A jégtől szikrázó fehér hómezőket ismét vastagon borítja a leölt fókák ezreinek teteme és a „vadászok” bokáig érő dermedt vérben „dolgozzák fel” az állatokat.
„Egyszerűen elmondhatatlan, ami itt folyik. Vér borít minden talpalatnyi havat és fókák tetemei fekszenek, amerre a szem ellát. Tucatjával láttunk félig agyonvert állatokat, amelyeket élve dobáltak egy helyre, és sokszor a még élő, hangosan kiabáló állatokról húzzák le a bőrt” – mondta felháborodottan Rebecca Aldworth, az amerikai Human Society társaság elnöke.
„Az elmúlt napokban sok olyan kisfókát húztunk ki a jég alól, amelyet csak félig vertek agyon, az állat visszamenekült a vízbe és ott múlt ki” – tette hozzá A. J. Cady, az International Fund for Animal Welfare nevű állatvédelmi szervezet szóvivője. A kanadai halászati törvények értelmében a vadász csak akkor mehet tovább, ha meggyőződött arról, hogy a zsákmánya már nem él.
Az egy-két hónapos bébifókákat hosszú kampós dorongokkal verik agyon, hogy a fehér bundájuk sértetlen maradjon és a felnőtt állatokat rendszerint vasheggyel ellátott dárdával szúrják le. Igyekeznek egyszer megszúrni az állatokat, és hagyják őket elvérezni, mert a sok lyuk csökkenti az eladásra kerülő bőr értékét. Az évente ismétlődő mészárlásban négy ország, Kanada, Norvégia, Oroszország és a Dániához tartozó Grönland „halászati szakemberei” vesznek részt.
Kanada
Minden évben hajók százaival érkező sok ezer fókavadász lepi el Újfunlandnál és a Labrador-félsziget északnyugati partvonalánál található fókatelepeket. A könnyebb megközelítés érdekében a kisfókákkal zsúfolt jégtáblákat jégtörő hajókkal szelik darabokra, így ezúton is fókák százait „tapossák” halálra.
A nőstény fókák február és április között hozzák világra kicsinyeiket. Az újszülött állatok halványsárgás szőre gyorsan vastag hófehér bundává válik, és ezért kezdődik a mészárlás is március végén. A kanadai kormány az idei évre 320 ezer északi fóka (tudományos nevén: pagophilus groenlandicus) megölésére adott engedélyt, és ennek a kvótának 95 százaléka három hónaposnál fiatalabb fókakölyökre vonatkozik. A párosodás előtti hetekben az állatok a Quebec állambeli St. Lawrence-öbölben található De la Madeleine körzetében gyűlnek össze, ezért itt található az ország fókazsír-, fókabőr- és szőrmeiparának feldolgozó és kereskedelmi központja is. A kis hímfókák nemi szervét kivágják és további feldolgozásra Távol-Keletre exportálják. A kínaiak meg vannak róla győződve, hogy a ginseng gyökér hatásához hasonlóan a fóka hímtagból speciálisan elkészített étel visszaadja a nemi erőt, illetve serkenti a férfiak nemi étvágyát.
Az 1960-as évek óta fokozatosan erősödő nemzetközi felháborodás miatt előbb az Egyesült Államok, később az Európai Gazdasági Közösség, majd utóda, az Európai Unió is betiltotta tagországaiban a kanadai fókatermékek árusítását, és a nyugat-európai civil szervezetek általános bojkottot hirdettek mindenféle kanadai haltermékre. A tilalom hatására némileg visszaesett a fókazsír és a szőrmeáruk forgalma, de ezt a kiesést gyorsan pótolta a rohamosan fejlődő ázsiai, főleg a kínai piac felvásárló igénye.
Az ottawai kormány 2003 és 2006 között 975 ezer fóka leölését tervezi, de az állatvédő szervezetek attól tartanak, hogy a valóságban ez a szám sokkal nagyobb lesz. A idei szezon előtt a Department of Fisheries and Oceans (a kanadai halászati minisztérium) által kiadott közlemény szerint az érintett partszakaszokon élő szegény emberek egyetlen jövedelemforrása a fókavadászat, ami mintegy 7,2 millió angol font (10,5 millió euró) bevételt hoz a számukra.
„A fókaállomány a hetvenes évek óta háromszorosára nőtt, és a kanadai vizeken úszó jégtáblákon élő állomány egészséges és bőségesen elegendő a vadászatra” – olvasható a DFO tájékoztatójában. Idén Kanadában a fókaölési szezon május 15-ig tart.
Norvégia
Az északi országban nem tiltja törvény a szopós korban levő pár napos fókák vadászatát sem, azonban az illetékes minisztérium rendeletekkel igyekszik gátat vetni az újszülött állatok agyonverésének. Kanadához hasonlóan a vadászat körülményei miatt felháborodott skandinávok sem fogyasztanak sok fókahúsból készült konzervet, vesznek kutyaeledelt vagy használnak fókaszőrből készült ruházatot. Történelmileg kialakult hagyományok alapján a fókahús és fókazsír csak Tromsö város környékén élő halászok körében kelendő, ezért a norvég cégek a feldolgozott árut zömmel Kínába exportálják.
1991 és 1996 között Norvégiában évente átlagosan 14778 fókát öltek meg (2 fókabébi számít egy felnőtt állatnak) de 2000-ben 18678 fókatetem volt a zsákmány.
Rosa Hill, az International Fund for Animal Welfare szóvivője kemény szavakkal bírálta azt a norvég gyakorlatot, miszerint hajókról és helikopterekről nagy tűzerejű távcsöves fegyverekből lövik az állatokat, és azokat sebesülten hagyják a jégen addig, amíg összeszedik őket. Sok állat nagy szenvedések közepette egyszerűen elvérzik.
Oroszország
Az oroszok a fejlettebb norvég feldolgozóipart kihasználva az utóbbi időben közös kvótát és hajóflottát állítottak fel a norvég halászokkal. Papíron minden évben a moszkvai minisztérium és a helyi szervek határozzák meg a feldolgozandó állatok számát, de gyakorlatilag a magánkereskedők által előre lekötött szerződések szabják meg a Murmanszktól északra található fókatelepek lakóinak sorsát.
Helyi sajátosságként az oroszok csak kisfókákra vadásznak, és az Oroszországban nagyon népszerű, fehér szőrből készült usánkákat és gallérprémeket szállítás előtt barnára és feketére festik. 1999-ben az orosz fókavadászok – a saját bevallásuk szerint – 34850, 2000-ben 63500 és 2001-ben 76250 fókakölyköt öltek meg.
Frederick O’Regan, az IFAW Szovjetuniót és a mai Oroszországot egyaránt jól ismerő elnöke szerint Oroszországban gyakorta előfordul, hogy a fókakölyköket nem ölik meg, hanem félig agyonverve sebesülten szállítják a feldolgozóhelyekre. Az EU import tilalma ellenére az orosz maffia nagy számban csempészi nyugatra a készárut.
Kanadai és észak-európai társaikhoz hasonlóan az orosz természetvédők sem nézték jó szemmel ezt a gyakorlatot és nyomásukra 2000 januárjában az orosz Duma külön tárgyalási napon foglalkozott ezzel a kérdéssel. A vitanap végén az orosz honatyák elsöprő többséggel (273 igen és 1 nem) szigorú törvényjavaslatban szabályozták a fókavadászatot. A törvény nem lépett életbe, mert a pár nappal korábban elnökké kinevezett Putyin védve szentpétervári elvtársainak halászati érdekeit, egyszerűen megvétózta a törvényjavaslatot, és az évente megölendő állatok számát azóta is a kereskedők szabják meg.
Grönland
A világ legnagyobb szigetén a fókavadászat minden állami szabályozás nélkül, évszázadok során kialakult szokásrend szerint zajlik. A dán koronához tartozó sziget környékén – független becslések szerint – 1997 és 1999 között évente 465 ezer (!) állatot öltek meg. Ez a hatalmas pusztítás messze túlhaladta a fókák természetes szaporodási rátáját és az ’50-es és ’60-as évekhez hasonlóan az állatállomány több mint 50 százalékos visszaeséséhez vezetett.
Forrás: Canadian Broadcasting Corporation, Evening Standard, The Observer, BBC World News, Marine Biology Center, Harp Seal Ocean Biographic Information System

Megrázó részletek derültek ki az M6-oson történt gázolásról