Délkelet-Európa nem mer ellenkezni az USA-val

Bár a délkelet-európai államok kormányai visszautasították a CIA titkos börtöneinek létét, mégis van ok kételkedésre – vetette fel a Tagesschau. A régió majd minden országának biztonsági szervei ugyanis mindig teljesítették az amerikai titkosszolgálatok és hadsereg kéréseit, anélkül, hogy kérdéseikkel okvetetlenkedtek volna.

2005. 11. 06. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tagesschau (tagesschau.de)

A német televízió első, közszolgálati csatornájának híradójában Gerwald Herter A CIA titkos börtönei, A kelet-európai kormányok tagadnak címmel foglalja össze, amit a szerző Budapesten, Bukarestben és Szófiában hallott.

A CIA titkos börtöneinek létét a délkelet-európai államok kormányai, Budapesten, Bukarestben és Szófiában felháborodottan utasították vissza. Ennek ellenére van ok a kételkedésre, hiszen majd minden térségbeli állam a tengerentúli igényeket szívesen kiszolgálta, anélkül, hogy sokat kérdezősködött volna. A múlt egyet biztosan megmutatott: a régió majd minden országának biztonsági szervei mindig teljesítették az amerikai hadsereg és az amerikai titkosszolgálatok kéréseit, anélkül, hogy kérdéseikkel okvetetlenkedtek volna: gyanúsítottak kiadatása, leszállási engedély különös repülőgépek számára, katonai támaszpontok létrehozása, sőt akár emberrablásokra is vállalkoztak. Az Egyesült Államok Délkelet-Európában egy igazi szuperhatalom, mellyel senki sem mer szembeszállni.

A magyar kormány megerősítette, hogy a múlt hónap elején egy több mint kétes repülőgép landolt Budapesten. A „Devon Holding and Leasing” amerikai Boeing 737-e, vélhetően egy CIA közeli cég repülőgépe. Emberjogi szervezetek úgy vélik, hogy ezzel a géppel olyan személyeket szállítanak, melyeket Washington terrorista gyanúsnak tart. Egy teljesen legális leszállás volt – nyilatkozta a budapesti kormány egyik szóvivője. Előtte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felháborodottan cáfolta, hogy Magyarországon titkos amerikai börtönök lennének: „Soha sem kaptam ilyen felkérést az amerikaiaktól. Ha ilyen létezne visszautasítanám” – nyilatkozta Gyurcsány.

Welt Am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi számában Alan Posener Nemzeti-szemfényvesztés című írásában foglalkozik a kisemberek érdekképviseletének elméletével és gyakorlatával.

Hatalmas médiakonszern szimbolikus, egy eurós árért felvásárolta az eladósodott újságot. Majd a balliberális lapot kíméletlen takarékossági kúrának vettették alá, az egykor 1060 főállású munkatársból alig 720 maradt. A kiadói épületet 40 millió euróért adták tovább egy ingatlanbefektetési alapnak. Másfél évvel a felvásárlás után a konszern már szeretne a laptól megszabadulni: eladási összegként 100 millió euróról szól a fáma.

Csakhogy ebben az esetben nem „sáskák” garázdálkodtak. (Utalás az SPD elnök, Franz Münteferingre, aki a választási kampányban gyakran nevezte a német cégeket fillérekért felvásárló, a munkásokat elbocsátó befektetési alapokat sáskáknak. a szerk.) A lap a „Frankfurter Rundschau”, a konszern esetében pedig az SPD tulajdonában lévő médiabirodalomról, a Deutsche Druck- und Verlagsgesellschaft (DDVG) van szó. A DDVG számos regionális lapban rendelkezik meghatározó tulajdonhányaddal, a Hannoverschen Allgemeinen-től a Westfälische Rundschau-n és a Frankenpost-on át a suhli Freien Wort-ig. S a cég elég sok pénzt fizet az anyapárt kasszájába is.

Nincs is ezzel semmi baj, sőt a DDVG az ellenbizonyítéka annak a klisének, hogy a szocialisták nem értenek a gazdasághoz. Ami igazán idegesítő, az az SPD főpénztárnokának Inge Wettig-Danielmeiernek – aki egyébként érthető módon a DDVG ügyvezetője is – a nyilatkozata, miszerint a Frankfurter Rundschaut természetesen csak német kiadónak kívánják eladni, hogy az újságot „megvédjék” a pénzügyi befektetőktől. Ilyen nagy adag szociál-nemzeti szemfényvesztéssel már tényleg egy kicsit messze ment.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin Ultimátum húsvétig című írásában foglalkozik Edmund Stoiber politikai jövőjét illető találgatásokkal.

Egyre nagyobb nyomást gyakorol a CSU a tekintélyvesztett Edmund Stoiberre, hogy ne induljon a 2008 őszén esedékes tartományi választásokon pártja miniszterelnök-jelöltjeként. A lap információi szerint a müncheni tartományi gyűlés elnöke, Alois Glück (CSU) fél esztendős haladékot adott a berlini miniszteri posztról történő lemondása miatt hevesen bírált párttársának.

Közvetlenül a CSU delegáció vatikáni látogatását követően az egykori frakcióvezető, Stoiber párton belüli meggyengült helyzetét a korábbi bajor miniszterelnök, Max Streibl kormányzásának végéhez hasonlította, aki pártját az úgynevezett Amigo-botránnyal hónapokig negatív szalagcímekkel „ajándékozta” meg.

Glück úgy fogalmazott, hogy „még húsvétig van ideje Edmundnak arra, hogy stabilizálja helyzetét”, amennyiben ez nem sikerül neki, pártja kénytelen levonni a szükséges következtetéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.