Leonardo da Vinci, az ember

Leonardo da Vinci kutatói és feltalálói munkásságát mutatja be a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban március 18-án nyíló nemzetközi kiállítás, amely a művész rajzai és találmányai mellett bemutatja személyiségét, magánéletét is. A tárlaton látható lesz Leonardo leghíresebb kódexeinek egyike, valamint helyet kap néhány igen korszerű technikai tárgy.

Szilágyi Kata
2005. 03. 04. 23:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan Budapestre érkezik a Hoepli Kiadó 1894-1904-es Leonardo da Vinci „Codex Atlanticus” nemzetközi kiállítása, amelyet Európában először az innsbrucki császári palotában mutattak be tavaly nyáron. Idén januártól már a római Corsini palotában székelő Accademia Nazionale dei Lincei adott otthont az anyagnak.

Leonardo da Vinci legtöbb találmányát a majdnem 1300 lapos Codex Atlanticus című kódex tartalmazza, amelyet Pompeo Leoni műgyűjtő és szobrász állított össze a mester hátrahagyott rajzaiból a XVI. század végén. A foliánst ma a milánói Biblioteca Ambrosianában őrzik. Ezt jelentette meg nyomtatásban 1894 és 1904 között a Hoepli kiadó.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban március 18-án nyílik a kiállítás, amely egybeesik az intézmény fennállásának 100. évfordulójával. A tárlat középpontjában Leonardo kutatói és feltalálói munkássága áll. A művész rajzai mellett fából készült modellekből zseniális találmányait, a nagy vitorlázó repülőgépet, a légcsavart, a páncélozott járművet és egy golyóscsapágy szerkezetét is meg lehet majd tekinteni. A modelleket a Museo Leonardo da Vinci készítette, hogy érthetőbbé tegye a találmányokat.

A Hoepli Kiadó 1894-1904-es Leonardo da Vinci „Codex Atlanticus” kiadásának több mint 60 eredeti, az Accademia Nazionale dei Lincei levéltárából származó táblaképén megismerhetjük a korra jellemző megőrzési technikákat, valamint Leonardo kísérleteinek és kutatásainak széles skáláját, mérnöki és építészeti rajzainak szépségét.

A szervezők azonban nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy ne csak festőként és feltalálóként mutassák be Leonardót, hanem emberként is. Képet kaphatunk emberségéről, hibáiról, hétköznapi problémáiról, valamint betekinthetünk magánéletének részleteibe, a kor legfontosabb embereivel kialakított kapcsolataiba, matematikai, nyelvészeti tanulmányaiba, irodalmi munkásságába is.

A tárlat Leonardón, illetve a mester tervein keresztül igyekszik bemutatni a tudomány és technológia utóbbi 500 év alatt megtett útját. A Vinci-i tanulmányok mellett a kiállításon helyet kap néhány igen korszerű technikai tárgy is, így például egy Ferrari motor, egy Augusta helikopter–hajtómű, egy ultramodern golyóscsapágy a Leonardo-modell mellett, valamint egy ultramodern bicikli a Vinci-i projekt mellett.

A kiállítás május 29-ig látogatható, ezután Prágába, Pozsonyba, Zágrábba vándorol, és valószínűleg év végéig Bécsben is bemutatják. 2006-ban és 2007-ben Barcelonában, Madridban és Lisszabonban lesz látható, és talán még az Egyesült Államokba is eljut.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.