Shakespeare titkolt betegsége?

Egy amerikai orvos véleménye szerint William Shakespeare súlyos nemi betegségben szenvedett. John Ross szerint a kórt akkoriban mindenki elkapta, aki megfordult nyilvánosházban. A chicagói egyetem orvosi szaklapjában most nyílvánosságra hozott több éves kutatómunka eredményeit más kutatók kétségbe vonják.

Jack Corn
2005. 01. 23. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. John Ross szerint az angol költő időskori műveiben olyan pontosan írta le ezt a betegséget, hogy azt csak olyan valaki tudta megtenni, akinek személyes tapasztalatai voltak a tünetekkel kapcsolatban.

„A XVI. századi Angliában a legelterjedtebb kór a szifilisz volt, mert ez a nemi betegség a számtalan nyilvánosházban kivétel nélkül mindenkit megfertőzött (...) korabeli írók és művészek közül sokan fiatalon elhunytak a francia himlőnek is nevezett kórban, és csak az (Shakespeare) erős szervezetének volt köszönhető, hogy ő tovább életben maradt (...) hosszú ideje tudjuk azt is, hogy Shakespeare rossz házasságban élt a feleségével„ – állítja az amatőr irodalomtörténészként is nevet szerzett orvos.

A bostoni Tufts Egyetem orvosi fakultásán tanító és a St. Elizabeth Medical Centerben dolgozó Ross szerint Shakespeare betegségét az is alátámasztja, hogy hirtelen megkopaszodott, idős korára a nagy társadalmi életet élő író visszavonulttá vált, az elvizenyősödött végtagjait nehezen tudta behajtani és a fenn maradt feljegyzései szerint a kézfejében egyre erősödő fájdalmai voltak, ezért a halála előtt az aláírása már szinte olvashatatlanná vált.

Ross doktornak az a véleménye, hogy a szégyennek tartott szifiliszt az 1500-as években higannyal próbálták gyógyítani, és Shakespeare a betegsége mellett a kezelés mellékhatásai miatt is sokat szenvedett.

Anthony Miller ausztrál irodalomtörténész nem ért egyet amerikai kollegája véleményével: „Shakespeare műveit mindig nagy tisztelet övezte és főleg a XIX. században ő volt a (az angol) birodalomban az úriember és a hazafiasság példaképe (...) sajnos, a személyét pár éve sokan kritizálják, ez a folyamat korunkban felgyorsult és ma már csalással, plágiummal, a Vatikán iránti titkolt szimpátiával, sőt homoszexualitással is megvádolták (...) ez a szifilisz sztori a legújabb a sorban” – nyilatkozta az ausztráliai Sydney egyetemének angoltanára.

Forrás: Journal of Clinical Infectious Diseases, The Sydney Morning Herald

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.