Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap „Mindannyiunknak sokat kell elviselnünk” címmel idézi Angela Merkel düsseldorfi beszédét, amelyben újabb megszorításokat jelentett be. Merkel a német kézműves kamara küldöttei előtt mondott beszédében védelmébe vette a 2007-re tervezett áfaemelést. A nagykoalíció „nehéz szívvel” határozta el a háromszázalékos, 19 percentre történő emelést, mert nem látott más lehetőséget a katasztrofális állapotban lévő költségvetések ( önkormányzati, tartományi, szövetségi) szanálására – hangoztatta a kancellár. Merkel minden polgár számára komoly megszorításokat jelentett be. A befektetéseket elsősorban a nagykoalíció a közlekedési infrastruktúrában, valamint az oktatásban és képzésben tervezi. A koalíciós megállapodás szerint a jövőben a GDP három százalékát kívánják kutatásra és fejlesztésre fordítani. „Végül is csak így tudjuk a jólétünket megőrizni. Kénytelenek vagyunk annyival jobbnak lenni, mint amennyivel drágábbak vagyunk”, ismételte el Merkel egyik jelszavát.
Neue Osnabrücker Zeitung (neue-oz.de)
Az alsó-szászországi napilapnak „A szünetet gondolkodásra is felhasználni” címmel adott interjút Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök. Európa továbbra is mély válságban található – vélte a politikus. A brit elnökség, amelynek 2005 júliusa óta az EU-t vezetnie kellene, nem teljesíti feladatát a valóságban, ezért az unió nem is tud a válságból kievickélni. Juncker abban bízik, hogy ha 2006. január 1-jével az osztrák kancellár átveszi az EU elnökséget, felvázolja majd a válságból kivezető utat is.
Bild am Sonntag (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú európai bulvárlap vasárnapi kiadásában Ulrich Deupmann készített interjút „Inkább nem kezdek el kocogni” címmel a német külügyminiszterrel, Walter Steinmeierrel (SPD). A miniszter szerint nincs szükség a német–amerikai kapcsolatok újrafogalmazására. Természetesen Németország és az Egyesült Államok eltérő álláspontot képvisel az iraki háború kapcsán. Ugyanakkor a koalíciós megállapodásból kiderül, hogy a CDU/CSU is ugyanúgy látja ma már az iraki problémát. Ők sem kívánnak német egységeket küldeni Mezopotámiába – fogalmaz a lap. Steinmeier úgy fogalmaz, a következő napokban az EU és az Egyesült Államok meg kívánja mutatni Iránnak, hogy komolyan veszik saját tárgyalási ajánlatukat. Teheránnak természetesen szabad az atomenergiát békés célokra felhasználnia, ugyanakkor komolyan kell vennie és el kell oszlatnia nemzetek közösségének félelmét, miszerint titokban atomfegyveren dolgoznának. Senki sem kívánja, hogy az ügy az ENSZ BT elé kerüljön, de amennyiben Irán nem enged, akkor ez a lépés elkerülhetetlen lesz – így Steinmeier, aki elképzelhetetlennek tartja, hogy a konfliktus háborúvá fajuljon.
Menczer Tamás: Ilyen, amikor kiderül az igazság! - videó