Napirenden a munkaidő-reform

A Raffarin-kormány Németországhoz és Belgiumhoz hasonlóan növelni kívánja a munkaidőt, igaz, ezzel sem a miniszterelnök pártja, sem a szakszervezetek nem értenek egyet. Emiatt a túlórák emelt díjazását szoríthatják vissza, és emelhetik az éves túlórakeretet is. A kormány célja, hogy a vállalatok gazdasági helyzetükhöz igazíthassák a munkaidejüket.

Hegyesi Gabriella
2004. 09. 07. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde

Újra terítéken a 35 órás munkahét reformja – a Le Monde a munkaügyi tárca ma befejeződő tárgyalásai kapcsán a kérdés legkényesebb elemeire világít rá.

Alig két évvel azután, hogy elfogadták a munkaidő „rugalmasabbá” tételét szabályozó törvényt, a Raffarin-kormány tovább kíván lépni: Németországhoz és Belgiumhoz hasonlóan a francia kabinet is növelni kívánja a munkaidőt. A miniszterelnök azonban igen keskeny mezsgyén egyensúlyozhat, hiszen a munkaadók, és részben saját pártja is „gazdasági értelmetlenségnek” tartják a munkaidő meghosszabbítását, a köztársasági elnök pedig ígéretet tett a heti 35 óra érintetlenségére.

Marad a túlórák számának módosítása, amelyre első ízben tavaly év elején került sor; akkor az évente rendelkezésre álló keretet 130 óráról 180 órára emelték. Most a túlórák emelt díjazását szorítanák vissza: míg jelenleg heti négy túlóráért a minimum 20 főt foglalkoztató cégeknél 25 százalékkal, a 20 főnél kisebb létszámú cégeknél 10 százalékkal kapnak többet a dolgozók, a jövőben ez az összeg egységesen csak tíz százalékkal lenne magasabb az alapdíjazásnál. Nem kizárt az éves túlórakeret további emelése sem. A kormány célja az, hogy a vállalatok gazdasági helyzetükhöz igazíthassák a munkaidejüket.

Gérard Larcher munkaügyi miniszter augusztus végén kezdett megbeszéléseket a szociális partnerekkel, hogy megismerje álláspontjukat, és felmérje a várható reakciókat; a tárgyalássorozat ma ér véget. A szakszervezeti vezetők egyhangúlag elzárkóznak a 35 órás munkahét reformjától, ez azonban nem zárja ki, hogy „a vállalatok gazdasági igényeinek megfelelő módosításokról tárgyaljunk”, mondta François Chérèque (CFDT). A szakszervezeti vezető ugyanakkor visszautasította a kormány által gyakran hangoztatott elvet, mely szerint „hagyjuk, hogy az emberek többet dolgozzanak, hogy többet kereshessenek”, hiszen „mindenki tudja, hogy a túlórákról nem a munkavállalók, hanem a munkaadók döntenek” a vállalatoknál. Alapvető módosításokról azonban hallani sem akarnak a munkavállalói érdekképviseletek, olyannyira, hogy – kedvezőtlen döntés esetén – Jean-Claude Mailly (FO) egyenesen a már aláírt megállapodások felmondását is kilátásba helyezte, például a szakmai továbbképzés terén – írja a Le Monde.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.