Czencz János emlékkiállítása a Magyarok Házában

Még október 12-ig tekinthető meg a Magyarok Házában Czencz János festőművész emlékkiállítása, melyet az alkotó lánya, Czencz Marietta rendezett édesapja születésének 120. és halálának 45. évfordulója alkalmából.

Szilágyi Kata
2005. 09. 27. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czencz János 1885-ben született a Vas megyei Ostffyasszonyfán. A budapesti Képzõművészeti Fõiskolán tanult 1907-1912 között. 1908-ban már kiállított a Műcsarnokban, 1913-ban pedig a Műcsarnok téli tárlatán a „Tükör elõtt” című képével elnyerte a Halmos Izidor pályadíjat. 1918-ban „Fekvõ akt” című képéért Rudits-díjat kapott.

1920-ban „Marcella” című képéért megszavazták részére a Képzõművészeti Társulat nagydíját, 1921-ben Benkõ díjat kapott. Az 1928-ban a Fiuméban rendezett nemzetközi kiállításon a közönség szavazata alapján elnyerte a Medaglia Commemorativa bronz érmet, 1934-ben pedig Balló Ede díjjal jutalmazták. A sok, országos kiállítás mellett egyéni kiállítása volt egyebek között Pécsett, Szombathelyen, Budapesten, Szekszárdon.

Hosszú évtizedekig Budapesten élt, a második világháború bombázásai alkalmával tönkrement Százados úti műtermét azonban felváltotta a haláláig otthont adó Báta községben berendezett műterme és lakása.

1960-ban halt meg Szekszárdon, ahol az Alsóvárosi temetõben nyughelyét a Pásztor János szobrászművész alkotta síremlék jelzi.

Műveit számos bel- és külföldi magángyűjtemény mellett múzeumok õrzik, például a Magyar Nemzeti Galériában tizenegy műve szerepel; képei megtalálhatók a szekszárdi megyei könyvtárban, a Béri Balogh Ádám Múzeumban, a soproni Liszt Ferenc Múzeumban, és más közintézményekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.