Tisztázatlan pénzügyi kérdések sorát vetette fel a vizsgálat a hivatalosan irányított betegellátási rendszernek nevezett programban. A modellkísérlet lényege: egy kijelölt lakossági csoport után fejkvótát fizet az egészségbiztosító egy úgynevezett ellátásszervező csapatnak, amely a hozzá tartozók egészségügyi ellátását irányítja. A pénzt egy virtuális számlán kezelik, s ebből vonják le az ellátás tényleges kiadásait. Ha az ellátásszervezők megtakarítást érnek el, annak egy részét megkapják. A modellkísérlet 1999 nyarán indult. Azóta folyamatosan nő a szervezők és a kísérletben részt vevő lakosság száma. A vizsgált időszakban, azaz 2003 közepén egymillió lakos egészségügyi ellátását irányította ilyen rendszerben 11 szervező.
Közülük szúrópróbaszerűen ellenőriztek egyet, a Dombóvári Szent Lukács Egészségügyi Kht.-t. A birtokunkban lévő jelentés szerint az elszámolást, így a szervezőnek kiutalt megtakarítást nem lehetett ellenőrizni a szabályozatlanság és a hiányzó dokumentumok miatt. A revizorok nem találták a szakmai teljesítésigazolásokat sem, sőt milliós túlszámlázásra bukkantak. Megállapították azt is, az ellátásszervezők fejkvóta alapján jutnak finanszírozáshoz az OEP-től, ám a fejkvóta kiszámításának módját semmilyen hivatalos dokumentum nem határozta meg. Ehhez azt a módszert használták, ami a szervezőre nézve kedvezőbb volt. A belső ellenőrzés jelentésében az áll: a fejkvóta kiszámításához szükséges adatok visszamenőleg ellenőrizhetetlenek, azok dokumentumokkal nem voltak alátámasztva. A szabályozatlanság olyan szintű, hogy az ellenőrzést csak szóbeli interjúk segítségével sikerült elvégezni.
A lesújtó tapasztalatok miatt a revizorok azt javasolják, hogy a modellkísérletet 1999-ig visszamenőleg ellenőrizzék. Aggályosnak tartják továbbá, hogy azt a jelenleginél nagyobb lakosságszámra terjesszék ki. A megállapítások azért érinthették kínosan Matejka Zsuzsát, mert ő az egyik ilyen ellátásszervezőtől, a Veresegyházi Misszió Egészségközponttól érkezett az OEP főigazgatói székébe. Matejkát lapzártánkig nem tudtuk elérni.
A kormány egyébként erre a modellkísérletre alapozta az egészségügyi reformot. Az egyik legfőbb változtatás az lett volna, hogy nyereségérdekelt vállalkozásoknak is lehetővé teszik, hogy ellátásszervezők legyenek. Az elképzelés azonban a kabineten belül ellenálláson megbukott.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése