Több különféle hazai hatóság elavult rádióhálózatát váltja majd fel az új EDR kommunikációs rendszer. Ennek megvalósításáról közbeszerzési eljárás keretében nemrég három konzorciummal kezdte meg a tárgyalásokat a kormányzat: a T-Mobil Rt.–Magyar Telekom Rt., a Magyar Villamos Művek Rt.–Saab AB., illetve az Antenna Hungária Rt.–Siemens Rt. társulásokkal. Június 14-én, az ajánlatok felbontásánál azonban kiderült: mindhárom konzorcium ugyanazt a gyártót, a finn Nokiát vonja be alvállalkozóként a fejlesztésbe, pedig több nemzetközi gyártó is készít ilyen rendszereket. Mivel a közbeszerzés fő eleme a technológia, lényegében valódi verseny nélkül költhet el több tíz milliárd forintot a kormány.
Az EDR kialakítását csaknem tíz éve tervezik, az előzetes becslések szerint a teljes hálózat kifejlesztése 20–50 milliárd forintba kerülhet.
A kabinet februárban Pesti István személyében biztost nevezett ki a beruházás megvalósítása érdekében, ő felelt a közbeszerzési pályázat kiírásáért is. Amíg az Orbán-kormány úgy tervezte, hogy csak a berendezések gyártóját választja ki tendereztetéssel, s a rendszer nemzetbiztonsági szempontból is kényes üzemeltetését egy állami cégre, a Magyar Posta Rt. leányvállalatára bízza, addig az új kormánybiztos arról döntött, hogy a vállalkozói és a kormányzati szférát ötvöző PPP-rendszerben lényegében lízingelik majd az elkészült hálózatot a nyertes szolgáltatótól.
Sajtóhírek szerint a 2015 végéig szóló szerződés alapján várhatóan 2–5 milliárd forintot költenek majd évente a rádióhálózat működtetésére. A lap úgy tudja, hogy eredetileg tizenöt érdeklődő vitte el a közbeszerzési felhívást, s azok között képviseltette magát az összes komoly gyártó is, ám végül csak az említett három társulás kapott lehetőséget a tárgyalások folytatására. Információink szerint szakmai körökben nem kis meglepetést okozott, hogy időközben mindhárom szolgáltató ugyanazt a gyártót választotta. Különösen, hogy a Nokiánál komolyabb európai referenciákkal rendelkeznek az úgynevezett Tetra-szabványú hálózatok más gyártói.
További aggályokat vethet fel az is, hogy mindhárom jelentkező konzorciumban magánkézben lévő társaság is szerepel, s emiatt kérdéses, miként lehet majd megóvni a rendőrségi, vámhatósági és más titkokat. Pedig a fejlesztés egyik fő indoka éppen az volt, hogy biztonságos és lehallgathatatlan kommunikációs rendszer kösse össze a magyar hatóságok egyes szerveit. A téma felelősét, Pesti István kormánybiztost lapzártánkig nem tudtuk elérni.
A lehallgathatatlan rendszer. A Tetra-hálózatok az ellátott terület nagyságát tekintve lehetnek helyi – telephely vagy város – regionális vagy nagy kiterjedésű hálózatok. A nagy kiterjedésű rendszerek jellemzően országos ellátottságot biztosítanak sok ezer felhasználó számára. Magyarországon ezt kívánják a következő években kiépíteni.
A költséges rendszer több nagykapacitású kapcsolóközpontból, tranzitközpontból, több száz bázisállomásból és diszpécserállomásból, valamint legalább egy hálózatfelügyeleti és üzemeltetési központból áll. A hálózat lényege a zavartalan és biztonságos, lehallgathatatlan kommunikáció. Rendkívüli jelentőségű, hogy például egy katasztrófa elhárításánál folyamatos kapcsolatot tudjon tartani. A Tetra éppen ezért nem hasonlítható össze a mobilszolgáltatással.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban