Szlovák össztűz Gyurcsányra

A jelentősebb szlovákiai politikai erőket meglepte Gyurcsány Ferenc magyar autonómiára vonatkozó kezdeményezése. Vladimír Meciar volt kormányfő és Pavol Hrusovsky házelnök Budapestnek címzett diplomáciai jegyzéket sürget, a baloldali Smer pedig parlamenti vitanapon válaszolna, és leszögezné az autonómia elfogadhatatlanságát Szlovákiában.

MNO-összefoglaló
2005. 01. 17. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vladimír Meciar volt szlovák kormányfő vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt (LS-HZDS) hét végén Nagyszombaton tartott vezetőségi ülésén hivatalos nyilatkozatban utasította vissza Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök azon elképzelését, amely szerint autonómiát kellene biztosítani a határon túli magyarok számára. Azzal, hogy a magyar miniszterelnök a határon túliak kettős állampolgárságának támogatása helyett kilátásba helyezte egyebek között a szlovákiai magyarok autonómiaigényének az előmozdítását, megengedhetetlen módon avatkozott be országunk belügyeibe – áll a hivatalos állásfoglalásban. Meciar szerint az autonómia elfogadhatatlan, mert veszélyezteti Szlovákia területi épségét és szuverenitását

A szlovák politikus úgy véli, hogy az utóbbi időben Bugár Béla pártelnök ebben a kérdésben még Duray Miklósnál is sokkal radikálisabb lett.

– Ezért ma már nem elég, ha lehurrogjuk a magyarokat Zsolnáról, ahogy ezt Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt vezére teszi. Végre cselekedni kell – mondta a volt szlovák kormányfő, hozzátéve: az ügyben legalább a szlovák külügyminisztériumnak tiltakozó jegyzéket kellene küldenie Budapestre. Egyben leszögezte: pártja az év végi megyei választásokon sehol sem kíván szövetségre lépni a Magyar Koalíció Pártjával. Viliam Vateska, Meciar párttársa a szlovák közszolgálati tévé egyik vitaműsorában arról is beszélt, hogy a szlovákok történelmi tapasztalata szerint az autonómiatörekvések végeredménye mindig az elszakadás.

A magyar miniszterelnök kezdeményezése Pavol Hrusovsky, a szlovák törvényhozás elnöke szerint meglepte a Kereszténydemokrata Mozgalmat is. Sőt, a házelnök arról beszélt, hogy Gyurcsány kettős állampolgársággal kapcsolatos népszavazás idején elhangzott nyilatkozatai alapján a kijelentés a szlovák politika minden szereplőjét meglepte. A szlovák közszolgálati televízió említett vitaműsorában az ügyről azt is elmondta, hogy a közelgő helyhatósági és megyei választások előtt a magyar miniszterelnök szavai kellemetlenek, mert a kampány ismét a nemzeti kérdés köré szerveződhet. Hrusovsky is úgy vélte, hogy az elhangzottakra a pozsonyi kormánynak vagy legalább a külügyminisztériumnak reagálni kellene.

A baloldali Smer alelnöke, Dusan Caplovic az ügy kapcsán nem zárta ki, hogy kezdeményeznek a szlovák parlamentben egy vitanapot. Ezen hivatalosan is reagálnának a magyar miniszterelnök kezdeményezésére, egyben pedig végérvényesen leszögeznék a nemzeti alapon nyugvó területi autonómia elfogadhatatlanságát Szlovákiában.

Bugár Béla azt fejtegette, hogy az autonómia különböző formái a kisebbség jogérvényesítésének és a többségi nemzettel való politikai egyezségének legitim eszközei, a jelenlegi európai jogrend sikeres elemei. A Magyar Koalíció Pártja egyébként sem területi, hanem kulturális autonómiát szorgalmaz. Hozzátette: a révkomáromi Selye János Egyetem megalakulásával is ennek elérése felé tettek újabb lépést.

Juraj Tomaga, a pozsonyi külügyminisztérium szóvivője a Népszabadság kérdésére azt válaszolta, hogy nincs szó semmiféle jegyzék küldéséről Budapestre.

(Népszabadság, Magyar Nemzet)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.