Fulladozó magyar úszósport

Miközben a Magyar Úszószövetség úgy határozott, hogy nem pályázik a 2009-es világbajnokság megrendezésére, Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke azért fohászkodik, hogy legalább a 2006-os kontinensviadalt megrendezhessék. No meg azért is levegőért kiállt az úszósport, mert a szövetség 27 millióval kevesebb állami támogatást kap – a 2001-es esztendőhöz képest. Ezekhez képest a Spartacus-ügy jelentéktelen epizódnak számít.

Nemes Károly
2005. 01. 15. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az úszó-vb túlterhelné a Margitszigetet

Talán az SZDSZ és a MIÉP is egyetértése is jelzi, milyen elutasítottság fogadta az a tervet, hogy a 2009-es „vizes” világbajnokságot a Margitszigeten rendezze Magyarország. Így a MÚSZ is kénytelen volt meghátrálni, s január 31-ig, a jelentkezési határidő lejártáig elküldi Lausanne-ba a FINA-nak, a vizes sportok világszövetségének levelét, amelyben hivatalosan is visszalép a 2009-es budapesti világbajnokság megrendezésének szándékától – közölte Ruza József főtitkár csütörtökön.

Hétfőn a főpolgármesteri kabinet sem foglalt állást szakszövetségi felkérés és annak kormányzati támogatása hiányában, ám azt azonban kinyilvánította a testület: a nagy környezeti terhelés miatt várhatóan amúgy sem támogatnák, hogy ez a világverseny a Margitszigeten legyen.

Az úszószövetség ugyanakkor reméli, hogy legalább a már elnyert 2006-os margitszigeti úszó Európa-bajnokság megrendezésének nem lesz akadálya…

„Sajnálattal és szomorúan veszem tudomásul, hogy egy ilyen lehetőség nem mozgósító erejű. Bízom abban, hogy eljön az idő, amikor mindenki büszke lesz, ha több százmillió, netán milliárd ember Budapestre figyel, hiszen egy úszó-vízilabda vb erre garancia. Kevés olyan nemzetközi esemény van, amelyen várhatóan annyi magyar siker születhet, mint az eddig előttünk célként lebegő vb-n. Talán majd 2011-re megpróbálkozhatunk. Legalább a már elnyert 2006. évi Európa-bajnokságnak legyenek meg a feltételei, hiszen egykor mi úgy pályáztunk, hogy kormánygarancia volt a kezünkben. 2002-ben örömmel és elismeréssel fogadták itthon is az Eb elnyerését, ma viszont már azért is harcolnunk kell, hogy ne maradjon a MÚSZ, a magyar sport, de tán az egész ország szégyenben” – mondta Gyárfás Tamás szövetségi elnök.

Elúszhat az Eb is?

Miután úszó-Eb rendezésére a szakszövetség pályázhat kormányzati garanciával, egy vb-re viszont a város jelentkezhet a szakszövetség jelzése alapján, legalább a kontinensviadal megrendezése sikeresnek tűnik.

Igen – csak tűnik. Merthogy az úszó Eb Margitszigeten való megrendezéséről a fővárosi önkormányzat megkérdezése nélkül hozták meg az illetékesek a döntésüket. A főváros csak arról dönthet, hogy tulajdonosi hozzájárulást ad-e ehhez, vagy sem – jegyezte meg Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes. Hangsúlyozta: az önkormányzat kezdetektől az úszó Eb lágymányosi megrendezését támogatta. Ilyen döntést hozott 2003 elején a kormány is, egy évvel később azonban a kabinet mégis a margitszigeti Eb mellett voksolt.

Bakonyi Tibor cáfolta, hogy a fővárosi önkormányzat vezetése már elkötelezte volna magát a 2006-os úszó Eb margitszigeti megrendezésének támogatása mellett, mert „a Margitsziget környezeti terhelése nem növekedhet tovább”. Márpedig a Hajós Alfréd uszodát bővíteni kell egy medencével, de ennek támogatásáról is csak január végén dönt a Fővárosi Közgyűlés.

Csepegtetnek az úszásnak (is)

Nemcsak a vb-rendezés támogatásának elmaradása vagy a 2006-os Eb szerevezési nehézségei nyomják a víz alá a hazai úszósportot.

Sokkal inkább meghatározó az állami támogatás csökkenése. Ennek következtében az eredmények javulása sem várható rohamosan – mint ismeretes, az utolsó két világeseményen, a 2003-as barcelonai vb-n és a 2004-es athéni olimpián aranyérem nélkül maradt a magyar úszás –, aminek következtében a sikert feltételnek szabó támogatók száma sem nő. De ez a jobbik eset, mert valószínűbb, hogy csökkenni fog.

A sportágak rangsorában a kajak-kenu (118 millió forint), a vízilabda (78) és a vívás (77) mögött az úszás a negyedik 69 millióval. Ez nominálértékben 27 millióval kevesebb, mint 2001-ben, azaz az utolsó, olimpiát követő esztendőben. Ha az állami támogatás reálértékét nézzük, akkor még elkeserítőbb a kép, hiszen a KSH adatai alapján – mai árakon számolva – a MÚSZ 123,6 millió forintot kapott… Érdemes megismételni: most, négy évvel később 69 milliót.

Cseh Lászlóék távoztak a Spartacustól

A Bp. Spartacust elhagyja, de marad a Kőér utcai uszodában a Turi György vezetőedző irányította, Cseh Lászlót és Risztov Évát is foglalkoztató úszóműhely, amely a kerület nevét viselő Kőbánya SC színeiben folytatja tevékenységét. A kőbányai önkormányzat támogatásával megvalósuló névváltoztatásos helyben maradást szerdán sajtótájékoztató keretében jelentették be az érdekelt felek. Turiék – Cseh után Risztov, majd az úszószakosztály egésze nevében maga a vezetőedző is – azt követően jelentették be, elhagyják a Bp. Spartacust, hogy végképp tarthatatlanak ítélték azt a helyzetet, amelyben több havi járandóságukkal folyamatosan adósuk maradt az egyesület.

Forrás: Magyar Nemzet, Nemzeti Sport, origo.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.