A magyar miniszterelnök látogatásának kiemelt célja, hogy ösztönözze az amerikai befektetéseket, az együttműködést a kutatás-fejlesztésben, a biotechnológia, az informatika területén, az egészségügyben, így a magyar rák- és szívbetegség-megelőzési programban.
Gyurcsány Ferencet tengerentúli útjára több tárcavezető is elkíséri, így Somogyi Ferenc külügyminiszter, Kóka János, a gazdasági tárca vezetője, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. A delegáció tagja lesz Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke is. A gazdasági szféra is képviselteti magát a magyar küldöttségben, a lap információi szerint többek között Bojár Gábor, a Graphisoft, Gönci János, a Malév első embere, továbbá Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke és Fáth Péter, az AmCham ügyvezető igazgatója.
A Világgazdaság úgy tudja, a gazdasági tárca vezetője egyebek között ismét tárgyalni kíván a Dell céggel. A világ vezető PC-gyártója, a kelet-közép-európai térségben tervez új személyi számítógép-üzemet építeni. Német lapértesülések a mintegy százmillió eurós beruházás lehetséges helyszíneként Magyarország mellett Csehországot, Szlovákiát és Lengyelországot említik, a lap viszont úgy tudja, hogy a kör időközben Romániával bővült. A helyszínről szóló döntést eredetileg a nyár végére ígérték, most legkorábban október végére várható.
A New Yorkba utazó államfőt elkísérő Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök a Világgazdaságnak elmondta: az amerikai pénzügyi körökkel való találkozás lehetősége rendkívüli alkalmat teremt a Budapesti Értéktőzsde vezetésének, hogy szakértőként segíthessen a hazai politikai vezetésnek. Ezen túlmenően ez a szerep növeli tekintélyüket Magyarország legnagyobb tőkebefektetői előtt. Az utazás során a BÉT vezetőségének alkalma lesz találkozni John Thainnel, a New York-i tőzsde vezetőjével, akivel a magyarországi befektetési lehetőségekről is beszélgetni fognak.
– Noha az egyesült államokbeli látogatás csúcspontja kétségkívül az lesz, amikor George Bush elnök fogadja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, reményeink szerint a több napos kintlét hozadéka mind a közeli, mind pedig a távoli jövőben megmutatkozik Magyarországon megvalósuló amerikai befektetések formájában – nyilatkozta a lapnak Fáth Péter. A számítástechnikai és a biotechnológiai szektorban működő cégek képviselői is jelen lesznek a látogatáson, így elsősorban a magasabb technológiát igénylő tevékenységek esetében lehet megkötött üzletekre számítani – mondta.
Forrás: Világgazdaság
Vidéken is bővül az e-töltő hálózat
