Visszaeső amerikai cégek Európában

Az elmúlt időszakban visszaesett jó néhány amerikai márka értékesítése Európában, és nem kizárt, hogy ebben az európai gazdaság lassabb növekedése mellett a terjedőben lévő Amerika-ellenes érzelmek is szerepet játszanak. Az érintett cégek a nagyarányú munkanélküliséggel, a magas adókkal és a rossz szabályozókkal magyarázzák európai nehézségeiket.

MNO
2004. 10. 26. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszakban visszaesett jó néhány amerikai márka értékesítése Európában, és nem kizárt, hogy ebben az európai gazdaság lassabb növekedése mellett a terjedőben lévő Amerika-ellenes érzelmek is szerepet játszanak – írja a Financial Times. A Coca-Cola, a McDonald’s, a Marlboro és a General Motors egyaránt nehézségekkel küszködik Németországban és Franciaországban, de korábban már a Walt Disney, a Wal-Mart és a Gap is hasonlóról volt kénytelen beszámolni – olvasható a Napi Gazdaságban.

Az érintett cégek többnyire gazdasági tényezőkkel – a nagyarányú munkanélküliséggel, a magas adókkal és a rossz szabályozókkal – magyarázzák Európában tapasztalt nehézségeiket, amire nem amerikai riválisaik is panaszkodnak.

Mindenesetre a fenti amerikai cégek harmadik negyedéves eredményeire alaposan rányomta bélyegét a gyenge európai teljesítmény. A McDonald’s a múlt héten közölte, hogy árbevétele alig nőtt a kontinensen, miután a németek étvágya erősen megcsappant menüjeik iránt.

A Coca-Cola, amely nyereségének 80 százalékát Észak-Amerikán kívül realizálja, a harmadik negyedévben 3 százalékkal kevesebb italt tudott eladni Európában, mint egy évvel korábban, de Németországban 16 százalékos volt a visszaesés. A cég 392 millió dollár értékcsökkenési leírást volt kénytelen elkönyvelni negyedéves mérlegében bizonyos németországi érdekeltségei után.

A Marlborókat gyártó amerikai Altria-csoport értékesítése Franciaországban 24,5, Németországban 18,7 százalékkal csökkent, amit a társaság az adóemelésekkel és a dohányzásellenes kampánnyal magyaráz, de más cégek nem szenvedtek el ekkora visszaesést.

A General Motors a múlt héten jelentős leépítést volt kénytelen bejelenteni Európában, ahol a korábbinál kevésbé fogynak autói.

Az érintett vállalatok kizárják, hogy a jelenségnek politikai okai volnának, ehelyett a hideg európai nyárra és az italospalackok hasznosítására vonatkozó jogszabályok szigorítására hivatkoznak. Az Omnicom tulajdonában levő DDB Worldwide reklámcég elnöke, Keith Reinhard azonban annak a véleményének adott hangot, hogy az európai fogyasztók az amerikai árucikkekre is átviszik az USA külpolitikájával szembeni ellenérzéseiket, amelyek különösen felerősödnek, miután fény derült az Abu-Graib börtönben az iraki foglyokkal szemben elkövetett atrocitásokra. Hasonló jelenségről számolt be John Zogby amerikai közvélemény-kutató is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.