Frankfurter Allgemeine Zeitung( faz.net)
A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról tudósít, hogy a CDU/CSU és az FDP az alkotmánybírósághoz fordul, miután alkotmányellenesnek tartja a 2004-es költségvetést. A normakontroll iránti igény már megérkezett, közölte a karlsruhe-i bíróság szóvivője. Valószínű, hogy az eljárás éveket vesz majd igénybe.
A két ellenzéki frakció azért tartja alkotmányellenesnek az idei költségvetést, mert a rekord méretű, 43,5 milliárdos hiány messze meghaladja az invesztíciós célokra félretett 24,6 milliárd eurót, amivel megsérti az alkotmány 115. paragrafusát. Az ellenzéki pártok álláspontja szerint a 2004-es költségvetés ezen túl sérti a 110. paragrafusban lefektetett teljesség elvét – azaz a szövetségi kormány minden kiadását és bevételét köteles a költségvetésben megjeleníteni.
Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A föld első országa, amely betiltja a dohányt címen közöl egy rövid hírt. Lyonpo Jigme Yaeser Thinley miniszerelnök számára nem lehet kérdéses: a dohányzás vallási, gazdasági és egészségügyi okokból is sorscsapás. Ezért a Himalájában fekvő 734 ezer lakosú bhutáni királyság kormánya teljesen betiltotta a dohánytermékek árusítását.
A kormány döntése értelmében minden nyilvános helyen tilos a dohányzás. A kereskedelmi minisztérium utasította a kereskedőket, éttermeket, szállodákat, hogy számolják fel maradék dohánykészletüket. A magán célra történő behozatalt azonnal száz százalékos vámmal sújtották. Akit cigaretta eladáson érnek, az átszámítva 225 dolláros büntetésre számíthat egy olyan országban, ahol a szegénységi küszöb havi 16 dolláros kereset alatt húzódik.
Frankfurter Allgemeine Zeitung( faz.net)
A konzervatív napilap a Vízumpolitika hideg puccs volt a törvénnyel szemben címen tudósít az ideológiai okokból a bevándorlás párti kormány ellen indított CDU/CSU támadásról. Pénteken a Bundestag megalapította a csempész albizottságot. A parlamenti grémiumnak azzal a kérdéssel kell foglalkoznia, hogy a szövetségi kormány tagjai a vízumokkal kapcsolatos politikájukon és döntéseiken keresztül elősegítették, vagy támogatták a feketemunkát, prostitúciót, terrorizmust és egyéb bűnözési formákat.
A CDU/CSU kezdeményezésére tisztázniuk kell az úgy nevezett Volmer-utasítás következményeit. A 2000-ben kiadott utasítás értelmében, mely a Szövetségi Köztársaság moszkvai, kijevi, tiranai és pristinai követségeit olyan helyzetbe hozta, hogy szándékaik ellenére tömegesen kellett vízumokat kiadniuk álturistáknak.
Akik a valóságban illegális bevándorlóként, vagy olcsó munkavállalóként kívántak Nyugat-Európába beutazni. (Az utasítás értelmében – ellentétben a korábbi gyakorlattal és többek között schengeni megállapodással – arra kötelezték a követségeket, hogy ha kétség merülne fel a vízumigénylővel szemben, akkor is engedélyezzék az illető németországi beutazását. Az utasítást Ludger Volmerről, zöldpárti külügyi államminiszterről nevezték el, aki 1998 és 2002 között töltötte be ezt a posztot – K.L.)
Az uniópártok azzal is vádolják a kormányt, hogy tetteivel, illetve elmulasztott cselekedeteivel megkönnyítette az emberkereskedők és egyéb bűnözők munkáját.
Egy embercsempész banda ellen hozott ítéletében az ítélő kölni bíró ez év februárjában rendkívül súlyosan bírálta a kormányt. Többek között úgy fogalmazott, hogy a kormány vízumpolitikája puccsal kijátszotta a fennálló jogszabályokat.
Időközben az úgynevezett Volmer-utasítást a külügyminisztérium államtitkára Chrobog már hatályon kívül helyezte. S megszüntették azokat a különleges útleveleket, amelyeknek eredetileg az lett volna a céljuk, hogy az utazás költségeire garanciát nyújtson, de valójában megkönnyítette a visszaéléseket.
Ezzel párhuzamosan a rendőrség tovább nyomoz a külügy- és a belügyminisztérium néhány munkatársa ügyében. A tiranai és colombói követség néhány munkatársát korrupcióval vádolják. Szintén a bíróság előtt kell számot adnia egy weinheimi biztosítási ügynöknek, aki olyan részvénytársaságot működtetett, mely jogerősen emberkereskedelemért elítélt személyeket juttatott hozzá úti okmányokhoz.
A kormánypárti többség elérte, hogy a vizsgálóbizottság ne csak a vörös-zöld kormány tevékenységében kutakodjon, de az 1998 előtti időszakkal is foglalkozzon.
Forum Gastronomie (gast.at)
Az osztrák élelmiszerügyi honlap Magyarország győzött a borháborúban Olaszország ellen címmel közöl haditudósítást az italfrontról.
A tokaji bor csatát nyert, adja hírül az osztrák honlap a magyar sajtóra hivatkozva. Az olasz vincellérek az Európai Bizottság döntése szerint 2007-től nem használhatják a többé a „Tocai” márkanevet.
A Bizottság döntésében egy 1993-as Magyarországgal kötött megállapodásra hivatkozik, miszerint a „Tokaj” földrajzi megjelölés védett. Míg a „Tocai” megjelölés mögött egy szőlőfajta rejtőzik, mely nem védhető le, áll az uniós Bizottság indoklásában.
Az olasz vincellérek azonban tovább kívánnak harcolni a „Tocai” borukért. Az érintett olasz régió mezőgazdasági tanácsadója Enzo Marsilio szerint fennáll a „lehetősége és kötelezettsége a név további használatáért” folyó harcnak Az olasz borászok elleni csapásnak nevezte Piero Pittaro a brüsszeli döntést. Az olasz vincellérek szövetségének tiszteletbeli elnöke szerint, eddig eredménytelen szélmalomharcot vívtak a brüsszeli bürokrácia és az unió álláspontja ellen..
Ma a 6.500 hektáros Tokaj-hegyalja mintegy 10 százaléka van külföldi kézben. 2002 nyarán az UNESCO a tokaji borvidék egy részét a máig érintetlen, különleges és hosszú borászati hagyománya miatt a világ kulturális örökségének részévé nyilvánította.
A kamerák előtt vertek meg egy benzinkutast, itt a felvétel