A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja egyhangúlag támogatta az ügyvezető elnökség pénteki ajánlását, és Sólyom Lászlót javasolta államfőjelöltnek. Áder János, a nagyobbik ellenzéki párt frakcióvezetője ugyanakkor szólt arról is: az Alkotmánybíróság első elnöke elsősorban a Védegylet nevű civil szervezet jelöltje. Hozzátette: Sólyom László mindig is elkötelezett híve volt az állampolgári jogoknak és adatvédelemnek.
Kérdésre válaszolva Áder János rámutatott: a szükséges ötven helyett hetven összegyűlt aláírás után juttatták el a jelölést tartalmazó ívet Mandur László parlamenti alelnöknek. Mint a fideszes politikus fogalmazott: nem az aláírási versenyt kell megnyerni, hanem a harmadik fordulónál kell elegendő szavazatot kapnia Sólyom Lászlónak. Egy ma megjelent sajtóhírrel összefüggésben a Fidesz frakcióvezetője közölte: nem fenyeget majd az átszavazás veszélye.
Kis Zoltán, az SZDSZ ügyvivője közölte: a párt nem vesz részt június 6-án és 7-én a köztársasági elnököt választó parlamenti szavazáson. Az SZDSZ nem támogatja Sólyom Lászlót, és Szili Katalint sem, ezért a frakció úgy döntött, hogy nem veszik fel a szavazólapokat – jelentette be Kuncze Gábor. A pártelnök közlése szerint ez mindhárom fordulóra vonatkozik, és mindkét jelenleg ismert jelölt esetében érvényes.
Arra a felvetésre, hogy a párt képviselői számára kötelező érvényű-e a döntés, Kuncze igennel válaszolt, de hozzátette, hogy a frakció kétharmadának áldásával egy-egy képviselő felmentést kaphat a határozat alól. Kuncze nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy mi történik, ha esetleg új jelöltet állít az MSZP, ez szerinte ugyanis feltételezés. Arra a kérdésre, mi történik, ha valaki renitens módon mégis fölveszi a szavazólapokat, és szavaz, Kuncze azt mondta, ilyen még nem fordult elő, úgyhogy nem tud válaszolni arra, hogy ilyen esetben lesz-e szankció.
Sándor Klára ügyvivő néhány órával korábban még úgy nyilatkozott: ha a parlament nem változtatja meg az ügyrendi bizottság döntését, illetve ha nem sikerül olyan jelöltet találni, akit a liberális párt támogatni tud, a liberális párt valószínűleg nem vesz részt a választáson. Mint mondta, nem tartják demokratikusnak, hogy a Magyar Országgyűlésben nincs lehetőségük nemmel szavazni akkor, amikor arról dönt a parlament, hogy ki töltse be a Magyar Köztársaság legmagasabb közjogi tisztét.
Az ügyrendi bizottság múlt heti döntése értelmében – az SZDSZ szerint – a képviselőknek nincs módjuk a szavazáson ellenvéleményüket kifejezni, ha egynél több jelölt lesz. Ebben az esetben ugyanis csak akkor veszik számításba a leadott szavazatot, ha a listán szereplő nevek közül valamelyikre egyértelmű igennel szavazna a képviselő – vélik. Ha valaki egyik jelöltre sem szeretne szavazni, ezt a véleményét kizárólag úgy fejezheti ki, hogy érvénytelen szavazatot ad le, azonban az érvénytelen szavazatokat nem számítják be a megválasztáshoz szükséges szavaztok számának meghatározásakor, tehát az eredményt nem befolyásolják – érvelnek. (Tény ugyanakkor, hogy a párt képviselői szavazhatnának nemmel is – a szerk.)
Sándor Klára hozzátette: az SZDSZ továbbra sem támogatja Szili Katalin jelölését, viszont az MSZP korábbi négy jelöltje közül Glatz Ferenc és Bárándy Péter megfelelne az SZDSZ-nek.
Az MSZP tudomásul vette az SZDSZ döntését. Göndör István szocialista frakcióvezető-helyettes az Indexnek úgy kommentálta a kisebbik koalíciós párt döntését, hogy joguk volt így határozni. Hozzátette: Szili Katalin olyan szilárd erkölcsi alapokon áll, hogy a második hely miatt sem lenne szégyenkeznivalója.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió, MTV Teletext, index.hu)

Repülni félt, lopni nem – ő volt a 20. század leghírhedtebb magyar tolvaja