Átláthatóbb lakáshitel-konstrukciók

Január elsejétől az ügyfelek törlesztőterheinek valódi nagyságát megmutató teljes hiteldíjmutatót (THM) minden lakossági kölcsön esetében közölni kell. A hitelfelvevő ezáltal könnyen kiszámolhatja, mennyibe kerül neki valójában a teljes konstrukció, és kiegyenlítődtek az egyes lakáshitel konstrukciók közötti különbségek.

MNO-összeállítás
2005. 01. 15. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig három hetük volt a hitelintézeteknek a teljes hiteldíjmutató (THM) rendszerére való átállásra, mert az új szabályozást bevezető kormányrendelet csak december 10-én jelent meg. A hatályban lévő hitelintézeti törvény módosítása, miszerint ezentúl minden három hónapnál hosszabb lejáratú lakossági hitelszerződésnél kötelező a THM feltüntetése, már korábban megtörtént, a nemrégiben elfogadott jogszabály ennek a végrehajtási szabálya, azaz az elméleti felkészülésre volt idejük a pénzintézeteknek. A késlekedő bankok viszont azt állítják, hogy a pontos számításokhoz szükséges paraméterekről csak december 10-e után kaptak pontos információkat, ezért nem jutott idejük a különböző hitelkínálataik átárazására, mint ahogyan a teljes reklám, információs oldal és tájékoztató anyagok átdolgozására sem.

A teljes hiteldíjmutató (THM) kiterjesztése a lakáshiteleknél is eltüntette az óriásinak tűnő különbségeket az egyes lakáshitel konstrukciók között. Ám a teljes hiteldíjmutatónak is megvannak a maga korlátai. Nem árt figyelembe venni például, hogy a jogszabály adott hitelösszeget és futamidőt meghatározva kötelezi a THM feltüntetésére a bankokat. A kondíciós listákon feltüntetett mutató ötmillió forintos hitelösszegre és 20 éves futamidőre vonatkozik. Bármely paraméter változtatására módosulhat az erősorrend az egyes banki ajánlatok közt. A bankok árazási politikájára is érdemes figyelni: a deviza alapú hiteleket előtérbe helyező hitelintézetek ugyanis általában a szokásosnál kicsit drágábban adják forint alapú kölcsöneiket, azoknál pedig, amelyek nem szálltak be túl nagy lendülettel ebbe az üzletbe, a forinthitelekhez valamivel kedvezőbb feltételekkel lehet hozzájutni.

A deviza alapú kölcsönöknél nincs akkora jelentősége a THM megjelenésének, mint a támogatott konstrukcióknál. Nem árt kellő távolságtartással kezelni a 6-7 százalékos THM-re vonatkozó ajánlatokat a svájci frank alapú, vagy az euró alapú kölcsönöknél, mert ezek is húszéves futamidőre vonatkoznak. Nagy a jelentősége a kamatperiódusnak is: a ritkább módosításokért esetenként magas felárat kell fizetni. A bankok honlapjain egyébként megmaradtak a törlesztőrészlet-táblázatok is, amelyeket szintén érdemes átnézni, a legmegfelelőbb bank és konstrukció választásakor.

A pénzintézetek hitelkínálatait és a január 1-je után létrejött hitelszerződéseket a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete folyamatosan ellenőrzi. Kisebb vétségek esetén csak figyelmezteti a pénzintézeteket, de az ismételt szabályszegőkkel szemben komolyan fel kívánnak lépni. A mulasztók hiányos tájékoztatás esetén pénzbírságra számíthatnak, szerződési hibák esetén még keményebb lesz a büntetés. Minden olyan hitelszerződés, amelyet 2005. január 5-e után kötöttek a pénzintézetek, s nem tartalmazzák a hitelkihelyezéssel járó teljes költséglistát, semmisnek minősülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.