Továbbra is vezet a Fidesz

A két nagy párt támogatóinak aránya az elmúlt hónapban nem változott. Az összes választókorú körében a Fidesznek 28, az MSZP-nek 23 százalékos bázisa van, a biztos pártválasztói csoporton belül a Fidesz 50, az MSZP 40 százalékon áll – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből. A fiatal demokratáknak az MSZP-vel szemben a Dél-Alföldön illetve a Közép- és Nyugat-Dunántúlon nagyobb a támogatottsága, ám ez most Budapesten is megerősödött.

MNO
2005. 05. 26. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem történt jelentős módosulás a biztos pártválasztói csoporton belül, ahol a Fidesz jelenleg 50, az MSZP 40 százalékon áll – derül ki a Szonda Ipsos május közepén, a felnőtt lakosság körében végzett közvélemény-kutatásából.

A politikától távol maradók aránya májusban 42 százalék, ebből 19 százalék bizonytalan abban, hogy melyik pártot támogassa, 18 százalék teljesen passzívan viszonyul a politikához, míg öt százalék elrejti a véleményét. A pártoktól való távolságtartás apátiát jelent, mivel nem emelkedett az egyes pártokat elutasítók aránya, nem fordultak át eseti ellenszenvekbe a politikával szembeni általános negatív érzések. Tanácstalanság, közömbösség lett úrrá az embereken, amit jól mutat, hogy szinte minden politikai kérdésben emelkedett a válaszadást kerülők aránya.

A Fidesz és az MSZP támogatottságában erős regionális és településnagyság szerinti különbségek vannak. A fiatal demokraták különösen a Dél-Alföldön, valamint a Közép- és Nyugat-Dunántúlon állnak jól (34-38 százalékon), Észak-Magyarországon viszont gyengébbek (20 százalék). A szocialisták az Észak-Alföldön és Közép-Magyarországon értek el jobb arányokat (25-26 százalék), a Dél-Alföldön viszont (16 százalék) tekintélyes a lemaradásuk.

A településnagyság szerint is markáns különbségek mutatkoznak a két párt szavazótáborának méretében. Az 5000 fős lélekszám alatti települések alapvetően a Fidesz felségterületének számítanak, ők itt 34 százaléknyi, az MSZP 19 százaléknyi szavazót érezhet maga mögött. Kisebb a kormánypárt hátránya az 5-10 ezer lakosú településeken (Fidesz: 29, MSZP: 22 százalék) és az e fölötti kategóriában. A 10 és 50 ezer fő közötti városokban is fiatal demokrata előny mutatkozik (29-23 százalék), csak az 50 ezret meghaladó lélekszámú településeken áll szoros versenyben a két párt (a Fidesz 26, az MSZP 24 százalékon). Kiegyenlített erőviszonyok mutatkoznak Budapesten, ahol az MSZP 26, a Fidesz 25 százalékon áll. A Fidesz a falvakban és a kisvárosokban egyértelmű fölényben van az MSZP-vel szemben, a közepes és a nagyvárosokban kis előnye van, míg Budapesten lényegében egyező erőt képviselnek.

(Forrás: Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.