Der Standard (derstandard.at)
A balliberális osztrák napilapban Kathrin Lauer Magyarország: Kádár és a kedélyes tévedés című budapesti tudósításában foglalkozik hazánk láthatóan „legégetőbb és leginkább aktuális problémájával”, a Kádár-korszak iránti nosztalgiával.
Ismét Kádár Jánosról beszélnek Budapesten – írja a Der Standard. Nem mintha az egykori pártelnököt (!) valaki is visszakívánná, de egyelőre a múlt feldolgozásának nyoma sem látszik, és Kádár „kísért”, mint a közbeszéd viszonyítási pontja.
Egy ironikus anti-Kádár hommage-t olvasott fel Kornis Mihály a közelmúltban nagy sikerrel. A show üzenete az volt, hogy a magyarok összenőttek Kádárral, és hiába próbálnak meg úgy tenni, mintha csak rossz álom lett volna az, ami 1989 előtt történt. Kornis fején találta a szöget, hiszen még minidig nem fájdalmas korszakként tekintenek a Kádár-korszakra, aminek jele, hogy egyre újabb és újabb könyvek jelennek meg erről az időszakról a piacon.
Kádárt az újra feléledő politikai identitáskeresésben, mint viszonyítási pontot használják – olvasható az osztrák lapban, mely szerint a kormányzó szocialistáknál az igazi baloldaliak a pártnak a kilencvenes években végrehajtott gazdasági reformjai után nem lelnek politikai otthonra. A szocialista miniszterelnök, a korábbi KISZ funkcionárius, aki a fordulat után hatalmas vagyonra tett szert, kénytelen volt a kérdésben világossá tenni: a Kádár rendszer „tévedés” volt, „olyan tévedés, amely nem a rosszhiszeműségből táplálkozik, hanem a jóból. De a jót nem lehet a szabadság megvonásával terjeszteni.” (Az idézet Gyurcsány Ferenc október 13-i könyvbemutatójáról származik – a szerk.)
A jobboldali-konzervatív Fidesz szintén azzal próbálkozik, hogy a kádári biztonság iránti vágyakozást kihasználja, és azt is bejelentette, privatizált üzemeket kíván újra „államosítani” – írja a lap, mely felteszi a kérdést: „Egy baloldali fordulat? Vagy csak a jobboldalon egyáltalán nem ritka etatizmus egyik újabb példája, amint a filozófus Tamás Gáspár Miklós vélte?”
Mindenesetre vannak olyan személyek a politikai élet balszélén, akik a szocializmus reneszánszáról álmodoznak – összegez a Der Standard. A lap a kádári kommunista pártból 1989-ben kivált, és az osztrák újság által jelentéktelennek nevezett Munkáspártot hozza példaként, mely kapcsán megemlíti, hogy Vajnai Attila a német Baloldali Párt mintájára kívánja megújítani azt. A Der Standard ismerteti, hogy a közelmúltban egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték a politikust, mert állandóan a betiltott vörös csillagot viselte kabátja hajtókáján. Hozzáteszik, hogy Kádár János halála napján a sírnál őrizetbe vették, majd megbilincselték.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Aggodalom a CIA-ról szóló tudósítások miatt című írásában találgatja, vajon a hétfőn az Egyesült Államokba utazó német külügyminiszter szóba hozza-e a titkos fogolyszállítások terebélyesedő botrányát.
Steinmeier ma New Yorkba repül, ahol az ENSZ főtitkárával tárgyal. Kedden Washingtonban találkozik az amerikai külügyminiszterrel, a kereskedelmi ügyekben illetékes helyettesével, Zoellickkel, valamint a nemzetbiztonsági tanácsadóval, Hadley-vel.
Német kormánypárti, valamint ellenzéki politikusok is felszólították Steinmeiert, hogy washingtoni megbeszélései során vesse fel a titkos CIA-fogolyszállítások ügyét. A miniszter a kérdés kapcsán úgy fogalmazott: mivel a téma része az amerikai belpolitikai vitáknak is, ezért a probléma felvetését nem tudja kizárni.
Menczer Tamás: Ilyen, amikor kiderül az igazság! - videó