Balra tartanak a francia szocialisták

A francia szocialisták visszatérnek a költséges ígéretek politikájához – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung a francia ellenzék legutóbbi kongresszusáról. A Die Presse Vuk Draskovicssal készített interjút, amelyben a szerb külügyminiszter a Koszovó státusáról kezdődő tárgyalások előtt arról panaszkodik, hogy az albánok számára csak a függetlenség a tárgyalási alap.

2005. 11. 21. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michaela Wiegel Balratolódás a francia szocialistáknál című írásában számol be az ellenzéki párt Le Mans-i kongresszusáról.

A francia szocialisták Le Mans-i kongresszusukon egyértelműen balratolódást jelentő programot fogadtak el. Az első titkár Francois Hollande, aki ismét biztos lehet pártelnöki posztjában, a következő szavakkal ünnepelte a megállapodást: „Ismét van egy minden szocialistát összefogó gyűjtőszervezet.”

A pártegységért Hollande olyan programot fogadtatott el, amely végleg búcsút int a francia költségvetés lehetőségei legalább minimális figyelembe vételének. A korábbi miniszterelnökkel és az uniós alkotmányt ellenző Fabiussal közös határozatban a szocialisták visszatérnek a költséges ígéretek politikájához.

Hatalomra jutásukat követően a minimálbért 1500 euróra kívánják emelni, fiatal franciák százezreinek teremtenének állami közmunkákat, valamint jelentősen emelnék az oktatási minisztérium költségvetését. A munkaadókat törvénnyel köteleznék a rendszeres béremelésre, szintén a jogszabályok erejével tiltanák, hogy a tőzsdén jegyzett nyereséges vállalatok elbocsátásokat hajtsanak végre.

Egyúttal a szocialisták hatalomra jutásukat követően fel kívánják számolni az elnöki privilégiumokat és a parlamentáris demokrácia irányába kívánnak elmozdulni. Az EU-n belül egy „európai szociális megállapodás” kidolgozását és elfogadtatását tekintik céljuknak, mely szabályozná a szociális minimumot, pl. a minimálbér bevezetését, valamint harmonizálni kívánja az unión belüli adókat.

Egyúttal olyan vámtarifa kidolgozását sürgetik, mely az unión kívülről érkező árukat sújtaná. E protekcionista követeléseket az uniós kampányban fogalmazták meg az alkotmányt ellenzők. Egy „európai alkotmányozó gyűlésnek” kell olyan új uniós alkotmányt kidolgoznia, mely a jelenlegi megállapodást elvetőknek is megfelelne.

Egy ideig a francia szocialisták világos program nélkül reagáltak a gettók zajló lázongásokra, s támogatták a rendcsinálásban a kormányt. A kongresszuson éles támadást indítottak a polgári jobboldal ellen, őket téve felelőssé a válságért.

„A jobboldal szociális rendetlenséget teremtett és ezzel felmondta a társadalmi békét”– dörögte Hollande. A kormány megszüntette az államilag támogatott munkahelyeket, elhanyagolta a közszolgálatot, az iskolákat túlterhelte és lemondott a polgárokhoz közel álló rendőrségről. „Most a szélsőjobboldal szóhasználatában találta meg a nyugtalanságra a választ” – vetette Hollande a polgári jobboldal szemére.

A lázongásra adandó „szocialista válaszként” büntetni kívánják azokat az önkormányzatokat, melyek elhanyagolják a szociális lakásépítést és nem érik el az előírt 20 százalékos kvótát. A magasabb arányt felmutató önkormányzatokat viszont további támogatásban kívánják részesíteni a szocialisták hatalomra jutásukat követően. Hollande ígéretet tett arra, hogy a problémásnak tekintett övezetekben az osztálylétszámot 15 főre csökkentik és minden tanuló számára rendelkezésre bocsátanak egy tanulást megkönnyítő szolgálatot. A magas munkanélküliségre állami foglalkoztatási programmal kívánnak válaszolni.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Wieland Schneider a Koszovó státusáról a héten kezdődő tárgyalások apropóján készített interjút a szerb külügyminiszterrel Vuk Draskoviccsal.

A külügyminiszter szerint a tárgyalások kiindulási alapját az ENSZ megbízott Kai Eide jelentése képezheti, mely a szerb menekültek visszatérését, decentralizációt, a szerb helyhatóságok nagyobb önigazgatási lehetőségeit, valamint a szerb kolostorok környékén védett övezetek létrehozását javasolja.

Draskovics úgy fogalmaz, hogy Szerbia nem kívánja az albán többséget kormányozni, s Belgrád elismeri: az albánoknak joguk van saját politikai életük megszervezésére és saját intézményeik létrehozására. Két területen azonban létezik kivétel: az albán többségnek nincs joga a szerb kisebbséget terrorizálni. El kell fogadniuk az európai kisebbségvédelmi standardokat, továbbá nincs joguk a nemzetközileg elismert határokat megváltoztatni. A szerb kompromisszumos javaslat értelmében ezeknek a határoknak a jövőben nyitott európai határokká kell alakulniuk, melyek ugyan a térképen léteznek, azonban nincs befolyásuk a mindennapi életre.

Sajnos az albán pozíció nem változott az elmúlt években, panaszolta Draskovics. Számukra csak egyvalami létezik, a függetlenség – reggelire, ebédre és vacsorára is. „Remélem, hogy a nemzetközi közösség segít abban, hogy az albán delegáció kénytelen legyen valódi kompromisszumot elfogadni” – fejezte ki Draskovics.

A külügyminiszter számára érthetetlen Tadics elnöknek Koszovó megosztására vonatkozó javaslata. A szerb pozíció világos: szóba sem jöhet Koszovó megosztása. Ez a nemzetközi közösség véleménye is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.