idezojelek

Béna kacsa odavág

Biden vasárnap beadta a derekát, és eleget téve az ukránok régi kérésének, engedélyezte, hogy mélységi orosz területeket támadjanak az amerikai gyártmányú harcászati ballisztikus rakétákkal.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
2024. 11. 19. 5:02
Fotó: AFP

A távozó amerikai elnököket béna kacsának nevezik a hivatali idejük utolsó hónapjaiban. Nem példátlan, hogy egyikük-másikuk ne bírjon magával, és végtagsérült madárhoz képest túlságosan is aktivizálja magát ezen időszakban. Bill Clinton például nagy botrányt okozott, amikor utolsó munkanapján kegyelmet adott egy közismert adócsalónak (keresd a nőt: a felesége nagy befizető volt a Demokrata Pártban.) Jimmy Carter pedig gyorsan természetvédelmi övezetté nyilvánított egy hét magyarországnyi területet Alaszkában, mielőtt Ronald Reagan vezetésével megérkeznek a „gonosz” republikánusok.
De ők legalább nem gyújtották ránk a világot. Reméljük, hogy a szokásos béna kacsánál is bénább Joe Biden – akire a nyáron már a saját pártja sem tartott igényt – sem teszi ezt meg, de ez innentől kezdve már nem rajta múlik. Biden vasárnap beadta a derekát, és eleget téve az ukránok régi kérésének, engedélyezte, hogy mélységi orosz területeket támadjanak az amerikai gyártmányú harcászati ballisztikus rakétákkal. 

Tegnap a Kreml Vlagyimir Putyin elnök erre az eshetőségre tett szeptemberi nyilatkozatát idézte vissza: ez drasztikusan változtatja meg a konfliktus természetét, és azt is jelenti, az európai NATO-országok is hadban állnak Oroszországgal.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tehát így állunk most – legalábbis papíron. Ez azzal együtt nem éppen megnyugtató, hogy a kommunikációs hadviselés ismert módon része az elrettentésnek, illetve hogy Moszkvában is tisztában vannak azzal, Donald Trump választási győzelme és januári hivatalba lépése alapvető fordulatot hozhat a világpolitikában. A békepártiak soraiban is komoly visszhangot váltott ki a fehér házi döntés, miközben a G20-országcsoport mostani brazíliai csúcstalálkozójára – és Biden búcsúlátogatására – már éppenséggel a következő amerikai elnök hosszú árnyéka vetül. „Úgy tűnik, a katonai-ipari komplexum be akarja biztosítani, hogy eljusson a harmadik világháborúig, mielőtt apám esélyt kapna a béketeremtésre és életek megmentésére” – közölte ifjabb Donald Trump. 

Biden valóban úgy gondolhatja, hogy a nagy fegyvergyártók (a szóban forgó ATACMS rakéták például a Lockheed Martin termékei) még nem ettek elég langusztát reggelire.

Külügyminisztere, Antony Blinken a múlt héten, az elnökre hivatkozva ezt mondta Ukrajna további felfegyverzéséről: „mostantól január 20-ig minden rendelkezésünkre álló dollárt kinyomunk az ajtón”. Az ukránok most örülnek, mint gyerek a játékdömpernek. A mélyállami Washingtonban meg azért tartanak a békétől, mert a béke nem jó üzlet. A jó üzlet a háború, persze „kelet-európai élőerővel” megvívva. Hullazsákokat Zelenszkij is tud gyártatni.
Katonai szakértők szerint az amerikai rakéták mélységi bevetése komoly segítség az ukránoknak, jelentős célpontokat támadhatnak már mintegy háromszáz kilométer távolságig. A hadszíntéren még jobban eldurvulhat a helyzet: Biden döntése a britekre és a franciákra is nyomást gyakorol, hogy ők is adjanak hasonló felhatalmazást az ukránoknak, az oroszok meg fokozott csapásokat mérhetnek az ukrán energiahálózatra. Mégsem fogja döntően befolyásolni a háború eddigi menetét.

 Vagyis azt, hogy az idő a jóval nagyobb erőforrásokkal rendelkező oroszoknak dolgozik.

 Miközben nincs különösebb illú­ziónk azzal kapcsolatban, hogyan születnek a döntések a Fehér Házban, a felelősség mégiscsak az elnöké. Márpedig Joe Biden – aki a zakóját nem tudja már maga felvenni, orra esik a katonai akadémisták előtt és lebucskázik a repülő lépcsőjén – a fejébe vette, hogy Oroszország rendíthetetlen feltartóztatójaként vonul be a történelembe. Ahelyett, hogy a tengerparti víkendházába vonulna már be végre.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.