Ursula von der Leyen így él vissza a hatalmával

A háborúpárti Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke második ciklusában egyre inkább központosítja a hatalmat, miközben kritikák érik titkolózása és autoritárius vezetési stílusa miatt. A vakcinabotránya és a titkos Pfizer-szerződések körüli ügyek csak tovább rontották a megítélését.

Forrás: Politico2025. 02. 20. 10:38
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke második ötéves ciklusának kezdetén tovább központosítja a hatalmat, egyre inkább elnöki modellt kialakítva az uniós végrehajtó testület élén. Vezetési stílusát a szoros kontroll és a kommunikáció feletti erős felügyelet jellemzi, amelyet szűk, főként német tanácsadói körével valósít meg, közölte a Politico brüsszeli hírportál. 

Ursula
Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

Ezt a tendenciát jól példázza a 2025 januárjában történt eset, amikor súlyos tüdőgyulladással kórházba került. Kommunikációs csapata szándékosan elhallgatta a kórházi kezelést, csak annyit közöltek, hogy két hétre lemondja programjait. Ez a titkolózás ismét felvetette a transzparencia hiányának problémáját az uniós vezetés legfelsőbb szintjein.

Nem ez volt az első alkalom, hogy Von der Leyen átláthatósága megkérdőjeleződött. A Covid–19 világjárvány idején az Európai Bizottság jelentős mennyiségű vakcinát szerzett be a Pfizer vállalattól. Később kiderült, hogy Von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója közvetlenül SMS-ben egyeztetett a beszerzés részleteiről. Amikor újságírók és civil szervezetek kérték ezen üzenetek nyilvánosságra hozatalát, a bizottság azzal érvelt, hogy ezek „múló jellegűek”, ezért nem minősülnek hivatalos dokumentumnak, és nem őrizték meg őket. Ez a válasz széles körű kritikát váltott ki, mivel sokan úgy vélték, hogy a közérdekű információk eltitkolása aláássa a demokratikus elszámoltathatóságot.

Von der Leyen hatalomkoncentrációs törekvései és a transzparencia hiánya miatt egyre több kritika éri az Európai Bizottságot. Sokan attól tartanak, hogy ez a vezetési stílus aláássa az uniós intézmények hitelességét és a polgárok bizalmát.

A belső feszültségek különösen kiéleződtek Thierry Breton, a belső piacért felelős francia korábbi biztos és Von der Leyen között. A feszültségek akkor tetőződtek, amikor Von der Leyen elnyerte az Európai Néppárt támogatását egy újabb elnöki ciklusra. Breton egy X-bejegyzésben megkérdőjelezte Von der Leyen jelölésének legitimitását, ami jelentős belső vitákat váltott ki. Egy uniós tisztviselő szerint: 

Ez a tweet jelentősen csökkentette Breton tekintélyét a kollégiumban. Kérdéseket feltenni lehet, de zárt ajtók mögött. Elvileg csapatként kellene működnünk.

Ezek az események végül oda vezettek, hogy Breton lemondott posztjáról, miután kizárták a következő bizottság összetételéből. Breton nyilvánosan bírálta Ursula von der Leyen döntését, és kijelentette, hogy nem tud tovább együtt dolgozni ilyen körülmények között.

A titkolózás és a kontroll végül a legnagyobb gyengeségeivé válhatnak

– mondta egy uniós diplomata.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.