Hamarosan Budapestre érkezik a Hoepli Kiadó 1894-1904-es Leonardo da Vinci „Codex Atlanticus” nemzetközi kiállítása, amelyet Európában először az innsbrucki császári palotában mutattak be tavaly nyáron. Idén januártól már a római Corsini palotában székelő Accademia Nazionale dei Lincei adott otthont az anyagnak.
Leonardo da Vinci legtöbb találmányát a majdnem 1300 lapos Codex Atlanticus című kódex tartalmazza, amelyet Pompeo Leoni műgyűjtő és szobrász állított össze a mester hátrahagyott rajzaiból a XVI. század végén. A foliánst ma a milánói Biblioteca Ambrosianában őrzik. Ezt jelentette meg nyomtatásban 1894 és 1904 között a Hoepli kiadó.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban március 18-án nyílik a kiállítás, amely egybeesik az intézmény fennállásának 100. évfordulójával. A tárlat középpontjában Leonardo kutatói és feltalálói munkássága áll. A művész rajzai mellett fából készült modellekből zseniális találmányait, a nagy vitorlázó repülőgépet, a légcsavart, a páncélozott járművet és egy golyóscsapágy szerkezetét is meg lehet majd tekinteni. A modelleket a Museo Leonardo da Vinci készítette, hogy érthetőbbé tegye a találmányokat.
A Hoepli Kiadó 1894-1904-es Leonardo da Vinci „Codex Atlanticus” kiadásának több mint 60 eredeti, az Accademia Nazionale dei Lincei levéltárából származó táblaképén megismerhetjük a korra jellemző megőrzési technikákat, valamint Leonardo kísérleteinek és kutatásainak széles skáláját, mérnöki és építészeti rajzainak szépségét.
A szervezők azonban nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy ne csak festőként és feltalálóként mutassák be Leonardót, hanem emberként is. Képet kaphatunk emberségéről, hibáiról, hétköznapi problémáiról, valamint betekinthetünk magánéletének részleteibe, a kor legfontosabb embereivel kialakított kapcsolataiba, matematikai, nyelvészeti tanulmányaiba, irodalmi munkásságába is.
A tárlat Leonardón, illetve a mester tervein keresztül igyekszik bemutatni a tudomány és technológia utóbbi 500 év alatt megtett útját. A Vinci-i tanulmányok mellett a kiállításon helyet kap néhány igen korszerű technikai tárgy is, így például egy Ferrari motor, egy Augusta helikopter–hajtómű, egy ultramodern golyóscsapágy a Leonardo-modell mellett, valamint egy ultramodern bicikli a Vinci-i projekt mellett.
A kiállítás május 29-ig látogatható, ezután Prágába, Pozsonyba, Zágrábba vándorol, és valószínűleg év végéig Bécsben is bemutatják. 2006-ban és 2007-ben Barcelonában, Madridban és Lisszabonban lesz látható, és talán még az Egyesült Államokba is eljut.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón