Az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának elnöke, Tállai András a legfőbb ügyészhez fordult, csakhogy a Legfőbb Ügyészségen nem regisztrálták az ügyet. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) „nem foglalkozik ilyen jellegű vizsgálatokkal”. Tállai lapunknak hangsúlyozta: pontosan kimutatható kárt okozott a magyar gazdaságnak a Pénzügyminisztérium (PM) által elrendelt áfavisszatartás, a késedelmes kiutalások pedig nagymértékben hozzájárultak a vállalatok között kialakult körbetartozáshoz.
– A folyamatban lévő, 2004. évi zárszámadási vizsgálaton belül kiemelten foglalkozunk az áfaviszszatartás kérdésével – közölte lapunkkal Bihari Zsigmond, az ÁSZ főigazgatója. Mint mondta, a vizsgálatra azért kerítettek sort, mert az ügy komoly társadalmi visszhangot váltott ki. Tájékoztatása szerint a vizsgálat eredményeit augusztus 31-én nyújtják be a parlamentnek.
A határidőn túli kiutalásokkal kapcsolatban Barcza György, az ING Bank elemzője elmondta: tavaly októberig havonta átlagosan százmilliárd forintnyi áfát utalt vissza az APEH, ám novembertől a havi átlagos kifizetés lecsökkent ötvenmilliárdra, s csak március volt az első hónap, amikor a viszszafizetések összege megemelkedett. Barcza számításai szerint jelenleg mintegy kétszázmilliárd forintra tehető az az összeg, amelyet a költségvetésnek vissza kell utalni a hazai vállalkozásoknak.
Mint ismert, az Európai Bizottság adó- és vámunió főigazgatóságának jelentése korábban megállapította, hogy az áfa-visszatérítéseket a tavalyi bevételek és kiadások egyensúlyának elősegítése érdekében állította le a magyar kormány. Az uniós jelentés arra is kitért, hogy csak a legkockázatosabb cégek vizsgálatán kellene alapulnia az áfa-visszatérítések ellenőrzésének, amit lehetetlen valamennyi kiutalás esetében lefolytatni.
Miközben áprilisban felgyorsult a tavalyi áfa-visszaigénylések kifizetése, az APEH-et felügyelő PM még mindig nem hozta nyilvánosságra, hogy a vállalkozásoknak késve visszautalt összegek után milyen mértékű késedelmi kamat terhelte meg a költségvetést. Kőszegi Márk, a pénzügyi tárca sajtóosztályának helyettes vezetője a büntetőkamat összegét illetően a következő hetekre ígért tájékoztatást. A PM korábbi tájékoztatása értelmében az adóhivatalnak február végéig összesen 2,4 milliárd forint késedelmi kamatot kellett kiutalnia.
Farkas Imre szocialista képviselő, a számvevőszéki bizottság alelnöke lapunknak úgy nyilatkozott, hogy mivel az áfavisszatartás ügye – azzal, hogy Tállai András, az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának elnöke az ügyészséghez fordult – immár egy igen komoly jogi szakaszba lépett, az már nem tartozik a bizottság hatáskörébe.
Mivel a kormány már tavaly decemberben elfogadta a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) munkatervét, amelytől csak a kabinet vagy a Miniszterelnöki Hivatal utasítására lehetne eltérni, a hivatal nem foglalkozik a Pénzügyminisztérium áfavisszatartásával – mondta Hegedűsné Dani Erika, a Kehi elnökhelyettese. Hozzátette: a hivatal különben sem foglalkozik ilyen jellegű vizsgálatokkal.
Mindazonáltal a Kehi felügyeletéről, feladat- és hatásköréről szóló kormányrendelet szerint a szervezet ellenőrzési jogosítványa a központi költségvetésből teljesített kormányzati kiadásokra és a beszedett bevételekre is kiterjed.

„A két lány nagyon máshogy éli meg ugyanazt” – Rebeka és Lia egy ritka betegséggel küzd