Így működik a Storm Shadow rakéta, amellyel kirobbanthatják a világháborút

Joe Biden elnök jóváhagyta, hogy Ukrajna amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákat használjon Oroszország területén lévő célpontok ellen. Ez jelentős politikai fordulatot jelent, és megnyitja az utat a brit Storm Shadow rakéták oroszországi bevetése előtt is.

Forrás: independent.co.uk2024. 11. 19. 7:20
Storm Shadow rakéta, egy katona mögött.
Storm Shadow rakéta, egy katona mögött. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk már beszámolt, Joe Biden elnök zöld jelzést adott Ukrajna számára, hogy amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákat használjon Oroszország területén lévő célpontok ellen. Ez jelentős politikai fordulatot jelent Biden elnökségének utolsó heteiben, miután hónapokig elutasította Kijev kéréseit, amelyeket az ukrán védelem szempontjából alapvető fontosságúnak tartottak Oroszország inváziója ellen. A rakétákat először valószínűleg Kurszk régióban vetik be, Oroszország határához közel, ahol orosz csapatok gyülekeznek, hogy visszaszerezzék a területeket, amelyeket Kijev erői elfoglaltak.

A döntés megnyitja az utat a brit Storm Shadow rakéták Oroszország területén történő alkalmazásának engedélyezése előtt is.

A Storm Shadow egy angolszász–francia fejlesztésű cirkálórakéta, amelynek maximális hatótávolsága körülbelül 250 kilométer (155 mérföld). Indítás után a fegyver, navigációs rendszerével felszerelve, alacsony magasságba ereszkedik le, hogy elkerülje az észlelést, mielőtt infravörös érzékelővel ráirányul a célpontra. A végső megközelítés során a rakéta nagyobb magasságba emelkedik, hogy maximalizálja a találat esélyét.

Becsapódáskor áthatol a célponton, mielőtt egy késleltetett gyújtó beindítja a fő robbanófejet. Turboreaktív hajtóművel felszerelve az 1300 kg-os Storm Shadow több mint 960 km/órás sebességgel halad, több mint öt méter hosszú, szárnyfesztávolsága három méter.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban már figyelmeztetett: a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek Ukrajnának való átadása a nyugati országok közvetlen háborús részvételét jelenti, hiszen ezek a precíziós fegyverek csak nyugati műholdas adatokkal és katonai támogatással működtethetők. Egy orosz parlamenti képviselő szerint Biden döntése a harmadik világháború veszélyét is magában hordozza.

Borítókép: Storm Shadow rakéta egy katona mögött (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.