Helyreállt a „rend”: ismét a bűnbandáké a francia elővárosok

A lázongás hetei után visszatérni látszik a bűnözői „normalitás” a francia elővárosokba - cikkezik a Der Spiegel. A Handelsblatt arról ír, hogy a brüsszeli bizottság minden valószínűség szerint engedélyezni fogja a német energiacégnek a MOL gázüzletágának felvásárlását.

2005. 11. 26. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Kim Rahir Már tízévesek a bűnbandáknak dolgoznak című írásában a „rend” helyreálltát követő franciaországi helyzettel foglalkozik.

A lázongás hetei után a bűnözői „normalitás” tér vissza a francia elővárosokba: egy mindennapos, a helyi főnökök által uralt árnyékgazdaság. Gyakran maga a rendőrség is profitál ebből a helyzetből – hiszen a bandavezérek rendet tartanak olyan negyedekben, ahol az állam elveszítette a hatalmát. Ez az elővárosi árnyékgazdaság a törvénytelen és féllegális tevékenységek egész palettáját foglalja magába. A klasszikus bűnözés, mint a drogkereskedelem, a pénzmosás, gépkocsilopás, vagy hamisítás áll az egyik oldalon. A másikon olyan be nem jelentett szolgáltatások, mint például az illegális autójavító műhelyek.

Az őrködő tízévestől az egészen a nagyot szakító drogbáróig mindenki megtalálja helyét ebben a szürke gazdaságban. Az így kialakuló illegális hálózatok gyakran válaszok a törvényes állami és gazdasági struktúrák eltűnésére. Az egyik legújabb virágzó árnyékgazdasági üzletág a látszatházasságok ipara, mert ezekkel viszonylag gyorsan és egyszerűen a bevándorlási papírokat rendbe tenni. A Seine-Saint-Denis megyéhez tartozó Aulnay-sous-Bois-ban becslések szerint minden negyedik házasság pusztán látszat életközösség, vélekedett egy városi hivatalnok a múlt héten a televízióban. Hasonlóan a közelmúltban vált virágzó üzletággá az üres, állami lakások kiadása, ahol a helyi maffia vezérek az utolsó filléreket szedik ki a legszegényebb emberekből.

Franciaországban még közelítő becslések sem léteznek a szürkegazdaság valódi méreteiről. Az állami statisztikai hivatal 16 és 80 milliárd euró közé teszi az éves fekete piaci tevékenységeket, ami nagyjából a GDP 1-5 százalékát jelentené. A kérdéssel foglalkozó szakértők, mint pl. Jean-Paul Gourevitch a „L'économie informelle” (kb. illegális gazdaság – a szerk.) című könyvében nagyjából 300 milliárd eurósra becsüli a szürke gazdaság éves bevételeit. „Ott olyan sok pénzt fölöznek le, amit számokban szinte képtelenség kifejezni” – vélekedik Patrick Yvars, a rendőrségből, vám és pénzügyőrökből, a csendőrségből felállított alakulat a GIR Hauts-de-Seine megyei parancsnoka.

Szakértők szerint ezeken a helyeken hiba lenne „törvénytelen övezetekről” beszélni. „A valóságban ezen területeken egy új, csak az adott területre érvényes „jog” született meg.” S ennek a jognak következetesen érvényt is szereznek erősíti meg Dominique Planchon, Hauts-de-Seine megyei rendőr és a rendőrszakszervezet, a SGO-FO vezetője.

Jó példát mutattak erre a legutóbbi lázongások: azok a városrészek, melyek a legnagyobb kábítószer kereskedelmi központoknak számítanak, többnyire megkímélték a rombolástól és gyújtogatástól. „A nagy kábítószer kereskedők nyilvánvalóan kiadták a fiataloknak a jelszót, maradjanak nyugodtan” – vélekedik Planchon. Így térség két jelentős kábítószer kereskedelmi központjában gyakorlatilag semmilyen pusztítás nem történt, sőt ezek a területek még profitáltak is a máshol történt az összecsapásokból. „Seine-Saint-Denis megyében rövid időn belül nyüzsögtek a rendőrök, ami a drogkereskedelem ideiglenes összeomlásához vezetett. Ezt az üzletet a Hauts-de-Seine megyei kábítószer kereskedők teljesen átvették”, ecseteli a rendőr az új helyzetet.

Sokak számára – akiknek nincs esélyük a legális gazdaságban tevékenykedni – a fekete munka és a bagatell bűnözés az egyetlen lehetőség, hogy valamiként elvegetáljanak. Sőt számos rendőr szerint az egyetlen mód arra, hogy a fiatalok többé kevésbé nyugodtan maradjanak. Névtelenségbe burkolózva egy Val-d'Oise-i fedett nyomozó úgy fogalmazta meg keserű tapasztalatait: „Az illegális gazdaság nélkül biztosan minden nap kővel dobálnának meg bennünket”.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A tekintélyes düsseldorfi gazdasági napilap Az EU zöld utat adott az EO.N-nak Magyarországon című írásában arról számol be, hogy a brüsszeli bizottság minden valószínűség szerint engedélyezni fogja a német energiacégnek a MOL gázüzletágának felvásárlását. Bizalmas információkra hivatkozva a Handelsblatt valószínűsíti, a versenyjogi fenntartások miatt Brüsszel az engedélyt több feltétel teljesítéséhez fogja kötni.

A bizottság a budapesti versenyhivatalnak már megküldte a 150 oldalas jelentését. Ebben többek között az áll, hogy a düsseldorfi konszernnek néhány módosítást kell eszközölnie az ajánlatában, hogy ezzel elhárítsa a verseny útjában álló akadályokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.