A könyvelők felelősek, ha felesleges jövedelemkivét történt

Senki nem mondta azt, hogy a betéti társaságok beltagjainak személyes közreműködésért jövedelemkivétet kell könyvelni – mondta Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke. Ha pedig a vállalkozó nem vesz ki személyes jövedelmet a cégből, akkor személyi jövedelemadót (szja) sem kell fizetnie.

MNO
2005. 02. 11. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő szerint mindez egyértelműen következik az evatörvényből: az egyéni vállalkozóknál a személyi kivét nem értelmezhető, azt nem ismeri az evatörvény; a társas vállalkozóknál pedig nem teszi kötelezővé, de nem is tiltja a jogszabály a személyes közreműködés ellenértékének fizetését.

Zara szerint mindez számos fórumon, előadáson elhangzott, és a szakfolyóiratokban is tájékozódni lehetett a témában, tehát a könyvelőket terhelheti a felelősség, ha nem lett volna szükséges, és mégis jövedelemkivét történt.

A könyvelők felelőssége a megbízási szerződésekben foglaltak szerint alakul, tehát amennyiben az tartalmazza, hogy a könyvelő hibájából keletkező és vissza nem téríthető adófizetés okozta kárt a könyvelő téríti meg, akkor egyértelmű a helyzet. Amennyiben viszont nincs ilyen kitétel, akkor az általános szabályok szerint a polgári törvénykönyv lesz az irányadó, az adózó tehát a bíróságon próbálhatja meg visszaszerezni a befizetett adó összegét – mondta a Számviteli Szakemberek Egyesületének munkatársa.

Az evázó bt. és kkt.-tagok egy részénél vélhetőleg például hitelfelvétel vagy adókedvezmény érvényesítése miatt vált szükségessé a személyes jövedelem könyvelése, illetve az erről szóló igazolás kiállítása. Ettől eltérő esetben azonban akkor is lehetőséget biztosít a jogszabály a társadalombiztosítási járulékok befizetésére, ha emellett az adózó nem utal szja-t – mondta Zara. Az adószakértő szerint még ha van is személyes kivét, arról a 15 százalékos evakötelezettség teljesítését követően nem kell bizonylatot kiállítani, ami alapján az APEH bérjellegű jövedelemre hivatkozva adóhiányt állapíthatna meg.

Mindez a könyvelők jelentős részének korántsem volt egyértelmű a jogszabályból következően, így most viszonlyag sokakat érinthet az éves szinten 120 ezer forintra rúgó felesleges kiadás. A jogszabály-értelmezési nehézségből fakadó hibát a január 31-i munkáltatói adatszolgáltatási határidőig lehetett korrigálni, amennyiben a cég nem tüntetett fel összevonandó jövedelmet. Az adózás rendjéről szóló törvény szerint viszont: „nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt az önellenőrzéssel változtatná meg”. A helyzet akkor menthető módosító beadvánnyal, ha a személyes közreműködésért felvett díj átvételéről nem állítottak ki bizonylatot.

EVÁZÓ TÁRSAS VÁLLALKOZÁSOK SZJA-KÖTELEZETTSÉGE
Szja-mentes osztalék, cégautó-használat, vállalkozásból kivont jövedelem. Szja-köteles tag személyes közreműködésének kifizetett díja, tagi mellékszolgáltatás kifizetett díja, az evatörvény 18. & (6) bek. szerinti természetbeni juttatás, a 18. & (7) bek. alapján az evaidőszak előtti saját tőke terhére juttatott bevétel.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.