Oroszország az amerikai gépek ellen fejlesztette ki a Szu–57-et
A Szu–57 az orosz haditechnika egyik legfejlettebb repülőgépe, amelyet az Egyesült Államok F–35 Lightning II vadászgép vetélytársának fejlesztettek ki. Noha a fejlesztés nehézségekbe ütközött az elmúlt években, a sorozatgyártása 2022-ben így is elindult.
Tavaly a Szu–57 először mutatkozott be nemzetközi légibemutatón Kínában, ami egyes szakértők szerint az Oroszország és Kína közötti egyre szorosabb katonai együttműködés jele.
A Roszoboronexport ajánlata különös figyelmet keltett az indiai védelmi szektorban, mivel az indiai légierő vadászgépflottája a tervezett 42 helyett mindössze 31 századot foglal magában, miközben a szomszédos Kína folyamatosan fejleszti légierejét. Az orosz ajánlat így jelentősen hozzájárulhatna India védelmi kapacitásának megerősítéséhez.
Oroszország és India együttműködése régre nyúlik vissza
A két ország közötti védelmi együttműködés nem új keletű. 2010-ben India és Oroszország közös programot indított egy ötödik generációs vadászgép fejlesztésére, amelyből India 2018-ban kilépett a technológiai transzferrel kapcsolatos aggályok miatt. Most Oroszország azzal próbálja visszacsábítani Indiát, hogy a gyártás teljes egészében az országban történhetne, kikerülve ezzel a nyugati szankciókat.
Az indiai kormány egyelőre nem kommentálta az ajánlatot, de az Aero India kiállításon a Szu–57 mellett az amerikai Lockheed Martin F–5 vadászgépe is bemutatkozott, ami arra utal, hogy India több lehetőséget is fontolgat haditechnikai fejlesztése terén.
Narendra Modi miniszterelnök kormánya az elmúlt években az önellátást és a hazai védelmi ipar fejlesztését helyezte előtérbe, így a teljes technológiatranszfert magában foglaló orosz ajánlat összhangban lehet India hosszútávú stratégiai céljaival. Amennyiben India elfogadja Oroszország kezdeményezését, azzal tovább növekszik majd a BRICS -országok közötti katonai együttműködés.
Borítókép: Egy orosz Szuhoj Szu–57 ötödik generációs vadászgép repül a 15. Kínai Nemzetközi Repülési és Űrhajózási Kiállításon 2024. november 15-én (Fotó: AFP)