Borrell közölte: Barroso fogja majd levonni a szükséges következtetéseket. Hozzátette: biztos abban, hogy a portugál főbiztos nem hagyja figyelmen kívül a meghallgatások eredményét. Jelentőségteljesnek értékelte azt, hogy teljesen új helyzetet jelent, amennyiben „biztosjelöltet a kiértékelők elutasítottak”.
A parlamenti elnök a főként az olasz biztos, Rocco Buttiglionére vonatkozó kérdéseknek engedélyezett rövid időt igen óvatosan azzal töltötte ki, hogy megismételte, amit már korábban is mondott, vagyis bizonyos távolságtartással közvetítette személyes ellenérzését a konzervatív, katolikus filozófiaprofesszorral szemben.
Variációk Kovács László bukásáról
A világsajtóban megjelent hírekkel ellentétben a magyar média egy része úgy ítélte meg, Kovács László kinevezése kapcsán csak egy biztos: a testület nem buktatta meg a magyar biztosjelöltet. A Népszabadság idézett soraival ellentétben a Magyar Nemzet tegnapi számában egyértelműen azt állította, hogy a Kovács László energiabiztos-jelölt meghallgatását értékelő bizottság a magyar külügyminisztert nem javasolja biztosi posztjára.
Az MTI jelentését kritikátlanul átvevő közszolgálati MTV első híradásában azt közölte: „az EP ipari, kutatási és energetikai bizottsága nem javasolja a parlament elnökének a magyar külügyminiszter jelölésének elutasítását. Bár a testület véleményét tartalmazó levél több szakmai fenntartást is jelez Kovács László európai biztosjelölti alkalmasságáról, végkicsengése szempontjából nem elutasító – mondta el egy külföldi forrás a találkozót követően.”
A történések ezen olvasata összecseng Tabajdi Csabának, a Magyar Szocialista Párt európai parlamenti delegációvezetőjének október 12-én tett brüsszeli nyilatkozatával, amelyben az áll, „rémhír az, hogy Kovács Lászlót alkalmatlannak minősítették”.
A francia AFP hírügynökség október 12-i jelentésében ugyanakkor úgy fogalmaz: „José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság jövőbeni elnöke ismét vereséget szenvedett kedden az Európai Parlamentben, amikor csapatának második tagját, a magyar szocialista Kovács Lászlót utasították vissza, mint ahogyan az azt megelőző napon történt az olasz konzervatív Rocco Buttiglionéval.”
Mint az AFP fogalmaz, Giles Bryan Chichester, az ipari, kutatási és energiaügyi bizottság konzervatív brit elnöke kedden minden engedmény nélküli kiértékelést küldött az Európai Parlament elnökének. „Kovács nem győzte meg a bizottság tagjainak többségét arról, hogy eleget tud tenni a számára kiszemelt pozíció követelményeinek” – írja Chichester.
A brüsszeli liberális La Libre Belgique hosszan számol be az ügyről, leszögezve: „Rocco Buttiglione után Kovács Lászlót is megbuktatták a parlamenti képviselők.” Az olasz konzervatív Rocco Buttiglione után a magyar szocialista Kovács László az, akit a bizottsági tagok visszaküldtek tanulni. Jobboldalon a biztosjelöltet a nők és a homoszexualitásról kifejtett nézetei miatt támadták, baloldalon pedig kompetenciahiány miatt bírálták – teszi hozzá a lap.
A svájci liberális Tagesanzeiger „Buttiglione után Kovács sem kívánatos” címmel írt cikkének ezt az alcímet adta: „Az EU-parlament bizottságainak vizsgálatánál már két EU-biztos bukott meg”. Szinte szó szerint ugyanezt jelenti mind a Frankfurter Allgemeine Zeitung, mind pedig a Die Welt, amely címlapján tudatja olvasóival, hogy Barroso bizottsági elnökjelölt kényszerű helyzetbe került.
Mint a lap cikkének alcímében olvasható: „Buttiglione és Kovács elutasítása után az EU-bizottság elnökének grémiumát illetően kell aggódnia.”

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok