Ukrajna senkinek sem fogja visszafizetni a felvett hiteleket

Mostantól ha valaki Ukrajnával üzletel, akkor az Egyesült Államokkal üzletel.

2025. 05. 01. 9:47
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszületett az amerikai–ukrán megállapodás, melynek főbb tanulságiról Hortay Olivér osztott meg egy bejegyzést a közösségi oldalán. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: az egyezménnyel új szakasz nyílt a békefolyamatban. A február óta tartó alkudozás – illetve az azzal járó kommunikációs trükközés – egy része véget érhet és a felek világosabb helyzetleosztás mellett folytathatják a tárgyalásokat.

– Mostantól ha valaki Ukrajnával üzletel, akkor az Egyesült Államokkal üzletel. A meghatározó agrárpozíciók után, Amerika a természeti kincsek kitermelésében és logisztikájában is opciót szerzett. A megállapodást követően tehát az Egyesült Államok kontrollálja azt a két területet, amelyben az ukrán gazdaság a legnagyobb potenciállal rendelkezik – írta.

Hortay Olivér kiemelte: 

Ukrajna senkinek sem fogja visszafizetni a felvett hiteleket. Az ukrán miniszterelnök szerint az egyezmény a jövőre vonatkozik és Washington elállt a mostanáig nyújtott források feletti rendelkezéstől. A precedens fényében nehéz elképzelni, hogy a jövőben bármilyen más ország képes lesz érvényesíteni a követeléseit.

– Az Európai Uniót egyik fél sem tekinti meghatározó szereplőnek. Sokatmondó, hogy pár órával a megállapodás előtt Kaja Kallas, az Európai Unió külpolitikai képviselője, még arról beszélt, hogy Brüsszel egy lehetséges amerikai–orosz egyezményre dolgoz ki terveket – ismertette.

Az üzletágvezető szerint a megállapodás súlyos kérdéseket vet fel Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásával kapcsolatban. Az új helyzetben az Európai Unió könnyedén egy olyan pénzpumpában találhatja magát, amelyben az Ukrajnának nyújtott források amerikai vállalatokhoz vándorolnak.

– Ráadásul félő, hogy az európai vállalatok kevesebbet nyernének az (unió pénzéből újraépített) ukrán piachoz való hozzáférésből, mint amennyit veszítenének azon, hogy amerikai vállalatok – Ukrajnán keresztül – korlátlan hozzáférést szerezhetnek az uniós piacokhoz – tette hozzá.
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.