A konzervatív napilap interjút készített Helmut Kohllal. A volt kancellár nem lát módot arra, hogy Németország a Biztonsági Tanács állandó tagjai közé kerüljön. Erre csak abban az esetben lenne lehetőség, ha az amerikaiak határozottan támogatnák ezt a kezdeményezést. Joschka Fischer még számos külügyminisztert fog átölelni és testvéri csókot váltani, de érdemben nem fog történni semmi – mondja Kohl.
Meggyőződésem, folytatta Kohl, hogy Törökország nem fogja teljesíteni a koppenhágai felvételi követelményeket. Az Európai Tanács által felállított felvételi követelmények többek között arról is szót ejtenek, hogy a belépni szándékozó országnak szilárd demokratikus és jogállami renddel kell bírnia, valamint tiszteletben kell tartania az emberi és polgári jogokat. Ide tartozik a kisebbségek védelme, valamint a vallásszabadság. Ha valaki Törökország kapcsán így nyilatkozik, mint én, folytatta Kohl, akkor igen gyorsan megvádolják, mint azt a napokban a török miniszterelnök a CDU-val szemben megtette.
Számomra nem kérdés, hogy Törökország földrajzi és geopolitikai szempontból rendkívül fontos ország. Azonban ettől még nem kell feltétlenül kell az EU tagjává válnia.
Margaret Thatcher kedvenc ötlete volt az EU folyamatos bővítése, mert ő mindig ellenezte az unió politikai integrációját, és csak egy szabadkereskedelmi övezetet kívánt. Amit most a bővítési vita során Törökország kapcsán elmondanak, ugyanazokat az érveket olvassák majd a fejünkre holnap vagy holnapután Ukrajna esetében.
Biztos vagyok abban, hogy a még hátralévő bővítésekkel, Bulgária, Románia és esetleg néhány balkáni állam felvételével az EU eléri maximális kiterjedését. Többet a politikai unió képtelen lenne elviselni.
A politikai unió messze túllép a római szerződéseken, hiszen ebben benne foglaltatik a szoros együttműködés a kül- és biztonságpolitika valamint a védelem terén. Továbbá e témához tartozik a belbiztonság, és a gazdasági és szociálpolitikai együttműködés elmélyítése. A jelenlegei Európa vita egyik nagy hibája, hogy érthető okokból főként a gazdasággal, munkahelyekkel és a konjunktúrával kapcsolatos kérdésekről esik szó benne. De a legalább olyan erős kötelék, amely az európai egység alapjául szolgál, kikerült a figyelem középpontjából.
Gerhard Schröder mindenek előtt szeretné a választásokat megnyerni, és azt reméli, hogy Ankara EU csatlakozásának támogatásával szavazatokat nyerhet a Németországban élő választójoggal rendelkező törököknél – vélekedett Kohl. Az Egyesült Államok elsődlegesen stratégiailag gondolkodik, szeretne stabil támaszpontokkal rendelkezni a Közel-Keleten.
A németeknek egyszerűen világos elvek alapján kell meghatároznunk álláspontjukat. A törököknek nem szabad olyan ígéretet tenniük, amit nem tudnak betartani, függetlenül attól, hogy mások mit tesznek.
Ez várhat a férfira, aki luxusautójával halálra gázolt egy biciklist az Árpád hídon