A Vladimír Meciar volt szlovák kormányfő vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt (LS-HZDS) hét végén Nagyszombaton tartott vezetőségi ülésén hivatalos nyilatkozatban utasította vissza Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök azon elképzelését, amely szerint autonómiát kellene biztosítani a határon túli magyarok számára. Azzal, hogy a magyar miniszterelnök a határon túliak kettős állampolgárságának támogatása helyett kilátásba helyezte egyebek között a szlovákiai magyarok autonómiaigényének az előmozdítását, megengedhetetlen módon avatkozott be országunk belügyeibe – áll a hivatalos állásfoglalásban. Meciar szerint az autonómia elfogadhatatlan, mert veszélyezteti Szlovákia területi épségét és szuverenitását
A szlovák politikus úgy véli, hogy az utóbbi időben Bugár Béla pártelnök ebben a kérdésben még Duray Miklósnál is sokkal radikálisabb lett.
– Ezért ma már nem elég, ha lehurrogjuk a magyarokat Zsolnáról, ahogy ezt Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt vezére teszi. Végre cselekedni kell – mondta a volt szlovák kormányfő, hozzátéve: az ügyben legalább a szlovák külügyminisztériumnak tiltakozó jegyzéket kellene küldenie Budapestre. Egyben leszögezte: pártja az év végi megyei választásokon sehol sem kíván szövetségre lépni a Magyar Koalíció Pártjával. Viliam Vateska, Meciar párttársa a szlovák közszolgálati tévé egyik vitaműsorában arról is beszélt, hogy a szlovákok történelmi tapasztalata szerint az autonómiatörekvések végeredménye mindig az elszakadás.
A magyar miniszterelnök kezdeményezése Pavol Hrusovsky, a szlovák törvényhozás elnöke szerint meglepte a Kereszténydemokrata Mozgalmat is. Sőt, a házelnök arról beszélt, hogy Gyurcsány kettős állampolgársággal kapcsolatos népszavazás idején elhangzott nyilatkozatai alapján a kijelentés a szlovák politika minden szereplőjét meglepte. A szlovák közszolgálati televízió említett vitaműsorában az ügyről azt is elmondta, hogy a közelgő helyhatósági és megyei választások előtt a magyar miniszterelnök szavai kellemetlenek, mert a kampány ismét a nemzeti kérdés köré szerveződhet. Hrusovsky is úgy vélte, hogy az elhangzottakra a pozsonyi kormánynak vagy legalább a külügyminisztériumnak reagálni kellene.
A baloldali Smer alelnöke, Dusan Caplovic az ügy kapcsán nem zárta ki, hogy kezdeményeznek a szlovák parlamentben egy vitanapot. Ezen hivatalosan is reagálnának a magyar miniszterelnök kezdeményezésére, egyben pedig végérvényesen leszögeznék a nemzeti alapon nyugvó területi autonómia elfogadhatatlanságát Szlovákiában.
Bugár Béla azt fejtegette, hogy az autonómia különböző formái a kisebbség jogérvényesítésének és a többségi nemzettel való politikai egyezségének legitim eszközei, a jelenlegi európai jogrend sikeres elemei. A Magyar Koalíció Pártja egyébként sem területi, hanem kulturális autonómiát szorgalmaz. Hozzátette: a révkomáromi Selye János Egyetem megalakulásával is ennek elérése felé tettek újabb lépést.
Juraj Tomaga, a pozsonyi külügyminisztérium szóvivője a Népszabadság kérdésére azt válaszolta, hogy nincs szó semmiféle jegyzék küldéséről Budapestre.
(Népszabadság, Magyar Nemzet)

Brutális kutyatámadás történt Sopronban, súlyosan megsérült a kislány