A fejlett országok közül tavaly Nagy-Britanniában nőtt a legjobban a bevándorlás: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) új adatai szerint 2023-ban 746 900 személy költözött Nagy-Britanniába, ami 52,9 százalékos növekedés az előző évi 488 400 főhöz képest. A drámai növekedés, amely minden más OECD-tagországot megelőz, a konzervatív kormány idején következett be, bár a tendencia várhatóan a munkáspárti Keir Starmer hivatalba lépésével is folytatódni fog – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A számok kiemelik, hogy az Egyesült Királyságban volt a második legmagasabb az érkezők száma, csak az Egyesült Államok előzte meg, ahol 1,2 millió bevándorlót regisztráltak. Ehhez képest Dél-Korea 50,9 százalékos növekedése mindössze 87 100 érkezőt jelentett. Ez a jelentős beáramlás az Egyesült Királyságba irányuló bevándorlás 2019 óta tartó 110 százalékos növekedését követi, ami a családdal összekapcsolt migráció és a munkavállalási vízumok növekvő tendenciáját tükrözi.
Az Egyesült Királyság bevándorlási hullámának egyik fő mozgatórugója a családegyesítés volt, amely 2023-ban hatvan százalékkal emelkedett. Ez a családhoz kötött engedélyek emelkedésének hetven százalékát tette ki, ami nagyrészt az egészségügyi és ápolói munkavállalói vízumokhoz kötődik. Az idei politikai változások mostantól megakadályozzák, hogy az új ápolási dolgozók rokonokat hozzanak magukkal, ami a számok visszafogását szolgálja, de a britek szkeptikusak, miután egymást követő években minden eddiginél magasabb számokat tapasztaltak.
Az Egyesült Királyság emellett minden más OECD-országnál több diákvízumot adott ki, 2023-ban közel 450 ezret. Az OECD adatai a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) által a héten közzétett adatokat követik, amelyek szerint jelenleg hétmillió külföldi születésű munkavállaló dolgozik Nagy-Britanniában, akik minden ötödik munkahelyet betöltik.
Londonban a legnagyobb a bevándorlók aránya az Egyesült Királyságban, a lakosok negyven százaléka külföldön született, és több millióan vannak a második és harmadik generációs bevándorlók. A leggyakoribb származási országok Nagy-Britannián belül India, Lengyelország, Pakisztán, Románia és Írország. Több millióan élnek azonban továbbra is Nagy-Britanniában anélkül, hogy dolgoznának, és hozzáférnek az adófizetők által finanszírozott juttatásokhoz.
Borítókép: Elképesztő számok láttak napvilágot az Egyesült Királyságban a migráció terén (Fotó: AFP)