Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
A bécsi lap Magyarország: a választási harcosok beléptek az arénába című írásában foglalkozik az itthoni kampánykezdettel.
Öt hónappal a magyarországi választások előtt megkezdődött a választókért folytatott küzdelem – írja a lap. 13 ezer híve előtt a konzervatív ellenzéki Fidesz-MPSZ bemutatta mottóját: „Változás 2006”. A Wiener Zeitung szerint a Fidesz elnöke, Orbán Viktor nyilvánvalóan az idősebb választókat kívánta megszólítani, akik 1989 előtt kompromussziumot kötöttek a kommunista rezsimmel. Orbán a magyarok elszegényedéséről szólt, és több megfontoltságot követelt a politikában. A Fidesz elnöke szerint nem becsülik meg a tisztességes munkát, a bérek nem tartanak lépést az áremelkedésekkel, és a mai Magyarországon jobban megéri trükközni, mint dolgozni. Orbán kétségét fejezte ki, hogy valaki rendes munkával elérhetné a luxusbaloldal életszínvonalát.
A kormányzó szocialisták sem maradtak tétlenek. Hat héttel ezelőtt már elkezdtek egy imázskampányt az „Igazságosság, Biztonság, Bátorság” mottóval – írja a lap. A legutóbbi közvéleménykutatások szerint a vörösök néhány százalékpontra megközelítették a Fideszt, sőt két elemzés szerint már a vezetést is átvették. Ezentúl az MSZP kampányában Orbán Viktor személyére koncentrál, a FIB rendezvényén a 15 ezer megjelent előtt a Fidesz elnökén és a párt vezető személyiségein gúnyolódtak videóklipekkel. A FIB elnöke Kommásy Ákos Orbánt egy római császárhoz hasonlította, aki végül pucéran áll hívei előtt.
A magyar viszonyokhoz képest békés kampánykezdet ellenére mindkét nagy párt a konfrontációra építi kampányát. Ezt mutatják az elmúlt hónapok kísérletei, hogy a másik oldal pártvezéreinek korrupciós vádakkal és egyéb botrányokkal okozzanak politikai károkat – így a Wiener Zeitung. Kemény választási harc várható, a kommentátorok attól tartanak, hogy az ellenfelek a hazugságoktól és a manipulációktól sem riadnak vissza.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A televízió képei erőszakra ösztönöznek? című, párizsi keltezésű írásában ismerteti a média lázongásokban betöltött szerepéről Franciaországban kibontakozó vitát. A randalírozók legutóbb egy forgatócsoport feltűnésének alkalmából két autót felgyújtottak.
Hogy hány autót gyújtottak fel az elmúlt éjszaka, azt két napja már nem lehet megtudni a francia LCI televíziós csatornából. A hírcsatorna a jövőben nem kíván ilyen statisztikákat nyilvánosságra hozni – nyilatkozta az LCI főnöke, Jean-Claude Dassier. A döntést egy közjáték előzte meg az egyik elővárosban. A megjelenő LCI forgatócsoport a következőket hallotta: „Itt a tv, filmeznek benneteket”. Ezután két autót közvetlenül a tévések szemei előtt gyújtottak fel.
A France3 adó hétfő óta nem közvetíti a mindennapi gyújtogatási statisztikát. Korábban a Liberation tudósított a kormány állítólagos a tévéállomásokhoz intézett felhívásáról, hogy rövidebb ideig tudósítsanak a rombolásról. A televíziócsatornák azonnal cáfolták ezt a híresztelést.
„A média csak ösztönzi a randalírozókat” – nyilatkozta Jaques Myard, a kormányzó UMP képviselője a Parisien című lapnak.
Az internetes tudósítások is felkeltették a nyomozóhatóságok figyelmét. A párizsi államügyész, Yves Bot lapinformációk szerint három internetes naplót távolíttatott el a világhálóról, mert véleménye szerint azok összecsapásokra biztattak és a rombolás irányításában is részt vettek.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lap Az EU bizottsága új bővítést sürget című brüsszeli tudósításában számol be arról, hogy Brüsszel az EU már most is megmutatkozó túlterheltsége ellenére Macedóniának is meg kívánja adni a tagjelölti státust. A felvételi tárgyalások megkezdésének időpontjára konkrét javaslatot még nem fogalmaztak meg. Törökország tagsági érettségét a bizottság elégtelennek nyilvánította.
A bővítési biztos, Olli Rehn úgy fogalmazott, hogy akkor áll elő Brüsszel egy felvételi menetrenddel, ha az ország teljesítette a tagság politikai kritériumait. Rehn arra számít, hogy az EU állam- és kormányfői a december 15-16-i csúcstalálkozóján elfogadhatják a bizottság ajánlásait. A biztos szerint Macedónia elméletileg már 2008-ban uniós tag lehet. Rehn visszautasítja azokat a szemrehányásokat, hogy egy ilyen lépés az EU „túlterjeszkedését” jelentené, valamint, hogy a lakosság félelmeiről és aggodalmairól nem vesz tudomást.
A bizottság felelősségteljes eljárását illetően Rehn a bizottság Ankara felkészültségéről készített kritikus országjelentését említette. Ebben dokumentálják azokat az eseteket, amely során Törökország megsértette az emberi jogokat. Horvátország esetében Rehn szerint a bizottság „nem állapított meg különösebb nehézséget”.
Az EU bizottság bővítési stratégiáját mind több bírálat éri. A CSU EP csoportjának vezetője, Markus Ferber az EU bizottság eljárását úgy kommentálta: az a szándék, hogy Macedóniával megkezdjék a csatlakozási tárgyalásokat, és azokat már 2008-ban befejezzék, azt mutatja, hogy a hivatal egyre inkább elveszíti a valósággal való kapcsolatát. A bővítési sebességet inkább lassítani kellene – közölte Ferber.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?