Atom- és vegyifegyvert is bevethet az al-Kaida?

A német hírszerzés szerint nőtt annak a veszélye, hogy a terrorista szervezetek biológiai, kémiai és atomfegyvereket vetnek be merényleteik során – írja a Der Spiegel. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az izraeli munkáspárti választásokkal, illetve Simon Perez alulmaradásával foglalkozik mai cikkében.

2005. 11. 10. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel

Nőtt annak a veszélye, hogy a terrorista szervezetek atom-, biológiai és kémiai fegyvereket vetnek be merényleteik során – nyilatkozta egy interjúban a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) vezetője, August Hanning. A Der Spiegel cikke szerint Hanning elmondta azt is: figyelmesek lettek bizonyos kísérletekre, kiképzési próbálkozásokra, illetve gyártási leírások internetes továbbadására. A BND becslései szerint Afganisztánban az al-Kaida közel 3000 híve tanulja a biológiai és kémiai fegyverek alkalmazását is. A terrorista hálózat már többször is kísérletet tett arra, hogy radioaktív anyagot szerezzen be, ebből a célból felvették a kapcsolatot számos pakisztáni atomtudóssal – nyilatkozta Hanning. – Az al-Kaida tagjainak vallomásaiból is mind világosabbá válik, hogy kísérleteket tettek tudósok megnyerésére is – fűzte hozzá. Értesüléseik szerint egy malajziai biológust azzal a céllal béreltek fel, hogy Afganisztánban építsen fel egy a lépfene-baktérium létrehozására alkalmas laboratóriumot – írja a Der Spiegel.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Amir Perec szakszervezeti vezető nyerte az izraeli Munkapárt választását a biztos befutónak hitt Simon Perezzel szemben – tudósít a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mint írják: az 54 esztendős politikus csütörtök reggel hívei lelkes ünneplése közepette bejelentette, hogy vezetésével az izraeli Munkapárt a következő napokban fog dönteni a Likuddal fennálló koalíció folytatásáról. – Az izraeli demokrácia iránt érzett felelősségünk okán kivonulunk – nyilatkozta Perec, hozzátéve: még túl korai egy konkrét időpontot megnevezni a koalíció felbontására, ám a párt álláspontját mielőbb tiszázni kell a kérdésben. Perec szeretné a Munkáspártot olyan alternatívává tenni, „amely a következő választásokon visszatér a hatalomba”. A 82 esztendős, hat évtizedes politikai életútra visszatekintő Pereznek eddig mindig sikerült a visszatérés a senki földjéről a politikai élet első vonalába. A most Pereccel szemben elszenvedett veresége azonban valószínűleg politikai karrierjének végét jelenti, vélekedett a politikai elemző, Hanan Crystal. A szerdai szavazás az előre jelzett győzelem helyett egy drámai, fej-fej melletti versenyfutást hozott, amelyben a Nobel-békedíjas politikai veterán végül is veszített: 42 százalék támogatta Perecet és 40 százalék Perezt.

Focus

Gerhard Schröder ismét ügyvéd lesz – írja a müncheni hírmagazin A hivatalából történő távozását követő terveiről nyilatkozott a távozó kancellár, aki már berendezett egy ügyvédi irodát Berlinben. Itt egyedül kíván dolgozni, nem munkaközösség tagjaként. Nyilatkozatában úgy fogalmazott, igazán nem érdekli a „volt kancellári” cím. Sokkal szebbnek tartaná, ha később egyszerűen csak „Németország ismert idősebb politikusának” neveznék. Schröder kijelentette: a korábbi találgatásokkal ellentétben nem fog felügyelő bizottsági vagy más posztot elfogadni „egy nagyvállalatnál”. Semmi esetre sem kíván a „sáskákhoz“ elszegődni. „A politika iránt érdeklődő ember maradok”, nyilatkozta Schröder. A politika gyakorlati alakítását követően a gazdaság helyett inkább Hans-Jochen Vogel vagy Erhard Eppler példája felé kíván fordulni: „Ők megmaradtak független gondolkodóknak, akik komoly tekintéllyel rendelkeznek és ismerik a szolidaritás fogalmát.” Hétesztendős kancellári tevékenységéről jövő ősszel kíván Schröder könyvet megjelentetni. Ebben a könyvben tervezi feltárni az utolsó titkokat arról, mi vezetett a májusi döntéséhez, a választások időpontjának előrehozatalához. Azokat az eseményeket, amelyek az SPD-elnök Franz Müntefering megbuktatásához vezettek, Schröder keményen bírálta. „Hülyeségekhez néha kell egy intellektuálisnak hangzó indok” nyilatkozta, az SPD elnökségben, a leendő pártigazgató személyéről lezajlott szavazásra utalva. Schröder arra intette az SPD-t és a CDU/CSU-t, hogy minden áron akadályozza meg a nagykoalíció kudarcát. Ha ez nem sikerül, akkor szerinte „a teljes politikai osztály végletekig blamálja magát”.

Die Zeit

A baloldali hetilap „Tizenöt elvesztegetett év” címmel készített interjút a Németország és a bevándorlás kapcsolatáról Wolfgang Schäubléval, a leendő Merkel-kormány kijelölt belügyminiszterével. Schäuble szerint a bevándorlók integrációja csak akkor sikerülhet, ha a németek biztosak saját nemzeti identitásukban. Hiszen aki magával sincs tisztában, azt az illetőt másoknak is nehéz elviselni. Másrészt a jövőben is számolni kell a Németországba érkező bevándorlással – akkor is, ha klasszikus értelemben a szövetségi köztársaság nem lesz olyan bevándorló ország, amely maga válogatja ki a beérkezőket – teszi hozzá Schäuble.

Die Presse

Az osztrák konzervatív napilapban Peter Martos A privatizáció lóg a levegőben címmel foglalkozik a budapesti repülőtér magánosítására kiírt újabb pályázattal, amely a szerző szerint „elriasztja a befektetőket”. Az új privatizációs kiírás két olyan új elemet is tartalmaz, amelyet a keményen fogalmazók – mint az ismert bankár, Csányi Sándor – egyszerűen botrányosnak neveznek. Először is az ÁPV Rt.-nek nem sikerült elsőre egy minden szempontból „tartható” privatizációs kiírást készítenie. Másrészt a június 6-án nyilvánosságra hozott pályázati kiírást azért kellett visszavonni, mert egyszerűen elfelejtettek a munkavállalókkal egyeztetni. Az új kiírás olyan passzusokat tartalmaz, hogy „A megállapodás hiánya ellenére” az üzemi tanáccsal és a szakszervezetekkel közösen „számos, a munkavállalók számára előnyös elemet építettek be a pályázatba”. Annak ellenére, hogy szeptemberben 17 százalékkal emelték a fizetéseket és október 1-jével egy új kollektív szerződés lépett életbe, amely „jelentős kedvezményeket” tartalmazott, az üzemi tanács és a szakszervezetek új követelésekkel álltak elő – írja az osztrák lap, hozzátéve: időközben e követelések és az ÁPV lehetőségei között „hatalmas eltérések alakultak ki, melyek feloldására nem volt mód.” Az üzemi tanács ezért az új tulajdonossal kíván majd tárgyalni. Nincs ott a jelentkezők között a Macquarie Airports – jegyzi meg a Die Presse. Alighogy az új privatizációs felhívás megjelent, az ausztrálok visszavonták jelentkezésüket. A sydneyi, valamint a brüsszeli és római repülőtér üzemeletetői nem kívántak kalkulálhatatlan személyzeti költségekkel foglalkozni. A szerző szerint ugyanezért vonta vissza ajánlatát a Mol-ból, az OTP-ből és a TriGránit-ból álló magyar befektetői csoport is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.