A nukleáris energia kizárólagosságáról beszél az atomlobbi

Az atomenergia szakértői szerint az övék a jövő, és a kiotói egyezmény is a nukleáris erőművek elterjedésének kedvez – írja a Napi Gazdaság.

MNO
2005. 03. 29. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ folyamatosan növekvő energiaszükségletét a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével csak újabb atomerőművek építésével lehet kielégíteni – állítják a terület szakértői, akik a 74 ország miniszterei részvételével megrendezett párizsi konferencián szólaltak fel.

Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség elnöke szerint a nukleáris erőforrások versenyképességét jelentősen növelni fogják a kiotói egyezmény azon rendelkezése, amely szerint a hagyományos – szén-, gáz- vagy olajtüzelésű – erőművek működtetőinek a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét csökkenteniük kell. A zöldszervezetek leggyakrabban az 1979-es Three Mile Island-i, illetve az 1986-os csernobili balesetre, valamint a nukleáris hulladék biztonságos elhelyezésének problémájára hivatkozva mindezek ellenére továbbra is elutasítják az atomerőműveket.

A nukleáris erőművek állítják elő az Európában felhasznált elektromos energia egyharmadát. Ha ezt a hányadot hagyományos tüzelésű erőművek produkálnák, az akkora károsanyag-kibocsátással járna, amennyit a teljes európai gépkocsipark produkál.

Az idő pedig, úgy tűnik, a nukleáris energiának dolgozik. Finnországban még az idén megkezdik egy új reaktor építését, amely 1991 óta egész Nyugat-Európában az első ilyen típusú új beruházás lesz. Franciaországban 2007-ben kezdik el egy új generációs atomerőmű építését. Bush elnök egy bejelentése szerint az Egyesült Államokban, ahol a 70-es évek óta nem kezdtek új reaktor építésébe, szintén felülvizsgálják a korábbi gyakorlatot. A legtöbb új nukleáris erőmű azonban a Távol-Keleten és Oroszországban épül. Kínában 2020-ra a jelenlegi 6,5 gigawatt több mint ötszörösére kívánják növelni a nukleáris kapacitást. Oroszországban pedig a mostani 45 gigawatt dupláját tűzték ki célul.

Magyarország villamosenergia-termelése tavaly meghaladta a 33 terawattórát, ennek 36 százalékát, mintegy 11,9 terawattórát a paksi atomerőmű adta. (Mindezt a kettes blokk részleges kiesésével, ugyanis az erőmű teljes kapacitása évente 14 terawattóra körül alakul.) A Paksi Atomerőmű Rt. középtávú tervei között szerepel a blokkok élettartamának meghosszabbítása és a teljesítmény növelése. Az erőmű blokkjainak élettartama 2012-2017 között jár le, amit 2032-2037-ig kívánnak meghosszabbítani. Emellett a blokkok teljesítményét a jelenlegi 460-470 megawatt közöttiről 510 megawattra szeretnék növelni. Az üzemidő-hosszabbítás teljes költsége 172,5 milliárd forint, míg az élettartam-gazdálkodásra évi 2,6 milliárd forintot költenek harminc éven keresztül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.