Polgárháború Clichy-sous-Bois-ban?

A zavargásokat két fiatal mindmáig tisztázatlan halála váltotta ki Párizs külvárosában, Clichy-sous-Bois-ban. Három fiatalkorút követett a rendőrség, ők átmásztak egy transzformátorállomás kerítésén. Közülük ketten, egy 14 és egy 17 éves áramütés következtében meghaltak.

2005. 10. 30. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A vezető német konzervatív napilap „Polgárháború zajlik” című írásában számol be az úgymond interetnikus feszültségekről Franciaországban. Szombaton mintegy 400, főként fiatalkorú randalírozó immár a második éjszaka vívott utcai harcokat Párizs külvárosban, Clichy-sous-Bois-ban a rendőrséggel. A fiatalok autókat gyújtottak fel és péntek éjjel a készenléti rendőrség, a CRS egyik járművére is rálőttek. Hét rendőr sérült meg és 14 fiatalt vettek őrizetbe. A fiatalokból álló bandák összesen 29 járművet gyújtottak fel, amire a rendőrség könnygáz bevetésével válaszolt. „Clichy-sous-Bois-ban polgárháború van”, nyilatkozta Michel Thooris, a CFTC rendőrszakszervezet képviselője. Hozzátette: „Kollégáim sem felszerelésükben, sem kiképzésükben nem alkalmasak utcai harcok megvívására.” Thooris ezért a hadsereg alakulatainak bevetését követelte. Már péntek este úgy nyilatkozott a rendőrség szóvivője, hogy a helyzet rendkívül feszült, fiatalok autókat és szeméttárolókat gyújtanak fel, a helyi rendőrség a CRS egyik alakulatát hívta erősítésül. Seine-Saint-Denis megye prefektusa, Jean-François Cordet szintén megjelent a helyszínen, hogy személyesen felügyelje a rendőrségi akciókat.

A zavargásokat két fiatal mindmáig tisztázatlan halála váltotta ki Clichy-sous-Bois-ban. Állítólag három fiatalkorút követett a rendőrség, a menekülők átmásztak egy transzformátorállomás kerítésén. Közülük ketten, egy 14 és egy 17 éves áramütés következtében meghaltak, a harmadik súlyos sérüléseket szenvedett. (Neveik: Ziad és Banou arra utalnak, hogy arab származású bevándorlók, illetve azok gyermekei. A legális és illegális bevándorlók tömegei lakják Párizs és több franciaországi magyváros külvárosi negyedeit, néhol többséget alkotva – a szerk.) A prefektúra vitatja azt a közszájon forgó álláspontot, hogy a fiatalokra a vadászott volna a rendőrség. A belügyminiszter, Nicolas Sarkozy hangsúlyozta, hogy a rendőrök saját vallomásuk szerint nem léptek fel a fiatalok ellen.

Szombaton százak vettek részt azon a csendes tüntetésen, amit a történtek helyszínén tartottak, megemlékezve a két halott fiatalról. Clichy-sur-Bois szocialista polgármestere, Claude Dilain a felvonulók előtt mondott beszédében hangsúlyozta, a belügyminiszter ígéretet tett az eseményeket tisztázó független vizsgálat lefolytatására.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Jan Rübel Elveszve a senki földjén című írásában foglalja össze Edmund Stoiber taktikázásának eddigi következményeit. A 64 esztendős Stoiber politikai életének legnehezebb napjait éli. „Túl sok helyen próbál meg egyszerre építkezni”, mondja a CSU hierarchiájában magas posztot elfoglaló politikus. „Tekintélyvesztése hatalmas.” Berlinben Stoiber a CDU-val és SPD-val arról vitatkozik, mekkora kompetenciákat sikerül a pénzügy- és kutatási minisztériumtól magához vonni, miközben Münchenben miniszterei (Günther Beckstein és Erwin Huber) veszekednek az utódlásáról. Ronda egy vita várható a következő hetekben, amelynek egyik főszereplője Stoiber lesz – írja a lap. Még nem érkezett meg Berlinbe, s számára München is már csak vesződséget jelent; úgy tűnik a bajor politikus egy köztes szféra foglyává vált. Ami aligha tesz neki jót. A ZDF közvélemény-kutatásaiban a még kormányfő népszerűsége komolyan visszaesett. „Nincs otthon a macska, cincognak az egerek”, írja le egy CSU Bundestag képviselő párttársa helyzetét. Elérkezett azoknak az ideje, akik politikai karrierjüket csak és kizárólag Edmund Stoibernek köszönhetik, elérkezettnek látják az időt és megpróbálnak kilépni az árnyékából. Ugyanakkor kétséges hogy Stoiber, amikor a gazdasági szuperminiszteri posztra bejelentette igényét, nem kalkulálta-e el magát? Hiszen ő cselekvő típus, aki szereti használni az állam gazdaságpolitikai eszköztárát. „A bajorországi iparpolitika másként működik, mint a németországi”, véli a CDU elnökségének tagja, Dagmar Schipanski. „Berlinben Stoibernek meg kell küzdenie az érdekképviseletekkel és intézményekkel, ott nem tud olyan egyszerűen beavatkozni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.