Beteg a nemzet – tragikus egészségügyi körkép

Magyarország a méhnyakrákhoz kötődő halálozás, a gyomor és bélrendszeri megbetegedésekben bekövetkező halál, továbbá a szív és érrendszeri megbetegedések esetén messze az uniós átlag fölött áll, a rákhakálozást illetően már a nyolcvanas évek óta „listavezetők” vagyunk - derül ki a tavalyi népegészségügyi jelentésből.

MNO
2005. 05. 26. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2004-es népegészségügyi jelentés szerint a halálozás terén Magyarország és az EU–15 között hatalmas különbségek vannak. A 2000. évi adatok szerint a férfiak halandósága 69, a nőké 56 százalékkal haladta meg az uniós átlagot – írja a Napi Online. Az egyes halálokok szerint is nagy különbségek mutatkoznak: a méhnyakrákhoz kötődő halálozás 170 százalékkal, a gyomor és bélrendszeri megbetegedésekben bekövetkező halál 176 százalékkal, a szív és érrendszeri megbetegedések esetén pedig 110 százalékkal haladta meg Magyarország az uniós átlagot. Ami a rákhalálozást illeti, Magyarország már a nyolcvanas években első volt Európában, azóta is tartja ezt a dicstelen helyet.

A jelentés szerint az ország egyes régiói között is hatalmas különbségek vannak. 2002-ben az összhalálozás a nők esetében az Észak-Alföldön, a férfiak esetében Észak-Magyarországon volt a legmagasabb. A legalacsonyabb értékek Közép-Magyarországról és Nyugat-Dunántúlról származnak. Magyarországon százezerből átlagosan 324-en halnak meg valamilyen daganat miatt. Férfiak esetében Észak-Magyarország, a nők esetében Közép-Magyarország emelkedik ki. A keringési rendszer betegségei miatt bekövetkező halál a Dél-Alföldet sújtja leginkább. Az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet adatai szerint 2002-ben e halálok áltagosan 665,2 ember halálát okozta Magyarországon – százezerből átlagosan 642,5 férfi és 685,8 nő halt meg.

A dél-alföldi adatok a férfiak esetében 78,5-del haladják meg az országos átlagot és 119,7-del a legjobb adatokkal rendelkező Közép-Magyarországot. A nők esetében pedig 72, valamint 157,8 az eltérés (a nőknél Közép-Magyarország rendelkezik a legkedvezőbb számokkal).

A népegészségügyi jelentés több tényezőt vizsgálva deríti fel a halálozás egyenlőtlenségeinek okait. Általában el lehet mondani, hogy a magasabb társadalmi státusú egyének tovább élnek. A képzettség, a jövedelem, a családi állapot, a foglalkozás és a lakóhely is hatással van életesélyeinkre.

A családosak általában hosszabb ideig élnek, egyrészt mivel megfigyelhető, hogy a krónikus betegségben szenvedők nem házasodnak, másrészt viszont a család egyfajta védő funkciót is ellát: szabályozza az egészségmagatartást. A kutatók a kistérségek jellemzőit is vizsgálták: fordított arány mutatkozott a komplex fejlettség, elvégzett átlagos osztályszám, egy főre jutó jövedelem, adózók aránya, vezetékes telefonok, személyautók, a kábeltévé-előfizetők száma, a csatornázottság mértéke, az átlagos településméret és a halandóság között.

Egyenes arány mutatkozott a munkanélküliség, a depresszió mértéke, a roma nemzetiségűek aránya, a mezőgazdaságban és a szolgáltatásban dolgozók aránya, az élve születési arány és a közgyógyszerellátásban részesülők mértékével. Az iskolázottság is meghatározhatja a leélt éveink számát: egy 1999-es felmérés szerint azok a fiúk, akik 0–7 osztályt végeznek el, 43 százalékban élik meg a 60. életévüket, a 8–11 osztályt elvégzők 63 százaléka, a 12–14 osztályt elvégzőknek a 77 százaléka, a legalább 15 osztályt elvégzőknek pedig 88 százaléka éli meg ezt a kort. A lányok ugyanezen osztályok elvégzése esetén 77, 84, 89 és 92 százalékban élik meg a hatvan évet.

(Napi Online)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.