A baloldal sodródik, a jobboldal erősödik a spanyolországi árvízkatasztrófa után

Egy friss felmérés szerint a baloldal nem maradna kormányon, ha most rendeznék meg a spanyolországi választásokat, ezzel szemben a jobboldali Vox története legjobb eredményét érné el a valenciai árvíz idején tanúsított reakcióinak köszönhetően.

2024. 11. 18. 20:06
A man wearing protective jumpsuit takes part in cleaning works in a street covered in mud in Paiporta, south of Valencia, eastern Spain, on November 13, 2024 in the aftermath of deadly flooding. Spain closed schools and evacuated residents as heavy rains lashed the country on November 13, two weeks after its worst floods in a generation killed more than 200 people. (Photo by JOSE JORDAN / AFP)
Takarítják az utcát Valenciában az árvíz után Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átformálta a politikai erőviszonyokat a valenciai árvízkatasztrófa. Egy friss felmérés szerint a jelenlegi baloldali kormánykoalíció összeomlana, ha most rendeznék meg az általános parlamenti választásokat Spanyolországban. 

A Pedro Sánchez vezette szocialisták (PSOE) tíz helyet veszítenének és már csak 111 parlamenti székkel rendelkeznének. Partnerük, a szélsőbaloldali Sumar zuhanórepülést mutatna be, 31-ről nyolcra csökkenne mandátumaik száma. 

És bár a konzervatív Néppárt (PP) győzne, ugyanúgy megtépázott népszerűségnek örülhetne csak, hisz az emberek az ő vezetőiket is hibáztatják a több mint kétszáz halálos áldozattal járó természeti csapásért. 

„Családok veszítették el hozzátartozóikat, és otthonok ezrei váltak lakhatatlanná. Megdöbbentő volt látni azt a szervezetlenséget, amely közepette sokszor a lakosoknak és a tragédia után a segítségükre siető több ezer önkéntesnek maguknak kellett eltakarítani a sarat. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök ahelyett, hogy azonnal intézkedni kezdett volna, azt tudta mondani, hogy a központi kormány segít, ha segítséget kérnek a helyiek” – idézte fel lapunknak az elmúlt hetek eseményeit Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ (AK) madridi irodájának igazgatója. 

Hozzátette, hogy a közvélemény-kutatás eredményei egyértelműen arra utalnak, hogy a szocialista vezetésű központi kormányra és a Tisza Párttal egy pártcsaládba tartozó, Valencia régiót kormányzó Néppártra is dühösek a választók, és ugyanolyan mértékű felelősséget tulajdonítanak nekik a villámáradások következményeiért. 

Az előrejelzéseket nem vették komolyan, és ami ennél is súlyosabb hiba, hogy a katasztrófa utáni mentési munkálatok is a teljes szervezetlenségről tanúskodtak. Az érintettek dühét jól kifejezte, hogy a több nap után a legnagyobb károkat elszenvedett településre látogató állami vezetőket kifütyülték és sárral dobálták. A szocialista kormányfő elmenekült a helyszínről, míg a királyi pár ott maradt, hogy beszéljen a lakossággal és csillapítsa a tüntetőket

– fogalmazott Farkas Vajk, hozzátéve, hogy a felmérés által mutatott baloldali mélyrepülés hátterében nem kizárólag az árvízkatasztrófa áll. 

„A szocialistákra nemcsak azért haragszanak a spanyolok, mert a vezetői hibák miatt az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb tragédiájává váltak a villámárvizek, hanem a miniszterelnök és felesége körüli sorozatos korrupciós ügyek miatt is. A kisebbik kormányzópárt, a szélsőbaloldali Sumar támogatottsága pedig azért is esett vissza drámaian, mert a radikálisan feminista párt egyik ismert politikusa ellen többszörös szexuális erőszak vádja került napvilágra” – tette hozzá a szakértő.

Az Alapjogokért Központ madridi irodavezetője kiemelte, hogy mindössze egy párt van Spanyolországban, amely az árvízkatasztrófa ellenére is erősödni tudott. 

Egyetlen párt tudta növelni a támogatottságát, a konzervatív Vox, amely ma az Orbán Viktor által kezdeményezett Patrióták pártcsoport tagja. A Vox több politikusa a tragédia után személyesen is a helyszínre sietett, hogy saját kezével segítsen a mentésben és a sár eltakarításában 

– hívta fel rá a figyelmet. 

A felmérés eredménye azt mutatja, hogy ha most lennének a választások Spanyolországban, akkor a Vox történetének legnagyobb sikerét könyvelhetné el, ugyanis a jelenlegi 33 mandátumát 54-re emelné. Az AK igazgatója szerint ez egyben azt is jelenti, hogy elképzelhetetlen lenne egy jobboldali kormányalakítás a Fidesz testvérpártja nélkül. Mint mondta: 

„A Vox helyzetét egyre nagyobb nemzetközi beágyazottsága is erősíti. A spanyol politikusok közül egyedül a Vox elnökének, Santiago Abascalnak van közvetlen kapcsolata az újraválasztott amerikai elnökhöz, Donald Trumphoz, ráadásul a hétvégén őt választották az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakcióját adó Patrióták Európáért elnökévé, amelynek a magyar Gál Kinga lett az alelnöke.” 

A Pedro Sánchez vezette szocialisták és szövetségeseik közben teljes erőbedobással próbálják befeketíteni a jobboldalt, hogy saját hibáikat és felelősségüket elkendőzzék. Diana Morant tudományos miniszter hétvégi sajtótájékoztatóján rendszerellenesnek nevezte Carlos Mazónt, Valencia néppárti elnökét, amiért nem vállalja magára az ítéletidő következményeit, majd közölte, hogy új választások kiírását fogják szorgalmazni a délkeleti spanyol régióban, hogy leváltsák őt. 

Morant szerint a valenciai vezető katasztrofális válságkezelése járult hozzá az áradások következményeinek súlyosságához, különösen a késedelmes figyelmeztetések és nem megfelelő intézkedések miatt. Mazónt azzal is megvádolta, hogy az áradások napján nem reagált megfelelően sőt, személyes ügyekkel foglalkozott, miközben a régió egy része már víz alatt állt. 

A szocialista párt egyre több, általuk irányított város vezetőjét próbálja rábírni arra, hogy szólaljon fel Mazón ellen, ezzel terelve el a figyelmet magukról. Legutóbb hétfő reggel az ítéletidő által sújtott Cullera polgármestere, Jordi Mayor nyilatkozta az Antena3 tévécsatornának, hogy bár Carlos Mazón valóban felhívta őt a katasztrófa napján, nem mutatott aggodalmat és nem adta meg számára a szükséges figyelmeztetéseket, például a Forata-gát veszélyeztetett állapotáról.

A valenciai elnök múlt pénteken a regionális parlament előtt tartott beszédében már elmondta, hogy ennek oka az volt, hogy a térség illetékes vízügyi hatósága pontatlan és késlekedő információkat szolgáltatott számukra, és végül emiatt riasztották túl későn a lakosságot. Mazón, a szocialista vezetőkkel ellentétben elismerte, hogy kommunikációs hibák vezettek az emberi veszteségekhez, de lemondani viszont nem hajlandó, mert nem fogja cserbenhagyni a valenciai lakosságot a kárelhárítás és a segítségnyújtás idején.

Borítókép: Takarítják az utcát Valenciában az árvíz után (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.